Loading...

Pozor na Pardubice, dovezli tam zbraně (Poklady zbrojnic)

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Za kulturou

Kam a jak jedeme?

Do Pardubic by se měl alespoň občas podívat každý, i když fanoušci hokeje, dostihových koní a perníku zde budou hrát asi navždy prim. Velmi zajímavou atrakcí je však také zdejší zámek i v něm sídlící Východočeské muzeum, zvláště, když se zde rozhodnou udělat velkou výstavu celorepublikového významu. A jedna taková tady – pod názvem „Poklady zbrojnic“ - probíhá právě teď. A hned na úvod si můžeme prozradit, že svým návštěvníkům nabídne velmi zajímavé exponáty, pocházející z Evropy i Asie i z období 14. až 19. století ... a že rozhodně stojí za návštěvu.

A tak jsme i my nasedli ráno do vlaku a vyrazili směrem západním, tedy na východ Čech. Koneckonců ne každý rok se člověk může v přijatelné vzdálenosti od domova podívat na 400 exponátů, svezených na jedno místo z více než tří desítek českých i moravských hradů a zámků, na kterých v současné době probíhají „zimní prázdniny“. Jako bonus jsme měli u zbraní Japonska a Orientu komentovanou prohlídku s kurátorem. Moc jsme této výhody ale nevyužili a spíše nám pak i vadilo, že tento sál byl na dlouhou dobu – alespoň částečně – nadšenými posluchači v podstatě zablokován. Odpoledne jsme měli ještě možnost zúčastnit se stejné akce pod názvem Historický vývoj loveckých a palných zbraní, ale to už jsme byli na cestě k pardubickému vlakovému nádraží. 

Za čím jedeme?

A co že to všechno na Pardubickém zámku vlastně můžeme vidět? Skutečné skvosty českých a moravských zbrojnic se zaměřením na rytířské brnění, palné i chladné zbraně a vzácné exotické kousky šlechtických sbírek. Jedná se o největší výstavu v historii Východočeského muzea, která trvá téměř čtyři měsíce a nabízí ve třech sálech (a přilehlých prostorách) 400 exponátů z 35 objektů Národního památkového ústavu, např. z Konopiště, Křivoklátu, Bouzova, Lysic, Hluboké, Buchlova, Opočna, Hrubého Rohozce, Bítova, Kynžvartu, Hrádku u Nechanic, Frýdlantu, Žlebů nebo Lednice. My jsme sice zvolili trošku jiné pořadí, ale správně je I. část výstavy věnována perlám renesančních sbírek vysoké aristokracie, pocházejících převážně z 15. a 16. století, II. část se pak soustředí na výzbroj prostých vojáků a důstojníků ze 17. až 19. století. Samostatný prostor zabírá expozice lovectví a zbraní z Orientu a Dálného východu.

Za největší klenoty výstavy jsou považovány např. jezdecká turnajová zbroj ferrarského vévody Alfonsa II. d´Este z roku 1540, milánská půlzbroj pro pěší turnaj z roku 1580 nebo výzbroj a výstroj gardy saského kurfiřta z období kolem roku 1600. Za unikát je považován německý prsní plát z poloviny 15. století nebo jeden z prvních mechanických kulometů na světě (v průjezdu stojící francouzská Mitrailleusa z roku 1866). A zmínit musíme také ještě alespoň Buquoyovskou zlacenou zbroj, jedinou dochovanou gotickou zbroj v ČR, křesadlovou opakovačku, Burdovu čtyřhlavňovku nebo pušku se zahnutou pažbou, která byla určena jednotlivcům s poruchou nebo absencí pravého oka.

Výstava nás seznámí se vznikem prvních sbírek zbraní v 16. století i s tím, jak si přední evropské šlechtické rody z prestižních důvodů nechávaly vyrábět zbraně a zbroj ve stejných italských a německých dílnách jako panovnické dvory. Vznikala tak často umělecká díla, zdobená zlatem a drahými kameny. Dozvíme se něco o rozmanitosti zbraní i jejich technologickém vývoji. Tady se můžeme těšit na šavle i poprvé zkompletovaný soubor schiavon (meče s kovanými koši), pistole i pušky s křesadlovými zámky, pušky s kolečkovými zámky a výstroj významných osobností (uniforma maršála Radeckého nebo rukavice Napoleona I. Bonaparta). V zámeckém průjezdu si navíc prohlédneme děla z období vlády Napoleona III. V lovecké části můžeme sledovat vývoj od kuší k palným zbraním, včetně technicky zajímavých opakovaček a zadovek (puška se skleněnou hlavní). Většina zbraní je navíc bohatě zdobená. Mezi exotickými zbraněmi zaujmou např. japonské meče, luk s pouzdrem na šípy nebo samurajská zbroj.

Výstava, konaná v rámci Roku renesanční šlechty, prý měla být původně na Pražském hradě, ale tato varianta je – alespoň pro nás určitě – lepší. Vzhledem k tomu, že některé exponáty leží běžně v depozitáři, mohou je návštěvníci výstavy vidět úplně poprvé. Velice potěšitelný je také fakt, že výstava zbraní velké umělecké i historické hodnoty probíhá v unikátních původních místnostech Pardubického zámku (hl. Velký a Malý gotický sál) nebo že Východočeské muzeum pardubice uvažuje o vytvoření stálé expozice nazvané Pernštejnská zbrojnice, kde by byly trvale k vidění repliky těchto zbraní. To by znamenalo, že by - stejně jako na současné výstavě - zde bylo zastoupeno lovectví, vojenství i sběratelství.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Rondel
Rondel  •  Foto: markyz63

Ubytování jsme nepotřebovali a i stravu jsme požívali převážně tu z domácích zásob. Zastávka u oblíbeného stánku s trdelníky a jedna Plzeň však zůstala i pro tentokrát nepsanou povinností.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Výstava je skutečně velmi přitažlivá a dost špatně se vybírá to NEJ. Nejzajímavější exponáty jsou již popsány v předchozích řádcích, stejně jako velmi příjemné prostředí Pardubického zámku. Vlaky tentokrát jezdily, kupodivu, bez zpoždění, a počasí sice zrovna ideální nebylo, ale nepršelo. Takže vlastně výlet takřka ideální ... 

Z důvodu potřeby uspořit každý den dovolené jsme do Pardubic vyrazili v sobotu. Sice jsme měli o něco levnější jízdné, ale citelnou nevýhodou byl vysoký počet návštěvníků výstavy. S přibývajícím časem navíc davy rychle houstly. Podle vyjádření kustodů je návštěvnost v pracovní dny podstatně nižší (chvílemi je prý dokonce zcela prázdno), v sobotu je přijatelná snad jen první hodina po otevření expozice.

kuše
kuše  •  Foto: markyz63

Fotografovat se na výstavě Poklady zbrojnic může a také toho téměř všichni hojně využívají (skutečně, návštěvníci s fotoaparáty i mobily v ruce zde jednoznačně převládají). Trošku při tom, samozřejmě, vadí fakt, že jsou téměř všechny exponáty – vyjma jezdců na koních, soubojové dvojice a Buquoyova brnění – umístěny ve skleněných vitrínách.

Ostatní informace

Skvělá výstava „Poklady zbrojnic“ se koná ve Velkém gotickém sále (a přilehlé místnosti zvané Rondel), Kaňkově sále a Malém gotickém sále Pardubického zámku v období od 1. listopadu 2017 do 4. března 2018. Otevřeno je zde denně kromě pondělí, a to od 10,00 do 18,00 hod. Výše vstupného činí 100,- Kč (snížené je za 50,-) a vstupenka pak platí pouze do označených sálů, ve kterých výstava probíhá.

Poslední aktualizace: 2.2.2018
Pozor na Pardubice, dovezli tam zbraně (Poklady zbrojnic) na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Pozor na Pardubice, dovezli tam zbraně (Poklady zbrojnic)

Pardubice – Svatý Václav i Mázhaus, historický dům i galerie moderního umění
Pardubice – Svatý Václav i Mázhaus, historický dům i galerie moderního umění
Měšťanský dům
Dvoupatrový řadový dům „U sv. Václava“ patří k nejkrásnějším objektům na pardubickém Pernštýnském náměstí (č.p. 3) a kromě svého…
0.1km
více »
Pardubice
Pardubice
Tipy na výlet
Jedno z našich krajských měst jsme navštívili v čase předvánočním, kdy ale…
0.1km
více »
Pardubice - Dům u sv. Václava
Pardubice - Dům u sv. Václava
Dům, budova
Původně gotický dům, který byl po roce 1538 renesančně přestavěn, se nachází na Perštýnském náměstí vedle Radnice. Dům zdobí…
0.1km
více »
Pardubice - Stará lékárna
Pardubice - Stará lékárna
Dům, budova
Budovu Staré lékárny, která pochází z renesanční pernštejnské přestavby…
0.1km
více »
Cesta do Pardubic aneb kterak rozsvícení vánočního stromu zhaslo několik zajímavých výstav
Cesta do Pardubic aneb kterak rozsvícení vánočního stromu zhaslo několik zajímavých výstav
Cestopisy
Po devíti letech jsme se letos opět v čase předvánočním vypravili do…
0.1km
více »
Pardubice - pamětní deska J.V.Jahna
Pardubice - pamětní deska J.V.Jahna
Drobné památky
Pamětní deska básníka a spisovatele Jiljího Vratislava Jahna (1838-1902) se nachází na jeho rodném domě na Příhrádku. Deska z roku…
0.1km
více »
Pardubice - rodný dům spisovatelky Boženy Vikové- Kunětické
Pardubice - rodný dům spisovatelky Boženy Vikové- Kunětické
Dům, budova
Rodný dům spisovatelky, publicistky a političky Boženy Vikové - Kunětické (1862-1934), která se stala první českou poslankyní - v…
0.1km
více »
Pardubice - hotel U Zlatého Anděla - budova z 15.storočia
Pardubice - hotel U Zlatého Anděla - budova z 15.storočia
Dům, budova
Mesto Pardubice sme navštívili prvýkrát a veľmi sa nám tam páčilo. Zo železničnej stanice sme sa HMD dostali na Námestie Republiky a…
0.1km
více »
Městská strúha na Wernerově nábřeží
Městská strúha na Wernerově nábřeží
Zajímavost
Pernštejnská, Císařská či Městská strúha. Různá pojmenování měl během své existence tento náhon středem města. K jeho vybudování doš…
0.1km
více »
Pardubice - radnice
Pardubice - radnice
Radnice
Nachází se v historickém jádru města a je dominantou Pernštýnského náměstí. Svým novorenesančním slohem sice trochu ruší poklid náměstí,…
0.1km
více »
Pardubice - Dům U Jonáše
Pardubice - Dům U Jonáše
Měšťanský dům
Nachází se v historickém jádru města na Pernštýnském náměstí. Dům je nejpopulárnějším a nejcennějším měšťanským objektem v Pardubicích.…
0.1km
více »
Pardubice - Kostelní ulice
Pardubice - Kostelní ulice
Ulice
Jedna z nejkrásnějších historických uliček východočeských pardubic tvoří…
0.1km
více »
Pardubice – Dům U Jonáše, sídlo Východočeské galerie
Pardubice – Dům U Jonáše, sídlo Východočeské galerie
Muzeum
Pardubický dům „U Jonáše“ patří bezesporu k nejzajímavějším pamětihodnoste…
0.1km
více »
Dům čp. 21 v Zámecké ulici v Pardubicích
Dům čp. 21 v Zámecké ulici v Pardubicích
Dům, budova
Tento pozdně gotický dům se sedlovou střechou, k jehož úpravám došlo jak v renesančním, tak klasicistním slohu, zaujme na první pohl…
0.1km
více »
Pardubice-Příhradek
Pardubice-Příhradek
Náměstí
Příhradek v Pardubicích je opevněné předmostí původního dřevěného mostu,…
0.1km
více »
Pardubice - dům č.11
Pardubice - dům č.11
Dům, budova
Dům č.p. 11, který stojí v Zámecké ulici, je typickým příkladem přestavby měšťanských domů za Perštejnů v 16.století a…
0.1km
více »
Pardubické prampouchy
Pardubické prampouchy
Dům, budova
Prampouch je vysoce estetický a fotogenický architektonický prvek, který dodává historickým jádrům (nejen) našich měst jistý dojem…
0.1km
více »
Dům Šmidlovský čili Cernšteinův v Pardubicích
Dům Šmidlovský čili Cernšteinův v Pardubicích
Měšťanský dům
Původní dům, o jehož podobě a původu toho mnoho neznáme, ale můžeme soudit, že vzhledem ke své poloze náležel mezi nejstarší objekty…
0.1km
více »
Zaniklý Císařský mlýn v Pardubicích
Zaniklý Císařský mlýn v Pardubicích
Mlýn
Mlýn byl v těchto místech při hlavní cestě z tehdejšího rynku (dnes…
0.1km
více »
Pardubice - Brány vnímání pod Svítáním v sadu (zámecké výstavní prostory VČG)
Pardubice - Brány vnímání pod Svítáním v sadu (zámecké výstavní prostory VČG)
Zámek
Východočeská galerie v Pardubicích připravila pro návštěvníky Pardubick…
0.2km
více »
Kostel svatého Bartoloměje v Pardubicích
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Kostel svatého Bartoloměje v Pardubicích
Kostel
Kostel svatého Bartoloměje se nachází v historickém jádru města a patří…
0.2km
více »
Pardubice - morový sloup
Pardubice - morový sloup
Socha
Nachází se uprostřed Pernštýnského náměstí. Nechal jej postavit roku 1695…
0.2km
více »
(Nejen) vánoční Pardubice
(Nejen) vánoční Pardubice
Tipy na výlet
Když jsme doma opakovaně debatovali na téma, kam bychom letos mohli vyrazi…
0.2km
více »
Pardubice - Bartolomějská ulice
Pardubice - Bartolomějská ulice
Ulice
Bartolomějská ulice je velmi půvabnou historickou uličkou, nacházející se v samém srdci pardubického Starého Města. Charakterizují …
0.2km
více »
Pardubice - Pernštýnské náměstí
Pardubice - Pernštýnské náměstí
Náměstí
Měšťanské domy na malebném náměstí a v přilehlých uličkách nesou stopy…
0.2km
více »
Kunětická hora z Pardubic
Kunětická hora z Pardubic
Trasa
S velkým překvapením jsem zjistil, že i přes mnoho let existence…
0.2km
více »
Pardubické automatické mlýny
Pardubické automatické mlýny
Technická památka
  Při procházce historickým centrem Pardubic možná i vás nožky zavedou na…
0.2km
více »
Pardubice - zámek
Pardubice - zámek
Zámek
Pardubický zámek je nepřehlédnutelnou dominantou centra krajského města Pardubic ve východních Čechách. Zámek je ojedinělou…
0.3km
více »
Pardubice - Zelená brána
Pardubice - Zelená brána
Hradby
Vysoká věž Zelená brána při vstupu do historického jádra města byla…
0.3km
více »
Pardubice - město
Pardubice - město
Město
Pardubice leží ve Východních Čechách, jižním směrem od Hradce Králové. Pa…
0.4km
více »
zavřít reklamu