Létající balóny a staré automobily aneb Kamil Lhoták v Šumperku
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Obrázky Kamila Lhotáka provázely mnohé z nás od raného dětství. Aby ne, když se tento malíř, grafik, ilustrátor a zejména člověk, který v sobě nesl stigma nechtěného a fyzicky postiženého dítěte, rád zaměřoval na moderní dobu a různé technické vynálezy, zejména dopravní prostředky. Zmíněné horkovzdušné balóny a automobily tak doplňovaly zejména letadla, bicykly a vláčky. Je přitom zajímavé, že se Lhotákovy kresby neobjevovaly jen v románech Julese Verna nebo Marka Twaina, či v knihách Pohádky o mašinkách, Dědeček automobil a Mládí na křídlech, ale že svými ilustracemi obohatil také téměř všechny dívčí románky Heleny Šmahelové. Spolupráce s animovaným filmem a Jiřím Trnkou je už záležitostí zcela logickou a pochopitelnou.
Za čím jedeme?
Mnohé jistě potěší, že 23. června 2016 byla v Šumperku slavnostní vernisáží zahájena výstava „Kamil Lhoták – grafika, malba, kresba“. Výstava potrvá téměř do konce prázdnin (končí 28.8.2016) a prohlédnout si ji můžeme v šumperském Vlastivědném muzeu, konkrétně v Hollarově galerii (I. patro). Součástí nevelké, ale velmi zajímavé, šumperské výstavy jsou nejen drobné grafiky a malby tohoto pražského umělce (1912-1990), zapůjčené ze soukromé sbírky, ale také Lhotákem ilustrované knihy či několik obrazů, které VM vypůjčily významné instituce jako Muzeum umění Olomouc, Východočeská galerie v Pardubicích, Galerie moderního umění v Hradci Králové a nebo Moravská galerie v Brně.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Pro místní je problém vyřešen, přespolní si vyberou z velkého množství zařízení, nacházejících se i v těsné blízkosti šumperského muzea.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Každý návštěvník si na výstavě jistě najde to své. Jedním z nejzajímavějších a současně nejnápadnějších exponátů je jistě pardubická „Dívka s dlouhými vlasy“, ale symbolem výstavy se stal soukromý akvarel „Automobil – balón“. Skvělý je ovšem také např. „cyklistický“ olej „Na závodní dráze“ nebo několik „Ex libris“ a „P.F.“. Hodně návštěvníků vernisáže zaujaly rovněž další olej nazvaný „Podvečer u moře“ a akvarel „Veterán“.
Ostatní informace
Vstupenka na Lhotákovu výstavu stojí 40,- Kč (snížené vstupné činí 20,- Kč a děti do 6 let mají vstup zdarma, přičemž součástí vstupenky by měl být plakát výstavy ve formátu A4. Objednat lze rovněž komentovanou prohlídku výstavy, a to na e-mailové adrese iva.tylova@muzeum-sumperk.cz. V každém případě platí, že je tato výstava (zejména pokud není takové vedro, jako bylo ve výstavní místnosti při vernisáži) velmi příjemnou vzpomínkou na dětství. A komu by to nestačilo, může si ještě zaskočit do Galerie Šumperska na výstavu modelů autíček, zvaných od nepaměti „angličáky“. Fotografování v prostorách šumperského muzea není, bohužel, povoleno.