Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Za kulturou • Za sportem • Do přírody • Na kole
Slavonice a okolí je krásné místo, které je vhodné pro všechny věkové katergorie včetně rodin s dětmi.
Ideální pro turistické toulky i pro cyklisty. Můžete si vyjít na krátkou vycházku s dětmi nebo okružní výlet na kole či autem.
Při příjezdu do Slavonic musíte nejprve na obě náměstí a projít krásné renesanční domy. Při obchůzce zjistíte, že musíte udělat několik odboček. Muže a hochy zaujme zřejmě podzemí, ty zdatnější si mohou zkusit vynést nahoru kýbl bláta. Ženy a holky asi nadchne výroba svého hrníčku či misky inspirované mařížskou keramikou nebo tričko či ubrus ve studiu paní Krajčovičové. To není všechno - můžete navštívit výstavu pana Netíka, výstavy v Dačické bráně a také můžete vystoupit na věž mezi dvěmi náměstími a potěšit se pohledem na městečko a krásné domy a také výhledem do okolí. Na věž bývají výstupy možné i večer. Také je možnost prohlídky luteránské modlitebny a cechovního sálu s mázhausem, to je třeba předem domluvit. Občas se na náměstí konají akce, slavnosti, festival, jarmark. Letos se opět koná Slavonické kulturní léto.
Kdo má již dost města a chce vyjít na malou procházku, tak směrem na Stálkov, cestou potkáme hájenku, kde je uvnitř i venku výstava samorostů. Bude se líbit i dětem. Pak pokračujeme dál kolem Bejčkova mlýnu, kde se dá občerstvit či odpočinout. Potkáme několik rybníčků až se dostaneme oblasti československého opevnění, jsou tu krásné cestičky vesměs jehličnatým lesem, příjemné pro malé děti i pro cestu s kočárkem. Zpět můžeme přijít také mimo asfaltku po polní cestě.
Jsou tu krásné cesty pro cyklisty, kteří si výlet mohou protáhnout až k zaniklé vesničce Pfaffenschlag nebo až na hrad Landštejn, který je také úžasný. Rozlehlý, zvláštní atmosféra a nezapomenutelný výhled a také v blízkosti dobré zázemí pro odpočinek. Rekonstruovala se tu kaple, ale nevím jak to pokračuje. Zpáteční cestu doporučuji vzít jinou trasu, cyklostezka č. 32, nezapomeňte se zastavit u historického hraničního kámenu Čechy/Morava. Pro milovníky koupání v rybníku se cestou najde některý vhodný ke koupání. Tuto trasu mohou využít i motoristé.
Ve Slavonicích je mnoho míst, kde se najíst, jedinný problém ve frekvetované době večeří či obědů najít volný stůl. Také tady mají výbornou pekárnu, otevřena i v neděli/stále snad platí, ale asi jen v sezónu/, kousek za branou. Cestou v Bejčkově mlýnu se dá také najíst, pak už nic nenajdete, takže hlavně pití sebou. Na Lanštejně je také hodně možností, restaurace i stánky.
Ubytování nabízí Slavonice mnoho, lepší ubytování je třeba objednat s předstihem, také ve Stálkově je nějaký penzion, ale chtěli celou platbu předem. Bejčkův mlýn má také svoje ubytování, což je asi jeho hlavní činnost a k tomu mají svůj rybník.
Nejkrásnéjší je náměstí ve Slavonicích, opravdu nádherné domy a kdyby si člověk zapamatoval ty všechny příběhy z kráných sgrafit! Také vyhlídka na městečko ráno a pak večer byla úžasná. A pak hrníčky a misky používáme stále a máme v myslích celou dovolenou a městečko, které jsme si trochu neuměle na hrníčky namalovali. Také návštěva opevnění okolí i uvnitř bunkru, překvapení co se tam vše vlezlo a poutavé vyprávění průvodce, jak byl celý systém propracovaný. Děti nejvíce zaujalo množství šišek, a krásné cestičky.
Landštejn patří mezi hrady, kam se člověk ještě rád zatoulá znovu.
Ve Slavonicích vstupy na věž i výstavy do 30Kč, otevírací doba v sezónu celý den.
Pokud budete malovat hrníčky/koupě hrníčku a vypálení v peci/ nebo tričko, počítejte s tím!
Samorosty na hájence, myslím, že bylo dobrovolné vstupné, pokud jsou doma, tak je otevřeno.
Československé opevnění bývá přístupné ve svátky, o víkendech, v sezónu denně, probíhají také ukázky různých akcí, ale je třeba se informovat předem např. v infocentru.
Landštejn oteřeno v sezónu denně, jinak jen víkendy, v zimě zavřeno. Dospělé vstupné 60Kč, děti 30, rodinné 130Kč.
Pro milovníky renesance a památek doporučuji prozkoumat web www.i.slavonice-mesto.cz , kde máte mnoho informací o renesančních domech na náměstí.
Pro milovníky přírody a putování po stopách známých osobností doporučuji prozkoumat web : grasel.eu - o loupežníkovi Graselovi a Graselových stezkách.