Po stopách Oskara Schindlera v Krakově
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Při návštěvě polského Krakova je dobré si připomenout příběh přibližně tisíce Židů, kterým život zachránil rodák ze Svitav Oskar Schindler. V krakovské čtvrti Podkorze je továrna Osakra Schindlera, která slouží jako muzeum - Fabryka O. Schindlera a vtáhne nás do celého příběhu.
Za čím jedeme?
Do dnešních dní se historikové přou, zda-li byl Oskar Schindler jen dobrým válečným obchodníkem, či jeho čin byl důsledkem svědomí, které se v něm probudilo. Asi na to zatím nedovedeme odpovědět, jisté však je, že bylo zachráněno přibližně 1100 lidských životů. A to se určitě počítá.
V Krakově můžete navšítívit židovskou čtvrť Kazimierz, která se změnila během válečných dnů v židovské gheto a pak se jít podívat do továrny - Emailwaren-fabrik. Je to opravdu silný zážitek, který vás pak donutí se zamyslet, zda-li i u nás se památka Oskara Schindlera připomíná, či nikoliv. Narodil se, jak je výše řečeno ve Svitavách a do Brněnce nedaleko Svitav odvezl "své" židy z Polska, kterým hrozila smrt.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Spali jsme v Hotelu Chopin, což je příjemný hotýlek přímo ve středu města, ale s obtížným parkováním, protože se nachází v historické zoně. Auto jsme nechávali až za touto zonou.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Zvláští byly suvenýry, které se prodávaly v Schindlerově továrně - byly to sirky. To nám vzhledem k osudu mnoha Židů přišlo poněkud morbidní .
Ostatní informace
Do továrny se platí vstupné. Protože je to kousek dál od středu města, je třeba počítat s delší vycházkou, nebo použít tramvaj, či taxi. My jsme jeli taxíkem, jehož cena nepřesáhla na naše peníze 100 Kč.