Lisabon a "obrácené věže" v Sintře
Kam a jak jedeme?
K přímému leteckému spojení mezi Prahou a Lisabonem můžete využít národního dopravce TAP. V hlavní sezóně létají z Prahy na této trase také ČSA. Let trvá 3,5 hodiny.
Za čím jedeme?
Lisabon – hlavní město Portugalska, země mořeplavců a objevitelů. Nejzápadnější hlavní město Evropy je příjemným místem, které svým návštěvníkům dokáže nabídnout směs různorodých zážitků. První věc, která se mi vybaví jako vzpomínka na Lisabon, je vůně. Ano, Lisabon prostě voní. Ať jsme při procházce městem byli kdekoliv, na každých pár metrech to nádherně vonělo. A nemám teď na mysli vůni právě kvetoucích jasmínů. Celé město voní jídlem. Z restaurací i domácností se line vůně připravovaných pokrmů. Soustředit se za těchto podmínek na památky je nadlidský úkol a stejně nebude trvat dlouho a skončíte v některé z restaurací nebo alespoň u stánku.
Z gastronomického hlediska je nejtypičtějším lisabonským produktem "Pastéis de Belém" - Lisabonský koláček – viz samostatný článek. Další lahůdkou, kterou musíte ochutnat, případně si i odvézt domů jako konzumovatelný suvenýr z cesty je Ginjinha (zkráceně Ginja). Jedná se o jemný višňový likér, podávaný s několika kusy louhovaných višní (nebo na přání bez nich). Ideální jako aperitiv před obědem nebo naopak po něm jako digestiv.
A když už jsme u toho oběda, tak co jiného si dát, než mořské plody nebo rybu. Mušle, krevety, olihně – vše naprosto čerstvé, výborně připravené a přitom za relativně dostupné ceny (v porovnání s cenami u nás). Portugalsko je největším odběratelem norské produkce tresek. Ty v okolním moři nežijí, protože potřebují studenější vodu. Tresky z Norska se v Portugalsku nekonzumují čerstvé nebo zmrazené, ale pro uchování a pozdější konzumaci se používá tradiční způsob nakládání do slaného nálevu s následným vysušením. Sůl rybí filet dokonale konzervuje. Po zakoupení tohoto suchého slaného kusu ryby je nutné jej namočit a přebytečnou sůl opět vylouhovat. Dále už se ryba používá běžným způsobem – např. se uvaří společně s rýží a špenátem.
Máte-li raději ryby a obecně mořský život v přírodnější formě než na talíři, pak si v Lisabonu nenechte ujít návštěvu Oceanária (2. největší v Evropě). Velkoryse pojatou hlavní nádrž, kde se prohání žraloci, rejnoci a neskutečné množství ryb všech velikostí a druhů, doplňují menší akvária. Pozornost značné části návštěvníků na sebe strhávají ve svém „bazénku“ hravé mořské vydry.
Oceanárium se nachází v nové části města (červenou trasou metra jeďte na stanici „Oriente Station“). Bývalá průmyslová část města byla revitalizována u příležitosti konání výstavy EXPO 98. Nejlepší výhled na budovu Oceanária, jeho moderně pojatého okolí i 12 km dlouhý most Vasca da Gamy budete mít z nedaleké kabinkové lanovky.
Jedním z hlavních symbolů Lisabonu je ale most jiný - Ponte 25 de Abril (Most 25. dubna), který nápadně připomíná slavný Golden Gate v San Franciscu. Však se na jeho stavbě (dokončeno 1966) podílela také stejná firma. Lisabonský most vedoucí přes řeku Tejo na ten americký sice velikostně lehce ztrácí, ale ve fotogeničnosti si s ním nijak nezadá. Navíc, když je na pozadí při pohledu z části města Belém zachycena 110 metrů vysoká socha Krista!
Belém je vůbec turisticky atraktivní lokalita. Výše zmíněný pohled si vychutnáte ideálně z vrcholu památníku mořeplavců a objevitelů či jen o kus dál od Belémské věže. Hned přes silnici pak zve k návštěvě Jeronýmský klášter (Mosteiro dos Jerónimos) – právě zde vznikly koláčky "Pastéis de Belém", na kterých si můžete v nedalekém podniku pochutnat.
Budete-li v Lisabonu, určitě si rezervujte alespoň ½ dne (raději víc) na návštěvu Sintry, ležící asi 20 km severozápadně od města. Toto bývalé letní sídlo královské rodiny je právem zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. My jsme měli na návštěvu pouze málo času a stihli jsme tak „jen“ prohlídku Quinta da Regaleira. Palác s rozsáhlým parkem doplňují dvě „obrácené věže“ – studny s ochozem. Ty jsou vzájemně propojeny podzemní chodbou a dodávají celému areálu doslova pohádkovou atmosféru.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytováni jsme byli v hotelu Occidental Lisboa. Restaurací jsme navštívili několik a všude jsme si pochutnali. Narazit na špatnou restauraci v Lisabonu bude patrně vyžadovat značné úsilí. Doporučit mohu tržnici "Mercado de Campo de Ourique", kde se kromě věčeře dají koupit i nějaké konzumovatelné dárky (med, vína, konzervy tuňáka). Páteční večer měl v této tržnici skvělou atmosféru a jídlo bylo skvělé.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Do Lisabonu jsem se těšil hlavně z těchto tří důvodů:
1) Oceanárium, které splnilo mé očekávání
2) chtěl jsem ochutnat vyhlášené "Pastéis de Belém" - ty pochopitelně nezklamaly
3) nedávno jsem viděl fotografii jedné z obrácených věží Quinta da Regaleira - a spatřit ji i celý areál na vlastní oči, to je velký zážitek
Lisabon na mě zapůsobil vyloženě pozitivním dojmem. V dubnu není přeplněn turisty, po městě jezdí stylové žluté a červené tramvaje, typická je přímořská architektura s balkónky a domy zdobené malovanými obklady. Ač se jedná o hlavní město země, jeho atmosféra mi přišla příjemně pohodová.
Ostatní informace
Krátké video z naší cesty:
https://www.youtube.com/watch?v=5RQCa08_STM