Príkra – dřevěný řeckokatolický kostel sv. Michala Archanděla
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jedeme na dovolenou na Slovensko. Jsme oba v důchodu, tak jsme si ji naplánovali na 5 - 6 týdnů. Chceme si udělat nějakou túru v horách, zastavit se v historicky zajímavých místech a prohlédnout si hrady, zámky i dřevěné kostelíky. Právě zde v Nízkých Beskydech v okolí města Svidník je dřevěných kostelíků poměrně dost.
Za čím jedeme?
Obec je na severu Slovenska v západní části Laborecké vrchoviny. Neleží na hlavní silnici, z hlavní silnice Svidník – Dukelský průsmyk se musí odbočit v Krajné Polaně na východ do Bodružalu, kde je nutno ještě jednou odbočit až do této obce. Dál už pak silnice nevede, pak jsou tam už jen kopce. Přes obec protéká v horách pramenící říčka Prikrianka, nebo také Príkranský potok, který se zhruba po 3 km vlévá v Bodružali do Bodružalíku. Ty názvy se mi moc líbí.
Obec byla údajně založena v letech 1573 – 1598. První písemné dokumenty o ní jsou až z r. 1618, kdy patřila do panství Makovice. V polovině 19. století zde začala svoji výrobu sklářská huť. Byla zde i pila. Během 1. i 2. světové války byla obec silně poškozena. Po osvobození se část obyvatel odstěhovala do českého pohraničí, ale také do Sovětského svazu. Dnes žijí v obci již jen staří lidé.
Nejcennější památkou v obci je dřevěný kostel z r. 1777, který stojí na severním svahu kousek nad obcí. Na toto místo byl přenesen v 30. letech 20. století. Původně stál o několik desítek metrů níž. Stojí na kamenné podezdívce, která vyrovnává svažitý terén. Nad předsíní je nejvyšší věž, nad chrámovou lodí i nad svatyní je třístupňová, čtyřúhlová jehlanovitá střecha. Zajímavostí je překrytí střešních ploch mezi věží, lodí a svatyní. Střechu zdobí tři barokní cibulky s kovanými kovanými kříži. Ve věži jsou tři zvony, nejstarší je z r. 1759 – to je prostřední z původních třech zvonů. Nejmenší a největší byl použit za první světové války pro vojenské účely. Novější dva zvony jsou z 20. let 20. století – peníze na jejich zhotovení byly získány ze sbírek zdejších obyvatel.
Čtyřřadý ikonostas v baroko-rokokovém stylu pochází převážně z druhé poloviny 18. století. Některé ikony jsou téměř o sto let starší, pravděpodobně byly přeneseny z jiného zrušeného kostela. Carské dvoukřídlé dveře zdobí šest medailonů, jsou tam čtyři evangelisté a výjevy Zvěstování. Ve druhé řadě jsou ikony s vyobrazenými hlavními církevními svátky, ve třetí řadě jsou ikony apoštolů a ve čtvrté je deset medailonů proroků. Nejvzácnější je ikona sv. Mikuláše, která je ze 16. století a která patří mezi nejcennější ikony na Slovensku. Vzácností ve svatyni je plátěný šátek údajně s otiskem Kristovy tváře a čtyři rokokové svícny z druhé poloviny 18. století.
Během obou světových válek byl kostel poničen, vždy byl však opraven. Naposledy v letech 2001 - 2002. R. 1968 byl zapsán do seznamu národních kulturních památek.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My jsme sem zajeli pouze kvůli dřevěnému kostelíku, nejedli jsme zde, ani nespali.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Uvnitř tohoto kostela jsme nebyli, ale kostelík jako ostatně všechny se nám moc líbil. Okolo kostela je hřbitov, jen si myslím, že drátěné pletivo okolo kostela se hřbitovem není zrovna to nejhezčí.
Ostatní informace
Z obce lze udělat i různě dlouhý pěší výlet v Laborecké vrchovině. Jedna z možností je zhruba 7 km dlouhý lesní okruh - vydat se po žluté turistické značce na rozcestí Jaruhy, dále na rozcestí Magala, pokračovat po modré do sedla Pod Beskydom a vrátit se po žluté zpátky do obce. Komu je to málo, může si to o 2 km prodloužit a dojít po žluté až do sedla Javoriny na hranici s Polskem, po červené se vydat po hranici na rozcesti Beskyd a po zelené a pak po žluté přes Sedlo pod Beskydem dojít do Príkre. Určitě možností je tu však i víc. Ani jednu cestu jsme bohužel neabsolvovali, nějak nám to už časově nevycházelo.