Kryry – Schillerova rozhledna, křížová cesta a další zajímavosti
Tipy na výlet • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Projíždíme chmelařskou oblastí do severní části Krušných hor. I když se v těchto místech nepohybujeme poprvé, tak na této moc hezké rozhledně jsme ještě nebyli. A to jsme netušili, co dalšího zajímavého se zde dozvíme.
Za čím jedeme?
Město se nachází na soutoku Podvineckého potoka a říčky Blšanky na severním okraji Rakovnické pahorkatiny. Patří do okresu Louny, takže do Ústeckého kraje, ale leží na na rozhraní dalších tří krajů Středočeského, Plzeňského a Karlovarského, jen asi 9 km na severozápad od křižovatky silnic Karlovy Vary – Praha a Plzeň – Most.
Podle četných archeologických nálezů byla oblast města osídlena již v 5. století našeho letopočtu. Žili zde však i pravěcí lovci mamutů. V kraji se našli i popelnicová pohřebiště Slovanů.
První písemná zmínka o obci je z 22. února 1320, kdy je v Zemských deskách psáno o šlechtici Albertovi de Krir, který byl pánem na hradě Kozihrady na Kostelním vrchu na východě nad tehdejší osadou. Ten pro osadu u krále Jana Lucemburského vymohl určité výhody - právo trhů a právo vařit pivo. Hrad byl zničen během 15. století, dost možná r. 1421 při křižácké výpravě proti Žatci. Toho roku došlo k vyvraždění všech obyvatel českého původu. Od té doby zde žili převážně Němci.
V obci byly v té době domy převážně dřevěné. Když r. 1664 zasáhl východní část obce velký požár, byl na nové domy použit pískovec těžený z Kostelního vrchu. Západní část změnila svoji podobu po velkém požáru r. 1791. To se již používaly i sušené cihly z jílové hlíny, která se získávala v okolí.
I když oba potoky vypadají nevinně, dovedli v obci napáchat značné škody. Nejhorší povodeň byla 25. 5. 1872. Po dlouhotrvajících deštích se protrhly hráze na rybnících, které na potocích byly vybudovány. Voda na náměstí dosahovala výše 1 metru. Tehdy bylo pobořeno a zatopeno mnoho domů a sklepů. Tuto katastrofu, která si vyžádala i oběti na životech, připomíná novogotický povodňový památník, který stojí u mostu v Kostelní ulici jen kousek za soutokem.
Za mostem – na mírném návrší pod svahem Kostelního vrchu stojí údajně nejvýznamnější stavební památka obce - kostel Narození Panny Marie. Původně gotický kostel byl postaven již r. 1324, patřil patrně ke hradu na kopci. R. 1722 na jeho místě byl postaven barokní jednolodní kostel s hranolovou věží, který byl upravován r. 1788 a ještě v 19. století, ale svůj původní barokní charakter si uchoval. V kostele jsou varhany z r. 1769. Nad vchodem ve věži je částečně zachovaný kamenný znak Dietrichsteinů. Kostel je však ve velmi špatném stavu, ani bohoslužby se v něm nekonají.
Kryry mají i svou novodobější pivovarskou historii, i když krátkou. Pivo se vařilo od r. 1850 asi 20 let ve stodole za domem na rohu Pivovarské a Tovární ulice. Až po zrušení pivovaru byl do východního průčelí umístěn kamenický znak ze zdejšího pískovce. V 19. století zde fungoval i cukrovar.
Na Kostelním vrchu (383 m n.m.) jsou dodnes vidět zbytky dvojitého příkopu, který obklopoval dřívější hrad. Až do r. 1845 tam byly i zbytky kulaté věže a zdiva několika místností. Právě na základech hradní věže byla v letech 1905 - 1906 postavena rozhledna. K její stavbě byl použit i materiál z rozpadlého hradu. O její stavbu se zasloužil místní spolek ve spolupráci se spolkem kryrských rodáků, kteří žili ve Vídni. Protože v r. 1905, kdy se se stavbou začalo, se slavilo 100. výročí narození německého básníka Friedricha Schillera, byla rozhledna po něm pojmenována. V přízemí byl zbudován jeho památník. Rozhlednu nikdo neudržoval. Nejdřív spadl dřevěný vyhlídkový ochoz, nakonec byla po válce uzavřena. Stavbu využili ke konci 90. let 20. století telekomunikační společnosti a umístili tam své vysílače.
Až r. 2000 dokončil obecní úřad opravu vnitřních omítek, schodiště a částečně i přilehlého okolí. Slavnostní otevření opravené rozhledny bylo 15. července 2000. Až v letech 2005 – 6 jí byl vrácen historický dřevěný ochoz a nové venkovní nátěry. Ke 100. výročí otevření rozhledny byla opět jako nová. Její celková výše je 27 metrů, Na vyhlídkovou plošinu ve tvaru písmene U ve výši 22 metrů vede 5 vnějších kamenných a 122 vnitřních dřevěných schodů. Když to vše zvládnete, otevře se výhled městečko Kryry, České středohoří, pohoří Džbán i na Doupovské a Krušné hory. Panoramatická mapa s vyznačenými v dálce viditelnými vrchy je připevněna na vyhlídkové plošině. Vyhlídka ve věžičce o 2 metry výš je už bohužel nepřístupná.
Rozhledna je otevřena každou sobotu, neděli a st. svátky od 12:00 do 16:00 od května do října. Aspoň tak to bylo uvedeno na rozhledně. Změnu by snad měla zveřejnit obec na svých stránkách http://www.kryry.cz/schillerova-rozhledna/.
Na plošině před rozhlednou jsou lavičky, ale také velký kříž – ten stojí na místě, kde se konaly popravy.
Na vrcholu kousek od rozhledny je umístěn Havraní kámen. Píše se, že je symbolem zdraví, štěstí a lásky – stačí přiložit levou ruku do v kameni naznačené vytesané dlaně. Kámen je také oživením pověsti o havranu, který má město v městském znaku. Havrany prý vyplašilo vojsko, které chtělo dobýt hrad. Ti svým krákáním upozornili dřímající stráže na hradě, kteří pak již hrad ubránili.
Na vrcholu kousek od rozhledny je umístěn Havraní kámen. Píše se, že je symbolem zdraví, štěstí a lásky – stačí přiložit levou ruku do v kameni naznačené vytesané dlaně. Kámen je také oživením pověsti o havranu, který má město v městském znaku. Havrany prý vyplašilo vojsko, které chtělo dobýt hrad. Ti svým krákáním upozornili dřímající stráže na hradě, kteří pak již hrad ubránili.
Z města se na rozhlednu nechá dojet autem, ale také se může jít pěšky po obnovené křížové cestě, kudy vede také naučná stezka Křížová cesta Kryry. Začíná pod kopcem u mostu u kostela a je dlouhánecelý kilometr. Křížová cesta zde vedla od r. 1764. Oltáříky z místního pískovce byly zničeny, povaleny a samozřejmě zarostly náletovými dřevinami. R. 2014 došlo k obnovení této cesty, stromy byly vykáceny, zbytky původních oltáříků byly očištěny, ale nebyly znovu postaveny. Jsou ponechány na původních místech, kde však byly postaveny nové dřevěné kříže s obrázky jednotlivých zastavení. Přesně po 250 letech byla stezka znovu vysvěcena.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na rozhledně možnost občerstvení nebyla. Kryry jsou dost velké, tam by možnost měla být. Jednu restauraci jsme zahlédli blízko náměstí.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Rozhlednu známe z obrázků, ve skutečnosti je rozhodně hezčí. Měli jsme štěstí, že bylo počasí na výhledy jako stvořené.
Ostatní informace
Z města modrá turistická trasa přes Vroutek (4 km) do Nepomyšle (celkem 16 km), kde je bohužel veřejnosti nepřístupný zámek kulatého půdorysu. Je však ho ze silnice dobře vidět. Dále městem prochází zelená turistická trasa. Jižním směrem se nechá dojít až téměř k rozhledně Tobiášův vrch (9 km), na opačnou stranu je to 7 km do Podbořan a dalších 7 km k Obelisku v parku u Krásného Dvora.
Z města vede cyklotrasa do Podbořan, kde se dál dělí. Nechá se dojet do Dolánek, kde v září r. 2018 otevřeli dřevěnou bytelnou rozhlednu (13 km) nebo např. do Krásného Dvora (13 km), kam jsme také měli namířeno, jenže autem.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.172, 13.430)
Poslední aktualizace: 4.11.2018
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Příspěvky z okolí Kryry – Schillerova rozhledna, křížová cesta a další zajímavosti
Po řopících v okolí Kryr
Tipy na výlet
Vyrážíme na výlet do kraje, který byl v minulosti podle vykopávek osídlen lovci mamutů, dále zdejší území obýval i slovanský kmen Lučanů a konkrétní první písemná zpráva o Kryrech samotných je datována na začátek …
0.2km
více »
Schillerova rozhledna v městě Kryry
Rozhledna
Kdo jede o víkendu po silnici z Prahy do Karlových Varů a má chvíli času navíc i chuť něco hezkého vidět, neměl by asi 10 kilometrů před městem Lubenec přehlédnout odbočku doprava, odkazující na město Kryry, do kterého je to šest kilometrů.
V městě samotném to zrovna moc se značením cesty k rozhledně nepřeháněli, ale tato úžasná dominanta se nedá přehlédnout. Já jsem zastavil u kostela Narození Panny Marie na úpatí Kostelní…
0.2km
více »
Kryry – kostel Narození Panny Marie.
Kostel
Nejvýznamnější církevní památkou městečka je jistě Kostel Narození Panny Marie. Byl postaven v gotickém slohu někdy okolo roku 1324, ale některé prameny uvádějí roky 1400 až 1418. Jak to bylo přesně se již asi ned…
0.3km
více »
Schillerova rozhledna
Rozhledna
Rozhledna byla postavena v letech 1905 - 1906, na místě kde dříve stával hrad Kozihrady, v nadmořské výšce 383 m nad mořem. V roce 1905 se slavilo sté výročí velkého německého básníka Friedricha Schillera jehož Památník měl být umístěn v přízemí rozhledny. Po něm také dostala rozhledna své jméno: Schillerova rozhledna (původní název: Schillewarte). Iniciátorem výstavby se stal…
0.3km
více »
Kostel Narození Panny Marie v městě Kryry
Kostel
Městečko Kryry se nachází asi šest kilometrů od silnice Prahy - Karlovy Vary. Většina lidí sem přijede kvůli návštěvě velice zajímavé rozhledny, o které píši na jiném místě. Já jsem tak samozřejmě také učinil, ale kromě toho mě zaujala další místní zajímavá stavba. Většina návštěvníků putujících k rozhledně před kostelem zaparkuje, a tudíž je škoda si ho alespoň zvenčí nevšimnout, když dovnitř se nesmí.
Kostel Narození Pann…
0.4km
více »
Z města Kryry k Schillerově rozhledně.
Tipy na výlet
Průjezd Plzní máme za sebou a pokračujeme po silnici č. 27 k severu. Čeká nás několik dní v Kadaní a jejím okolí. V této oblasti jsme sice párkrát byli, ale míst, která neznáme je tady ještě dost. Za křižovatkou s…
0.5km
více »
Kryry
Vesnice
Historie obce Kryry se začala psát již v 5. století našeho letopočtu, což potvrzují četné nálezy. V Kryrech však bylo prokázáno i pravěké osídlení lovců mamutů. Písemné záznamy jsou uloženy v muzeu ve Vídni a v Ná…
0.6km
více »
Kozí Hrady versus Schillerova rozhledna
Rozhledna
Už roku 1483 je hrad uváděn jako pustý. Kozí Hrady nad Kryrami nebyly nijak velkou ani významnou stavbou. Což dokládá i jeho krátká života schopnost. Té nejspíš "dopomohly" bouře husitského hnutí.
Počátkem 14 sto…
0.6km
více »
Kostel sv. Jakuba Většího
Kostel
Obec Vroutek se nachází 4 km jižně od Podbořan.
První zmínka o Vroutku pochází z r. 1227, kdy ho tehdejší vlastník Kojata Hrabišic daroval Klášteru v Praze na Zderaze. Ve 14 stol. se stal majetkem benediktinského kláštera v Postoloprtech. V té době byl…
3.6km
více »
Z Petrohradu přes Kryry, Krásný dvůr, Valeč zpět do Petrohradu
Trasa
Okružní cesta oblastí, kde se pěstuje chmel - již dávno nazývané "Zelené zlato" a samozřejmě i po památkách, které se u nás vyskytují snad všude.
Cesta měří zhruba 55 km, převážně vede po místních komunikacích, …
3.7km
více »
toulky s megy I.
Cestopisy
TOULKY S MEGY
Čím víc oznávám lidi, tím radši mám psy.
Příběh s Megy začal trochu smutně - umřela nám Ťapka, voříšek, kterého jsme zachránili přes mysliveckou kulkou, když se prababička s pradědou stěhovali, prodávali barák a neměli psa kam dát a my si ho vzali. U nás na zahradě strávil deset let a zrovna když jsme b…
3.7km
více »
Milník Petrohrad
Drobné památky
Na základě rozhodnutí císaře Karla IV. se začala budovat silniční síť v Čechách a na Moravě. Výstavba nejdůležitějších silnic byla provedena v letech 1740 – 1850 a měla délku asi 4 000 km. První císařská silnice vedla z Prahy do Vídně. U silnice, která vede od obecního úřadu na nádraží v Petrohradu se dochoval původní milník císařské silnice č.6 vedoucí z Prahy do Karlových Varů. Číslo 69 na milníku udává počet kilometrů od Prahy. Silnice byla v provozu od roku 1804 až do roku 1964. V nedaleké obci Bíl…
3.7km
více »
Kostel sv. Jana Křtitele ve Vroutku
Kostel
Kostel sv. Jana Křtitele byl vystavěn v barokním stylu roku 1726. Jedná se o jednolodní obdélníkovou stavbu zakončenou pětibokým presbytářem. Západní průčelí, které je členěno pilastry, je na vrcholu zakončeno seg…
3.7km
více »
Vroutek
Vesnice
První zmínka o Vroutku pochází z r. 1227, kdy ho vlastník Mostu, Kojata Hrabišic, daroval klášteru v Praze na Zderaze.
Ve 14. stol. se Vroutek stal majetkem benediktinského kláštera v Postoloprtech.
V té dob…
3.7km
více »
Kostel sv. Jakuba Většího ve městě Vroutek
Kostel
Město Vroutek se nachází asi pět kilometrů jižně od Podbořan a dvacet kilometrů jihozápadně od Žatce. Prochází tudy silnice II/226 (Lubenec – Podbořany), tudíž sem také zajíždí autobus. Další možností, jak se do Vroutku podívat, je přijet vlakem po železniční trati č. 160 (Plzeň – Žatec). Také autem není problém ve městě zaparkovat.
Kostel svatého Jakuba Většího ve Vroutku je unikátní románskou stavbou patrně z první polovi…
3.8km
více »
Očihov
Vesnice
Obec Očihov se nachází asi 16 km jižně od Žatce a cca 2 km jihozápadně od Blšan. Název obce vznikl z vlastního jména Otich (což byla lichotná zkratka jména Otislav). V písemných pramenech se poprvé objevuje roku…
3.9km
více »
Petrohrad (v Čechách) a dvě sochy sv. Jana Nepomuckého
Socha
Sv. Jan Nepomucký byl generální vikář pražského arcibiskupa, mučedník katolické církve a také jeden z českých zemských patronů. Datum jeho narození není přesně známo, ale úmrtí ano. Stalo se tak přesně před 623 lety, 20. března 1393. Pocházel ze vsi Pomuk, dnešního Nepomuku, městečka v západních Čechách, které v té době spadalo pod cisterciácký klášter. Místo narození i následn…
4.8km
více »
Petrohrad, zámek a zřícenina hradu.
Tipy na výlet
Cesta za poznáním severního Plzeňska a Žatecka nás dovedla do obce Petrohrad. Ta se nachází na severním okraji Jesenické pahorkatiny, přibližně 4 km na severozápad od městečka Jesenice. Hrad si zde nechal postavit…
4.9km
více »
Petrohrad
Vesnice
Dějiny obcí jsou spjaty s majiteli hradů Petršpurk a Šprimberg (Šprymberk, německý původní název Springenberg). Petrohrad postupně vlastnili páni z Janovic (Petr z Janovic postavil hrad, po němž má obec jméno), pá…
4.9km
více »
Petrohrad
Zámek
Rozsáhlý zámek se nachází v obci Petrohrad na Lounsku v Ústeckém kraji. Trojkřídlý zámek je postaven na půdorysu podkovy ? jedno křídlo je renesanční a další dvě jsou barokní.
Historie
Zámek nechal postavit v …
5.1km
více »
Severní Čechy – 3. den: Rakovnická pahorkatina – okruh 11 km: Petrohrad – NS Cesta českých svatých – zřícenina hradu Petršpurk s kaplí Všech svatých – NS Jesenicko – Stebno a Stebenská stěna – Petrohradské skály – zámek; pozorovatelna Vroutek
Cestopisy
Neděle 18. 6. 2023
Dnes jsem spala krásně. K ránu teplota klesla na 14, to je docela stále teplo. Při tom se dobře spí. Vstáváme opět v půl deváté, obloha je jako vymetená. Podle včerejší předpovědi dnes už pršet nemá. To nám potvrdili i sousedé z karavanu. Také se těší, že bude lépe. Včera prý během 22 km na kole napočítali 8 bouřek. My to ani nepočítali. Zdálo se nám, že bouří stále, ale moc nepršelo.
Včera jsme mezi dešt…
5.1km
více »
Petrohrad
Zřícenina
Zřícenina gotického hradu stojí na vysokém návrší nad obcí Petrohrad na Lounsku v Ústeckém kraji. Dochovaly se pouze obvodové zdi paláce, zbytky hradebních zdí a kaple Všech svatých vybudovaná v polovině 17. století na základech Okrouhlé hradní věže. Hradní zříceniny jsou volně přístupné.
Historie
Hrad nechal ve 2. polovině 14. století postavit Petr z Janovic. Hrad byl majetkem pánů z Janovic do roku 1483, poté jej vlastn…
5.5km
více »
Petrohrad – zřícenina hradu
Zřícenina
Petrohrad je zřícenina šlechtického hradu na zalesněném ostrohu nad obcí Petrohrad v okrese Louny. Hrad byl založen patrně v polovině 14. století a dřívější název zněl Petersburg, z čehož vzniklo Petršpurk, Petrův…
5.5km
více »
Blšany
Vesnice
Obec Blšany se nalézá na Podbořansku, cca 14 kilometrů jižně od Žatce, v západním cípu okresu Louny, na silnici č. 27 v nadmořské výšce 277 metrů nad mořem.První písemná zpráva o Blšanech je z roku 1238. Po konc…
6.1km
více »
Podbořany
Město
Podbořany leží v Západních Čechách, východním směrem od Karlových Varů. Západním směrem od města se zvedají vrcholky Doupovských hor, jižním směrem se rozkládá Rakovnická pahorkatina a východním směrem je oblast…
6.4km
více »
Tobiášův vrch
Rozhledna
Ocelová konstrukce věže byla vystavěna a patří firmě Eurotel. Při schvalovacím řízení si okresní úřad dal podmínku, že telekomunikační věž musí být přístupná jako rozhledna a na stavbě se musí podílet obě telekomunikační firmy. Tím se zabránilo tomu, aby vrchol hyzdily desítky ocelových stožárů. Rozhledna je 5 km severně od obce Jesenice. Dostanete se k ní, když z hlavní silnice vedoucí z Prahy do Karlových Varů odbočíte za…
6.4km
více »
Vrbice
Vesnice
Obec Vrbice najdete v severozápadním cípu okresu Rakovník, poblíž (severně) silnice č.6 Praha ? Karlovy Vary, nedaleko obce Hořovičky, pod níž též správně spadá. Vrbice byla založena někdy kolem poloviny čtrnác…
6.8km
více »
Siřem
Vesnice
Obec Siřem se nachází asi deset kilometrů jižním směrem od Žatce, pět kilometrů severovýchodně od Blšan. Západní částí obce protéká říčka Blšanka, která je pravobřežním přítokem řeky Ohře. V obci Siřem velmi čas…
9km
více »
Chyše - zámek
Zámek
Zámek je významnou památkou obce Chyše na Karlovarsku. Zámek je mohutná čtyřkřídlá budova se dvěma polygonálními věžemi. Ve východním zámeckém křídle jsou arkády. V přízemí se zachovala m…
14.7km
více »