Hlavním městem Španělského království je Madrid. Další významné metropole Valencie, Barcelona a Sevilla. Součástí Španělska jsou Baleárské ostrovy a Kanárské ostrovy. Na Tenerife se nachází nejvyšší hora celého Španělska - Pico de Tiede s 3 718m. Nejvyšší horou pyrenejského poloostrova je Mulhacén s 3 478m v pohoří Sierra Nevada. Následuje Pico de Aneto s 3 404m v Pyrenejích.
Když jsme si objednávali zájezd na Menorcu, tak projití právě této trasy pro nás bylo velkým lákadlem.
Za čím jedeme?
Camí de Cavalls je starobylá 186 km dlouhá cesta, která vede okolo ostrova. Někdy je to jediný možný přístup na téměř nepřístupné pláže. Ne vždy však vede při pobřeží. Někdy vysoké útesy brání přístupnosti, vede tedy částečně i vnitrozemím. Trasa vede i přes oplocené pastviny. Pak je nutno dřevěné branky za sebou pečlivě zavírat.
Trasa vznikla z důvodu propojení strážních věží a pevností, které byly na pobřeží. Tudy se přepravovalo vojsko i dělostřelectvo. Datum vzniku však není přesně doloženo. Podle některých studií byla vybudována již ve 14. století. Cesty hlídali vojáci na koních, proto je kůň (v katalánštině cavalls) v názvu stezky. V 18. století se využívala i jako zásobovací trasa.
Během několika desetiletí se části stezky staly součástí soukromých pozemků. Po dohodě vlády ostrova s majiteli půdy se stala veřejnou. Vláda pak zahájila obnovu celé cesty. Jsou to často úzké cesty, na kterých se nechá chodit pěšky, jezdit na koni, ale také na kolech. Ne všechny cesty jsou plně sjízdné, je nutno počítat s tím, že se občas budou kola přenášet. Vedou naprosto rozmanitou krajinou - po úžasných útesových stezkách s výhledem na zátoky, tyrkysové vody a úžasné panenské pláže, vede přes pláže, louky a lesy, kde převážně borovice a duby poskytují v létě stín.
Na trase nejsou vybudovány žádné přístřešky, které by umožnily přespání. Je nutno s tím tedy počítat a případný nocleh si zajistit v některých vesničkách příp. rekreačních střediscích, přes které stezka vede. Kempování na trase je zakázáno. Často na trase není ani možnost si zajistit občerstvení. I s tím je nutno předem počítat a na cestu se jídlem a pitím vybavit.
Celá Camí de Cavalls je rozdělena do 20 částí v délce 5 - 14 km. Tyto jednotlivé trasy vždy začínají a končí tak, aby se tam nechalo dojet autem a to někde nechat zaparkované. Většinou se tam nechá dojet i místní hromadnou dopravou, což je ještě výhodnější.
Číslo trasy je uvedeno na sloupcích, kterými je trasa vyznačena. Je tam i pořadové číslo sloupku. Kromě čísel jsou tam odrazkové obdélníčky, které jsou umístěny vždy ve směru chůze. Pokud cesta vede rovně, tak odrazky jsou na sloupcích zpředu a zezadu. Pokud jsou odrazky na dvou sousedních stranách, pak to ukazuje směr, kudy cesta odbočuje. Takže je nutno koukat na sloupky. Šipky nikde nenajdete. Pokud cesta vede civilizací, pak je značení odlišné. Nahrazují ho červenobílé proužky převážně na sloupech veřejného osvětlení. Často se však setkáte i s rozcestníky, kde je uvedena kilometráž. Takže značení je naprosto dostačující. Někde narazíte ina informační tabule - bohužel nejsou psány v češtině.
2. Es Grau Favàritx 3,30 h 8.6 km Střední 3. Favàritx Arenal d'en Castell 5 h 13.6 km Střední 4. Arenal d'en C. Cala Tirant 4 h 10.8 km Lehké 5. Cala Tirant Binimel-là 4 h 9.6 km Střední 6. Binimel·là Ets Alocs 5 h 8.9 km Těžké 7. Ets Alocs Algaiarens 4,30 h 9.7 km Střední 8. Algaiarens Cala Morell 2,10 h 5.4 km Střední 9. Cala Morell Punta Nati 3 h 7.0 km Lehké 10. Punta Nati Ciutadella 4 h 10.5 km Lehké 11. Ciutadella Cap d’Artrutx 5 h 13.2 km Lehké 12. Cap d'Artrutx Cala en Turqueta 5 h 13.3 km Střední 13. C.en Turqueta Cala Galdana 2,30 h 6.4 km Lehké 14. Cala Galdana Sant Tomàs 4,30 h 10.8 km Střední 15. Sant Tomàs Son Bou 2,30 h 6.4 km Lehké 16. Son Bou Cala en Porter 3,30 h 8.0 km Střední 17. C.en Porter Binisafúller 4,30 h 11.8 km Lehké 18. Binisafúller Punta Prima 3,30 h 8.1 km Lehké 19. Punta Prima Cala de S.Esteve 2,40 h 7.3 km Lehké 20. C.de S.Esteve Maó (Mahon) 2,20 h 6.0 km Lehké
Nám trasu naplánovala cestovka tak, abychom viděli ty nejzajímavější úseky a abychom toho během týdne prošli co nejvíc a k tomu si ještě mohli užít koupání. Takže naše trasy byly stanoveny odlišně od těch jejich, ve většině případů byly delší, někdy i v opačném směru. Hlavně proto, že nám na trasu navazovala ještě prohlídka další ze zajímavostí ostrova. Během 6 dnů jsme prošli 89 km. Měli jsme však velkou výhodu. Autobus nás dovezl každý den na start a do cíle zase pro nás přijel:
Trasy jsou z větší části vedené nádhernou přírodou, kde ve většině případů nejsou žádné občerstvovny. V místech startu a cíle už nějaké možnosti jsou. Také však ne vždy. Takže je vhodné si vzít s sebou vždy nějaké jídlo a pití . Až dodělám jednotlivé naše trasy, tak tam bude informace i o tom, jaké jsou možnosti, kde se najíst a napít. Bude tam také víc fotek.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Prošli jsme zhruba polovinu celé Camí de Cavalls a musím říct, že nebyla trasa, která by se nám nelíbila. Každá část byla něčím zajímavá.
Ostatní informace
V každém případě je nutné se na cestu vybavit pevnou turistickou obuví. Často je cesta plná kamenů a skalisek. Snad na každé trase však je možnost se vykoupat, samozřejmě záleží na počasí.