Loading...

Na prohlídce vsetínského zámku

Tipy na výlet Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou

Kam a jak jedeme?

 

Po ranní prohlídce dědinky Seninky a následném pochodu do Valašské Polanky jsme odjeli busem na Vsetín. Tady mne a Janu čekal nejhezčí zážitek z celého dne – prohlídka muzea na vsetínském zámku. Byli jsme v něm už před lety a v časech, kdy se nám o digitálních fotoaparátech ani nesnilo, a tehdy se ještě konala s průvodcem. Před třemi roky jsme si chtěli prohlídku zopakovat, jenže zámek zrovínka procházel velkou rekonstrukcí, a tak jsme se na ni dostali teprve až dnes.

 

Jelikož je místní feudální sídlo dominantou města, neboť stojí na kopci, bylo nejprve nutno – aby nás k němu nožky vynesly - dodat organismu nějaké živiny. Polechtali jsme tudíž žaludky několika bufetovými chlebíčky, a poté už zamířili nejkratším směrem k zámku. Nejblíž to bylo přes Pánskou zahradu (městský park) s rybníkem, vodotryskem a houfem věčně hladových kačen. Na druhý břeh Vsetínské Bečvy jsme se díky turistické lávce dostali suchou nohou a následoval prudký výstup serpentinovitým chodníkem až budově s vysokou kostelní věží připomínající zámek.

(On to také původně zámek být měl: tehdejší majitelé toho opravdického – Illésházyové, si zde chtěli na způsob italského kastelu zbudovat něco víc reprezentativního, jenže objekt nebyl nikdy dostavěn a později se změnil na chrám Nanebevzetí Panny Marie.)

 

Jen tak mimochodem – už jste někdy viděli kostel s načinčanými nárožními věžičkami? Že neé – tož si zajeďte na Vsetín!

 

O něco výš jsme prošli svahem se zbytky zámecké zahrady a zamířili k čtyřkřídlému feudálnímu stavení s polygonálními nárožními věžkami, jemuž nad průčelím dominuje 55 metrů vysoká, mohutná hranolová věž. Dobrá zpráva zní, že i ta je veřejnosti přístupná a návštěvníky čeká z vyhlídkového ochozu pohled nejen na panoráma města, ale i nejbližšího okolí.

 

Nynější rozsáhlý zámek stojí na místech, kde byla ve 14.století zbudována pány z Cimburka tvrz. Arkleb z Víckova ji pak na začátku 17.století přestavěl na renesanční zámek. Hodně utrpěl za třicetileté války, za valašských povstání i za kuruckých vpádů. Pořádně opraven byl až v roce 1733, ale od té doby už jej obývali pouze úředníci. Vnější podoba zámku byla nejprve změněna barokní přestavbou a před polovinou 19.století dostala klasicistní háv.

 

Po krátkém okouknutí výše popsaného jsme s manželkou zamířili dovnitř, abychom si zakoupili lístky. Paní pokladní jsme byli poučeni, že se v zrekonstruovaných zámeckých interiérech nyní nachází stálá expozice Živá paměť regionu, která je dle témat rozmístěná v devíti sálech prvního patra. Krom toho můžeme prohlédnout i další krátkodobé výstavy, expozice v zámecké věži a vystoupat na vyhlídku. A k naší velké radosti dodala, že se zde individuálně můžeme pohybovat jak dlouho chceme a fotit i to, co nechceme...

 

 

Za čím jedeme?

 

V přízemí jsme si nejprve prohlédli výstavu obrazů „přírodních lidí.“ Mezi nimi nás nejvíc zaujaly portréty tetovaných Maorů od malíře Lindauera. (Teď nehoním machra, ale já díla toho pána trochu znám - on totiž předtím, než odjel na Nový Zéland, působil i na jižním Valašsku a zanechal na zdech cyrilskometodějské kaple u Valašských Klobouk výrazný otisk svého umu.)

 

V prvním výstavním sále nás uvítala expozice V partyzánských horách. Předměty a zbraně z období protektorátu dostatečně ilustrovaly odboj v druhé světové válce, nechyběl dokonce ani přístupný interiér vybaveného a funkčního partyzánského bunkru!

 

Moravský Edison – tak zněl název výstavy v dalším sále o vynálezci Josefu Sousedíkovi a založení vsetínského podniku MEZ.

 

Prohlédli jsme si a pokračovali do dalších prostor. Tady nás upoutaly velké nástěnné fotografie a exponáty ze světa známých i těch už pozapomenutých lidových řemesel. Nejen práci se dřevem se Valaši podomácku věnovali, ale i nožířství, punčochářství... a také třeba pletení na rámu, což jsem jako mnohem mladší a modernější Valašisko ke své ostudě dosud nevědělo.

Z vystavených předmětů určitě každého okouzlí rozkošné figurky ludí a zvířátek... a pak hlavně ten krásný vyřezávaný betlém.

 

Dalšími chuťovkami byly expozice o migraci mých prapředků a salašnictví, lidových zvycích a obrázky z každodenního života, oživené nejen nástroji a předměty, ale také oblečenými figurínami Valachů a Valašek.

 

Valašky (ale i bambitky) pak byly hlavní výzbrojí jedinců, kteří už měli dřiny pro pány až po krk a raději prchli do hor, aby se zde na plný úvazek věnovali zboji. Na výstavce upoutá i velké panoráma s figurkami kupců a jejich vozů, kteří byli přepadeni tlupou po zuby ozbrojených zbojníků.

 

Následná expozice Fenomén ohýbaného nábytku je další velkou lahůdkou: v perfektně nainstalované expozici se totiž můžeme potěšit světově proslulými „sedacími“ výrobky firmy TON. Umístěny jsou zde nejen muzejní sbírky, ale i ukázka soudobé produkce.

 

Další sály: výstava malovaných kraslic a ukázka dnešního valašského řezbářského umění.

 

Po jeho shlédnutí jsem nechal manželku dál se potulovat mezi exponáty a spěchal po schodech nahoru na věž a vyhlídku. Svůj kvap jsem ale už v prvním patře změnil na kvapík a později jen na step by step, protože jen tak prosvištět okolo expozic regionální flóry a fauny (umístěných v každém patře) a nepozdravit přitom vycpaného valašského Méďu Béďu, lišku, sovu a rysa – tak to by udělal snad jenom debil!

 

Však mi ten pohled z vyhlídkového ochozu neuteče...

 

A měl jsem pravdu. Po pokochání se pohledy na všechny světové strany (je jich mnohem víc jak čtyři, ale to už možná dávno sami víte) jsem sestoupil za ženou. Přesun z prvního patra do přízemní honosné haly vyzdobené dórskými sloupy jsme tentokrát absolvovali po schodišti a na zdech mohli poobdivovat portréty bývalých majitelů zámku a vsetínského panství.

 

Tady v přízemí nás čekala ještě jedna výstava. Byla sice zaměřena na „Svět žen“, ale musím přiznat, že se mi všelijaké ty barevné a šikovně udělané babské šatečky (pověšené na figurínách), ba i ty pletené pokrývky dámských paliček dost líbily...

 

 

Tím naše prohlídka vsetínského zámeckého muzea skončila a my se vydali – popoháněni ukrutným hladem – svižně klesající Palackého ulicí podél Maštalisek, dvou evangelických kostelů a konečně opravených fasád měšťanských domů až do centra dolního města.

 

 

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Hlad jsme zahnali v restauraci Na Špici hned u vlakového nádraží. Překvapila nabídka menu, převážně ze zvěřiny. Zatímco žena se dusila obligátnm řízkem, já si pošmákl na kančím se zelím a knedlíky.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Interiéry zámku po předchozí dlouhé rekonstrukci opravdu zkrásněly a expozice Muzea regionu Valašsko je mimořádně zdařilá.

Ostatní informace

Vstupné na všechny expozice, výstavy i vstup na věž činilo pro jednoho dospělého lidského jedince 80 korun. Což je cena v podstatě stále lidová, neboť za tu sumu si dnes už nekoupíte ani krabičku pořádných cigaret.

Poslední aktualizace: 23.10.2018
Na prohlídce vsetínského zámku na mapě
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Na prohlídce vsetínského zámku

Vsetín - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Vsetín - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
 Jediným kostelem vsetínského Horního náměstí je katolická svatyně,…
0.1km
více »
Vsetín - ostatní památky Horního náměstí
Vsetín - ostatní památky Horního náměstí
Drobné památky
 O těch nejvýznamnějších památkách Horního rynku - vsetínském zámku a jeh…
0.1km
více »
Muzeum Valašsko v zámku Vsetín
Muzeum Valašsko v zámku Vsetín
Zámek
Valašsko... Vsetín a jeho zámek s muzeem... "Původně renesanční zámek ze 17. stoleti s úpravami v klasicistním stylu patří i díky sv…
0.1km
více »
Expozice na zámku Vsetín
Expozice na zámku Vsetín
Zámek
Patrová čtyřkřídlá budova s nárožními věžemi nad vstupním průčelím …
0.1km
více »
Areál zámeckého parku ve Vsetíně
Areál zámeckého parku ve Vsetíně
Park
Na jižním svahu pod zámkem a mostem přes řeku Bečvu se nachází vsetínský…
0.1km
více »
Zámek Vsetín
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Zámek Vsetín
Město
Otevírací doba muzea v zámku Vsetín denně mimo pondělí 9–17 hodin   Budova zámku První zmínka o renesančním zámku ve Vsetíně je…
0.1km
více »
Bohumil Peroutka. Šestá pochodeň devětašedesátého roku. Zámek Vsetín.
Bohumil Peroutka. Šestá pochodeň devětašedesátého roku. Zámek Vsetín.
Pomník
Ten hrůzný výjev nikdo neviděl.  Jen černý kouř zahalil zámecké nádv…
0.1km
více »
Vyhlídková věž vsetínského zámku
Vyhlídková věž vsetínského zámku
Zámek
  Je asi naprosto zbytečné zmiňovat se o tom, že je vsetínský zámek nejhezčí dominantou města, ale ti, kdo zde nějakou dobu nebyli,…
0.1km
více »
Vsetín - Nová radnice
Vsetín - Nová radnice
Radnice
  Kromě vsetínského zámku je nejhonosnějším objektem Horního náměstí Nová…
0.2km
více »
Vsetín - Maštaliska
Vsetín - Maštaliska
Dům, budova
  Budova "Maštaliska" bývala kdysi v minulosti pánským dvorem a její…
0.2km
více »
Galerie - Stará radnice ve Vsetíně
Galerie - Stará radnice ve Vsetíně
Dům, budova
Galerie, stojící na Horním náměstí asi 70 metrů od klasicistního zámku ve Vse…
0.2km
více »
Vsetínský osmnáctý poledník.
Vsetínský osmnáctý poledník.
Zajímavost
      Valašské město Vsetín má mnoho zajímavostí a o některých se ani moc…
0.2km
více »
Cyklovyjížďka z Ostravice do Vsetína až nakonec do Ostravy, část III, vsetínské zastavení.
Cyklovyjížďka z Ostravice do Vsetína až nakonec do Ostravy, část III, vsetínské zastavení.
Cestopisy
     Tento díl popisuje pokračování cesty na kole z beskydské obce…
0.2km
více »
Vsetín - Zajímavosti Palackého ulice
Vsetín - Zajímavosti Palackého ulice
Ulice
 Tato hlavní komunikace klesá od vsetínského Horního náměstí ke kruhovému…
0.3km
více »
Vsetín - výstavba socialistické éry
Vsetín - výstavba socialistické éry
Město
  Osmašedesátý rok přinesl naší vlasti nejen „druhé osvobození“ sovětskou…
0.3km
více »
Návštěva zámku ve Vsetíně
Návštěva zámku ve Vsetíně
Zámek
  Nejkratší cesta ze Zlína do Vsetína vede přes Vizovice a sedlo Syrákov. Jízda autobusem trvá slabou hodinku. Z nádraží zamíříme rovnou přes par…
0.3km
více »
Vsetín - Panská zahrada
Vsetín - Panská zahrada
Park
 Je součástí největšího městského parku, jehož první část se rozprostírá…
0.3km
více »
Hans Hagen vsetínského podzemí
Hans Hagen vsetínského podzemí
Důl, štola, šachta
Přemýšlel jsem, zda mám prozradit přesné umístění této zajímavé památky.…
0.3km
více »
Padouch nebo hrdina v Panské zahradě. Vsetín.
Padouch nebo hrdina v Panské zahradě. Vsetín.
Pomník
Poklidná je dnes atmosféra Panské zahrady na…
0.3km
více »
Město Vsetín
Město Vsetín
Město
V údolí Vsetínské Bečvy,obklopeno Vsetínskými,Hostýnskými a Vizovickými…
0.3km
více »
zavřít reklamu