Loading...

Procházka Chropyní

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

Kam a jak jedeme?

V druhé části našeho výletu opouštíme Kojetín a odjíždíme na návštěvu sousední Chropyně. Ano, tušíte správně – vidět království vládce Ječmínka se nám zachtělo! A také ty velké Chropyňské rybníky... vždyť když se podíváte na mapu, je to okolo městečka jeden velký modrý flek, označující samou vodu... Ono tady v minulosti těch rybníků bylo ještě daleko víc, neboť chov ryb byl ve středověku výnosným počinem, ale do našich časů se bohužel zachoval jen Zámecký a Hejtman. Kromě těchto dvou se v okolní krajině leskly hladiny dalších vodních ploch. A každá měla své jméno – Hanuš, Haltýř, Nadýmač, Bodryč, Plešovský a Vlkošský rybník, Kuchyněk, Černé jezero a rybníčky pod pivovarem. Dodnes zachovalý Hejtman býval největší a rozprostíral se až do míst, kde dnes vidíme mokřadní les. Kromě chovu ryb sloužil jako atrakce pro chropyňské panstvo, neboť to se po něm rádo projíždělo v lodičkách.

Dnešním největším rybníkem je ale Zámecký, který je od šedesátých let přírodní rezervací. Nově dokonce získal statut Národní přírodní památky. Po vyčištění rybníka v šedesátých letech minulého století vznikl díky vybagrovanému bahnu v jeho středu velký ostrov, na němž se radostně uhnízdnila velmi početná kolonie racka stěhovavého. Kromě racků zde ale můžeme spatřit také spoustu jiných druhů vodních ptáků – jako třeba roháče, lysky, potápky, rákosníky. A z těch větších labuť, volavku anebo orlovce.

A pro milovníky památek se na hladině Zámeckého rybníka zrcadlí také ta charakteristická chropyňská historická silueta, patřící renesančnímu zámeckému sídlu, vzniklému přestavbou z původní vodní tvrze. A na jehož prohlídku jsme se těšili v Chropyni ze všeho nejvíc!

Nyní ale stojíme na nádraží a čeká nás k němu cesta přes celé město. Je napřed lemovaná budovami novodobějšího sídliště. Od něj odbočujeme k bývalým lázním, které se rozkládaly poblíž rybníka Hejtmana. Pryč je celá jejich sláva, dnes se musí na zarostené louce návštěvník spokojit s ochutnávkou vody z jediného pramene. A přitom to v minulosti vypadalo úplně jinak: v roce 1939-42 zde nechal chropyňský továrník Břetislav Barták provést hlubinné vrty. Doufal, že narazí na naftu, ale namísto „černého zlata“ k nebi vytryskl silný pramen minerální vody. Kromě minerálních solí bohatý na jód a plynný metan, možná jediný takový v celé Evropě!

Brzy byly vystavěny prostinké dřevěné lázně, a když se povědomí o prameni, výborně léčícím revmatické choroby, rozšířilo, vznikla v roce 1945 lázeňská společnost - s.r.o. Byla vystavěna větší budova s dvanácti koupelnami, odpočívárnou a masážními pokoji. Roku 1958 byly lázničky rozšířeny, o osmnáct let později upraveny a zároveň byl vyhlouben nový vrt, který objevil minerální pramen, srovnatelný snad jen s těmi v Luhačovicích.

Před převratem se uvažovalo o výstavbě zbrusu nových lázní, ale pak přišel rok 1997 a strašlivá stoletá voda všechno zničila! A k obnovení bohužel dosud nedošlo...

Tady na chvíli opouštím manželku a po zpevněné cestě odcházím okouknout půvabné břehy rybníka Hejtmana. Poblíž narazím i na velmi zajímavou technickou památku: je jí šest metrů dlouhý kamenný akvadukt s bublajícím tokem Malé Bečvy, který překřížil potok Svodnici.

Za čím jedeme?

Pak už se vracím za Janou a společně podnikáme průzkum hlavního chropyňského náměstí. Jak jsme už dávno předtím zjistili v turistických průvodcích, žádná přehlídka starých měšťanských domů se na něm konat nebude: Chropyně se stala městem až v roce 1970 a předtím to bývala jen velká obec. K nárůstu populace došlo až po II.světové válce, kdy byl starý cukrovar přestavěn na podnik Technoplast (kromě jiného vyrábí koženky a podlahoviny). Díky přílivu nových pracovníků bylo staré historické jádro obklopeno činžovnními domy i panelovými sídlišti a dnes počet obavytel převyšuje číslovku 5 000.

Chropyňské náměstí Svobody má půdorys předlouhého obdélníku a téměř celou jeho plochu vyplňuje park, rozdělený na dvě části. Po jedné straně prochází po celé délce rynku hlavní silnice. Přitom mají okolní přízemní domy natolik venkovský charakter, že to, že se nacházíme na náměstí, jsme poznali až v jeho horní části. Tady se nachází Městský úřad, cukrárna a kulisa barokního chrámu sv.Jiljí, která je kulturní památkou. Další zajímavostí je i vedlejší sousoší Svaté Trojice z roku 1888 a pomník na paměť pozemkové reformy prvního československého státu z roku 1923. (Předtím jsme v parku procházeli okolo bysty Františka Palackého, čestného to občana chropyňského a také kolem pomníku Padlým obětem.)

I když dominanta náměstí Svobody – kostel svatého Jiljí nedosahuje nijak závratných parametrů: délka 25 m, šířka deset a výše věže jen 16 metrů – za pozornost stojí jeho krásný interiér s obrazy a hlavně skvostná kazatelna a křtitelnice.

Po návštěvě chrámu radostně spěcháme k sousednímu zámku a těšíme se na prohlídku. Ale tady nás čeká razantní políček: i když ještě není ani konec října a zámek je veden jako muzeum, jsou jeho interiéry veřejnosti zpřístupněny jen do konce září!!!

Hluboce zklamáni a naštváni chvíli pobíháme bezmocně kolem a odcházíme ke břehům sousedního Zámeckého rybníka, na kterém stojí i menší pozorovatelna. Poté se přes město vracíme k vlakovému nádraží. Na to, že byla Chropyně osídlena už někdy okolo roku 1000, se tu zdá těch památek málo, ale kromě již zmíněných zajímavostí zde stávala i vyšší latinská škola, kterou v roce 1561 založila Jednota bratrská. Nejprve ji navštěvovali potomci předních moravských šlechtických rodů, později zde směli studovat i talentovaní mladíci z lidu. Kromě modliteb, umění a řemeslům se zde učilo také „móresům“tj. vybranému chování!

V minulosti se tohle slovo dokonce dostalo i do jednoho lidového rčení – když se někdo choval hulvátsky a neslušně, bylo mu řečeno, že by měl odejít do Chropyně na móresy!

Před odchodem k vlaku ještě Janě ukazuju romantické břehy rybníka Hejtmana, pak už pomaličku k nádraží.

Těsně před příjezdem našeho spoje se z nádražního amplionu ozve hlášení o jeho dvacetiminutovém zpoždění. Po uplynutí této doby se hlášení opakuje. Po dalších dvaceti minutách už nic a vlak přijíždí až s téměř hodinovou odchylkou od jízdního řádu! Díky tomu nám v Kojetíně ujel autobus a my musíme čekat na další vlak, který nás přes Kroměříž a Hulín odveze do Otrokovic.

Poněvadž různá ta zpoždění od ČD jistě už nejednomu z nás notně nabourala cestovní plány, přimlouvali bychom se za to, aby se jejich představitelé šli do Chropyně naučit správným móresům!!!

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na oběd jsme se předtím stavovali v Kojetíně, V Chropyni proto jen v blízké restauraci u nádraží na doplnění tekutin.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejvíce nás zklamal zavřený, nepřístupný zámek.

Líbil se nám kostel, minerální pramen a oba rybníky. A samozřejmě i ta silueta zámku.

Ostatní informace

Díky uzavřeným zámeckým interiérům jen za občerstvení a za cestu.

Poslední aktualizace: 8.5.2016
Procházka Chropyní na mapě
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Procházka Chropyní

Do Chropyně k akvaduktu
Do Chropyně k akvaduktu
Most
Akvadukt je mostní Vodní kanál určený k přívodu vody nad úrov…
0.1km
více »
Dva pomníčky  pozemkové reformy 1919 – 1938  v regionu Střední Haná
Dva pomníčky pozemkové reformy 1919 – 1938 v regionu Střední Haná
Památník
Navštívíme-li region Střední Haná, který leží na rozhraní o…
0.4km
více »
Výlet k Baťovu kanálu 25.9.2010
Výlet k Baťovu kanálu 25.9.2010
Cestopisy
  Výlet k Baťovu kanálu   Delší dobu mě lákalo se alespoň na skok podívat na Baťův kanál, a tak, když se ukázalo, že slibovaná…
0.4km
více »
Chropyně
Chropyně
Město
Chropyně je nevelké hanácké město s pěkným dvoupatrovým zámkem se štíhlou věží. Město se rozkládá severním směrem od města Kroměříž,…
0.4km
více »
Chropyně - kostel sv.Jiljí
Chropyně - kostel sv.Jiljí
Kostel
Svatý Jiljí býval ve středověku velmi oblíbeným světcem - než se stal…
0.5km
více »
Do cukrárny Bianca v Chropyni
Do cukrárny Bianca v Chropyni
Dům, budova
Pokud se vydáte na procházku městem Chropyní nebo po stopách krále…
0.5km
více »
Chropyně a zámek hanáckého krále Ječmínka
Chropyně a zámek hanáckého krále Ječmínka
Zámek
Chropyně je menší město (asi 5 tis. obyvatel) v okrese Kroměříž ve…
0.6km
více »
Chropyně a ornitologická pozorovatelna (rozhlednička) u Zámeckého rybníka
Chropyně a ornitologická pozorovatelna (rozhlednička) u Zámeckého rybníka
Rozhledna
Chropyně je menší město (asi 5 tis. obyvatel) v okrese Kroměříž ve…
0.6km
více »
Ze Zlínského do Olomouckého kraje – trasa 12 km: Chropyně (Chropyňský pramen, Zámecký rybník) – Bezměrovský most - Kojetín (památky a Měšťanský pivovar a.s.)
Ze Zlínského do Olomouckého kraje – trasa 12 km: Chropyně (Chropyňský pramen, Zámecký rybník) – Bezměrovský most - Kojetín (památky a Měšťanský pivovar a.s.)
Cestopisy
Neděle 8. 10. 2023 Ota zjistil, ze v Kojetíně, 20 km od Přerova, j…
0.6km
více »
Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 45. den/1. část: Tovačov – Troubecké jezero a ornitologická pozorovatelna; Chropyně – naučná stezka, akvadukt, kostel, zámek, rybníky Hejtman a Zámecký a ornitologická pozorovatelna
Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 45. den/1. část: Tovačov – Troubecké jezero a ornitologická pozorovatelna; Chropyně – naučná stezka, akvadukt, kostel, zámek, rybníky Hejtman a Zámecký a ornitologická pozorovatelna
Cestopisy
Pondělí 27. 6. 2022/1. část Po čtyřech dnech odpočinku v Přerově skutečně odjíždíme. Snídáme, balíme jídlo z lednice a ješt…
0.6km
více »
Chropyně - náměstí Svobody
Chropyně - náměstí Svobody
Náměstí
Kdo by neznal pověst o králi Ječmínovi... Pokud bychom si chtěli…
0.6km
více »
Chropyně – válečný pomník
Chropyně – válečný pomník
Pomník
Město (městečko?) Chropyně bylo a je dostatečně velké, aby se řada místních ocitla ve válečné vřavě. Postihlo to samozřejmě i obyvatele rodiště…
0.6km
více »
Chropyně (Kostel svatého Jiljí a zámecký park)
Chropyně (Kostel svatého Jiljí a zámecký park)
Tipy na výlet
Do města Chropyně jedeme z Kroměříže autobusem směr Záříčí a vysedáme na…
0.6km
více »
Chropyně a její vodní plochy
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Chropyně a její vodní plochy
Rybník
Samá voda, samá voda... chtělo by se říct při pohledu do mapy na okolí…
0.6km
více »
Kolem Zámeckého rybníku v Chropyni
Kolem Zámeckého rybníku v Chropyni
Rybník
Na jižním okraji městečka Chropyně se rozprostírá chráněné území se…
0.6km
více »
Hanácké město - Chropyně
Hanácké město - Chropyně
Město
V jižním cípu středomoravské roviny Hané leží v nivě řeky Moravy městečko Ch…
0.6km
více »
Chropyně
Chropyně
Zámek
Nejkrásnější památkou města Chropyně, nacházejícího se na Kroměřížsku ve…
0.6km
více »
Chropyně a léčebný Chropyňský pramen
Chropyně a léčebný Chropyňský pramen
Minerální pramen
Chropyně je menší město (okolo 5 tis. obyvatel) v okrese Kroměříž ve Zlínském kraji. Nachází se asi sedm kilometrů severně od…
0.7km
více »
Na zámek krále Ječmínka v Chropyni
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Na zámek krále Ječmínka v Chropyni
Zámek
Sídlo bájného hanáckého krále Ječmínka, zámek v Chropyni, najdete šest km…
0.7km
více »
Chropyňský rybník
Chropyňský rybník
Přírodní památka
Chropyňský rybník je chráněné území rozprostírající se od jižního okraje …
0.7km
více »
zavřít reklamu