Po řopících v okolí Kryr
Tipy na výlet • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Vyrážíme na výlet do kraje, který byl v minulosti podle vykopávek osídlen lovci mamutů, dále zdejší území obýval i slovanský kmen Lučanů a konkrétní první písemná zpráva o Kryrech samotných je datována na začátek 14. století.
V té době stával nad dnešní obcí na Kostelních vrchu hrad Kozihrady. Historie hradu však neměla dlouhého trvání a na konci 16. století je již popisován jako pustý. Zbytky z rozvalin hradu byly použity v roce 1906 jako stavební materiál ke stavbě rozhledny, která je dnešní dominantou obce.
V roce 1937 začala v blízkosti Kryr stavba souvislé pevností linie, která byla součástí opevnění na trase Rabštejn nad Střelou - Měcholupy. Na celé této pevnostní linie byly vystavěny řopíky vz. 37 a linie navazovala na opevnění Plzeňské čáry. Stavbou tohoto opevnění mělo být zabráněno postupu německých vojsk od Karlových Varů ku Praze. V roce 1938 byla celá pevnostní linie dostavěna, ale jak neslavně to s jejím využitím pak dopadlo, to už všichni víme. A právě za těmito němými svědky této smutné doby se z Kryr, kam jsme se dopravili autem, vypravíme.
Za čím jedeme?
Z Kryr vyrážíme po zelené turistické značce kolem toku Podvineckého potoka. Cestou míjíme místní povodňový památník, který připomíná rok 1872, kdy se potok rozvodnil tak, že bylo v Kryrech poničeno mnoho domů a spousta místních obyvatel přišla o život. Procházíme i okolo barokního kostela Narození Panny Marie. Původně na tomto místě stával od přelomu 14. a 15. století gotický kostelík, který byl v 18. století přestavěn na kostel barokní. V současnosti je však kostel ve velice žalostném stavu.
Po ujití cca 2 km spatříme první řopík a právě zde opustíme zelenou značku a naše cesta nyní bude určována právě objekty linie tohoto pevnostního opevnění. Na cestu je dobré se vybavit turistickou mapou, nám postačila mapa vytištěná z počítače, protože čas a lesní porost za těch skoro 80. let vykonaly své a řopíky je potřeba v terénu i hledat. Nám se to celkem úspěšně daří, stoupáme po úbočí Kostelního vrchu a nacházíme další řopíky. Celkem jsme objevili a našli osm objektů a dostali jsme se tak až na hřeben Kostelního vrchu, odkud jsme po polní cestě došli až k dominantě zdejšího kraje k Schillerově rozhledně.
Rozhledna byla vystavěna v roce 1906 ku příležitosti stého výročí úmrtí básníka Friedricha Schillera na místě, kde dříve stával hrad Kozihrady. Z krásné rozhledny je pěkný výhled na Krušné hory, Doupovské hory a na České Středohoří. Po užití si krásných výhledů do kraje se vydáme po trase NS Křížová cesta Kryry. Křížová cesta Sedmi zastavení bolesti Panny Marie nás dovede zpět do Kryr.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Celá popisovaná cesta je dlouhá asi 5 km, takže stačí jen něco malého do baťůžku.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Dobrodružné hledání řopíků v otevřeném terénu, kde nemáte místy žádnou cestu nemělo chybu. Také Schillerova rozhledna je moc pěkná. Smutný člověk musí být z toho, v jakém stavu je v současnosti kryrský kostel Narození Panny Marie.
Ostatní informace
Jak už bylo napsáno, na hledání řopíků ve volném terénu je dobré se vybavit mapou.
Schillerova rozhledna je otevřena od května do října o sobotách a nedělích od 12 do 16 hodin. Vstupné činí 10,- Kč.