Maďarsko - Budapešť
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Putování (více dnů) • Za kulturou • Za sportem • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jedeme do Budapeště, do krásného hlavního města Maďarska. Tento rok jsem Budapešť navštívila poprvé a hned dvakrát. Jednou na jaře a podruhé na konci léta.
My jsme jeli autobusovou Dopravou s jednou u nás velice oblíbenou společností. Cesta trvala asi šest hodin se zastávkou v Brně a Bratislavě. Autobusy jezdí většinou třikrát denně a vyplatí se je zarezervovat s větším předstihem, ranní a večerní linky jsou rychle obsazené.
Autobusy staví u blízko stadionu, je zde autobusové nádraží i metro. Náš hotel Gloria je od této stanice cca 300 metrů. Např. z letiště je to necelých 13 km. Poblíž je spousta hotýlků i větších hotelů.
Po šesti hodinách je skvělé být rychle v hotelu a chvíli si odpočinout, abyste mohli rychle zase a plní elánu do víru velkoměsta :)
Za čím jedeme?
V Budapešti je spousta věcí k vidění a vyzkoušení. Obdivovat můžete všudypřítomné památky, místní lázně a nebo také místní restaurace s výborným jídlem. Atmosféru budapešti dodává Dunaj se svými typickými mosty. Mě opravdu uchvátil Řetězový most, přes ten se dostanete k Matyášovu chrámu a následně na Rybářskou baštu. Tu prostě musíte navštívit, dát si v místní restauraci alespoň kávu a kochat se shora pohledem na město, řeku, mosty. Opravdová paráda a relax. Pokud máte relaxu dost, doporučuji navštívit místní tržnici a jste rázem mezi stovkami lidí, stánků a v chaosu. Prodává se tu vše od ovoce, zeleniny, masa, sladkostí, oblečení, věcí z kůže, prťavých předmětů na památku, stánků s jídlem a samozřejmě sušených šňůr papriček a také vynikajících klobás. Ty si určitě odvezte domů.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Protože jsem si koupila zájezd přes slevový portál jeli jsme do hotelu, který jsme neznali, ale podle recenzí, které jsme dohledali jsme to "riskli". Jedná se o menší hotel, skromně zařízený s možností stravování v místní restauraci. My jsme využili jen nabídku snídaní, která nebyla nijak výjimečná, ale v pohodě se nasnídáte. Dny jsme stejně trávili mimo hotel, takže jsme obědvali a večeřeli v hlavním městě v restauracích v místech kde nás zrovna hlad přepladl. Nenarazili jsme na žádnou, kde by nám nechutnalo. Spousta restaurací také nabízí obědy nebo večeře jako meníčka pro výletníky, takže jsou levnější a přitom máte polévku, hlavní jídlo i dezert. Neodolali jsme samozřejmě místnímu guláši, což je ale v Maďarsku vlastně polévka. Je opravdu výborná a stačí jako hlavní jídlo, je jí většinou "kotel" a je plná masa. Na výběr je ale samozřejmě z mnoha vynikajících jídel. Hodně z nich obsahuje papriku, bez ní by to asi nešlo:-)
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo se nám všechno. Výhoda hotelu je ta, že se nachází blízko místního stadionu a hned dvou stanic metra. Jedna je Ferenc körút a ta u stadionu se jmenuje Stadions. Záleží kolik času v Budapešti strávíte. My jsme měli tři dny. Pokud máte takto omezený čas, určitě využijte místního metra. Má tři trasy a vyplatí se koupit jízdenku na několik dní. Rozhodně se nevyplatí kupovat si jednotlivě lístky. Nás zajímaly památky, restaurace, posezení u řeky, místní mosty, místní zoo, projížďka lodí po řece, místní velká a proslavená tržnice a samozřejmě slavný parlament. Doporučuju koupit si průvodce, přečíst si o místních zajímavých místech a dopředu si alespoň přibližně naplánovat trasu. Abyste se nezdržovali v průběhu dne. Vždycky se totiž najde něco co není v plánu a vy to v tu chvíli prostě zrovna musíte vidět zblízka :-D čas poté šíleně letí.
Možné je také využít tzv. hop hop autobusů, které neustále brázdí městem, mají různé trasy a vlastně tak projedete většinu místních památek a tam kde se Vám líbí si vystoupíte, místo prohlídnete a pak zas hopsnete do autobusu, který projíždí kolem a jedete po trase dál. Na ulicích jsou většinou studenti, kteří prodávají tyto jízdenky a vždy ochotně poradí. Jakmile na ulici vytáhnete mapu, hned se k Vám hlásí někdo, kdo Vám chce opravdu pomoci. Je to príma pocit. Také doporučuju udělat si procházku i večer, zažili jsme zrovna den, kdy se tančilo večer na ulicich od tanga až po valčík. Lidé co šli okolo se podle nálady připojili k tanci a pak se zase odpojili. Přepadl mě smutek z toho, že třeba v Praze se Vám tohle jentak nepoštěstí.
Ostatní informace
Platit se dá eurem a nebo forinty. Určitě doporučuji mít místní měnu, protože platby eurem jsou vždy nevýhodné. Například vstup do místní zoo nás v eurech stál pro dva dospělé 20 eur, pokud platíte ve forintech zaplatíte polovičku.
Určitě doporučuju vzít si aktuální mapu. Jednou jsme se nemohli dopátrat místa kde zrovna stojíme, v mapě prostě nebylo. Až poté jsme se dozvěděli, že se v Budapešti rychle mění názvy ulic, a pokud ulici v mapě nemáte, vysvětlení je jednoduché, před týdnem se ulice prostě jmenovala jinak ;)