Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Muzeum silnic ve Vikýřovicích u Šumperka je dnes již institucí zavedenou a známou. Současně zůstává expozicí unikátní a musím přiznat, že také velmi přitažlivou. A aby toho nebylo málo, také muzeem postupně se rozšiřujícím. I proto si v tomto příspěvku dovolím kombinovat popis akce nedávno proběhlé s pozvánkou na návštěvu muzea samotného i podobné akce následující. Jsem totiž přesvědčen o tom, že zde určitě nebudete zklamáni. Navíc je muzeum dobře dosažitelné pro pěší, cyklisty i ty motorizované. Napřed si ale hned na úvod o vikýřovickém Muzeu silnic prozraďme alespoň pár základních informací.
Muzeum se nachází v objektu tzv. Krenišovského dvora na pravém břehu řeky Desné. Někdejší panský dvůr s mlýnem, kapličkou a hostincem patřil – mimo jiné – také velkolosinské větvi Žerotínů, majiteli velkostatku na Třemešku JUDr. Ulrichovi nebo významnému průmyslníkovi Chiarimu. A od roku 1974 zde šumperská Okresní správa silnic Šumperk provozovala své garáže a cestmistrovství Vikýřovice. V roce 2003 administrativně vzniká Muzeum silnic ve Vikýřovicích, ale až o sedm let později – a za významné pomoci Norských fondů – je dokončena první etapa rekonstrukce Krenišovského dvora a je slavnostně otevřena expozice věnovaná historii našich silnic. Nazývá se „Via est Vita – Silnice je život“. V rámci druhé rekonstrukční etapy jsou v roce 2013 opravena dvě zbývající křídla objektu i nádvoří. Současně je zpřístupněna další stálá expozice, pojmenovaná „Po stopách bratří Kleinů - stavitelů silnic a mostů".
Tím ale dílo nekončí a při 1. muzejní silniční noci (pátek 27. června 2014) je slavnostně otevřena třetí výstavní část, nazvaná „Z historie a současnosti našich silničních mostů“. Té vévodí skládací Bailey Bridge z Brodku u Prostějova. Uprostřed nádvoří je vztyčena dřevěná skulptura patrona cestovatelů sv. Kryštofa, která tak doplní venkovní expozici různých silničních mechanismů a ocelových mostních konstrukcí, vyrobených v sobotínských železárnách bratří Kleinů. Od roku 2011 také muzeum vlastní unikátní rekonstruovanou sobotínskou mýtní stanici, pocházející z poloviny 19. století. A aby toho nebylo málo, stálé expozice doplňují zajímavé tematické výstavy. V době červnové muzejní noci to byla úžasná výstava „Obrazy automobilového světa“, představující dílo Václava Zapadlíka, a „Fiatmánie“, věnované 115 letům značky Fiat a sběratelské vášni Aleše Titzla.
A pak přišlo již zmíněné datum a muzejní silniční noc. A určitě stála za to, i když se jednalo vlastně o odpoledne a večer (akce proběhla při slunečném počasí v čase 16,00 – 22,00 hod. a tudíž převážně za světla). Možnost prohlédnout si všechny tři expoziční části a obě výstavy doplnilo pivo, různé pochutiny, dobové kostýmy a – díky opravenému nádvoří také - sraz veteránů všech druhů (auto, moto i cyklo). A bylo se na co dívat. Dámám to opravdu slušelo a pánové se snažili nezaostávat. Martina si mohla zavzpomínat na dobu, kdy se k pomyslnému oltáři vezla Tatrou 613 a já tam měl své milované zelené autíčko firmy MG. A do toho opravdový klídek a pohodička. Zkrátka akce, na jejíž pokračování se prostě člověk musí těšit. Jenom ten Maestro Zapadlík – stejně jako na vernisáž své výstavy – zase nepřijel.
A když už jsem zmínil to vzpomínání, tak musím napsat také pár slov o jedné mostní konstrukci. Jedná se o někdejší přechod nad – nebo spíše vedle – vícekolejného železničního přejezdu na šumperské Lidické ulici. Dnes je to místo všemi chodci, cyklisty i řidiči nenáviděné, protože si zde místní nádražáci velmi rádi hrají se signalizačním zařízením a většinu času se zde nedá ani přejít ani přejet. O nenápadně ukrytých ochráncích zákona, kteří se zde občas tajně připravují Pomáhat a chránit, ani nemluvě. Mnozí z nás však mají tento „mostek“ spojený s dětstvím, kdy jsme zde dlouhé desítky minut pobíhali a plivali z něj parním lokomotivám do komínů. Někteří chlapci, kteří byli starší, odvážnější a měli horší prospěch, přidali sem tam i něco jiného.
Muzeum silnic najdete po pravé straně silnice č. 11, při výjezdu ze Šumperka ve směru na Velké Losiny a Jeseník. Adresa pro případné zadání do navigace je Vikýřovice, Hraběšická 203. Shlédnout jednotlivé expozice můžete od 10,00 do 16,00 hod., a to vždy od úterý do soboty. Běžné vstupné do muzea představuje částku 50,- Kč, děti, důchodci a ZTP zaplatí 30,- Kč a rodinné vstupné pořídíte za 110,- Kč. Případné zájemce o návštěvu muzea nebo další muzejní silniční noci upozorňuji, že více fotografií z letošní červnové akce si mohou prohlédnout na odkazu: http://markyz63.rajce.idnes.cz/Muzejni_noc_v_Muzeu_silnic_Vikyrovice__06_2014/