Wieliczka (Vělička ) - solný důl - POLSKO
Wieliczka – solný důl
Kdysi, kdysi dávno byla tato oblast zaplavena mořem. Nyní se pod obcí Wieliczka (pár km za Krakowem) na tomtéž místě nachází solný důl Wieliczka. Je jednou z prvních památek Polska, zařazených v roce 1978 do světového kulturního dědictví UNESCO.
Doly vznikaly (od 13. stol.) více než 700 let.
Sůl se zde v současnosti již netěží. Prý je to příliš nákladné. Doly byly jedním z nejstarších průmyslových podniků s nepřetržitým provozem. Už v 17. stol. tvořil prodej soli 1/3 všech zisků do státní pokladny. Sůl byla kdysi velice ceněna. Protože neexistovaly lednice, solí se konzervovalo.
V 16. stol. se lidé dozvídali o její léčebné vlastnosti. Ve stol. 19. tu nastal obrovský rozvoj balneologie.
Prostory dolu obsahují asi 3 000 komor. Celková délka chodeb v 9 patrech, sahajících do hloubky až 327 m, je cca 300 km. Veřejnost může zhlédnout z tohoto podzemního kolosu pouze patra tři. Zpřístupněné komory se nachází v hloubce 64 -135 m. Celková délka zpřístupněných chodníků je cca 2,5 km. Je tu stálá teplota +14 stupňů Celsia.
V šachtách je zobrazen vývoj těžby soli v různých historických obdobích. Z bloků soli je v podzemí vytesáno spoustu soch mýtických i historických postav (králů, svatých a patronů, skřítků) a nachází se zde i různé síně, komory, modlitebny a jezera.
Patronka polských horníků, kněžna Kinga, si vzala za manžela Boleslava V. Stydlivého. Dle pověsti se traduje, že upustila v Sedmihradsku, odkud pocházela, prsten do solného pramene a vrátil se jí v čase, kdy projížděla Věličkou. Prsten našli horníci.
Cesta do útrob dolu vedla po mnoha točitých schodech.
Nejvíce mne zaujala Kaple svaté Kingy, solný chrám postavený v hloubce 101 m pod zemí. Obrovský prostor (54m x 17m x 12 m) byl vyzdobený oltářem, Ježíšem na kříži a vytesanými obrazy. Určitě stojí za zmínku Poslední večeře podle obrazu Leonarda da Vinciho. Dále s tu nacházely plastiky s křesťanskou tematikou a sochy. Nepřehlédnutelná byla socha Jana Pavla II.. Ze stropu visely lustry z bílého zlata, od křišťálů pravých k nepoznání.
Kaple byla horníky vytvořena z vděčnosti k blahoslavené Kinze.
Chrám je vysvěcen a konají se zde mše i svatební obřady.
Některé podzemní sály jsou v současnosti místem pro pořádání různých sportovních a kulturních akcí. Při naší návštěvě se v podzemí soutěžilo v tanci. Jsou zde též prostory pro lázně, rehabilitační střediska a léčebny. Unikátní klima umožňuje léčit respirační choroby.
V podzemních obchůdcích je možné si zakoupit suvenýry i šperky.
Ročně se tu "otočí" cca milion návštěvníků. V dávné minulosti doly navštívilo mnoho osobností – např. Johann Wolfgang Goethe, Dmitrij Mendělejev, Mikuláš Koperník, či Karol Wojtyla.
Nahoru nás po asi dvouhodinové prohlídce, vyvezl dobový výtah.
Články výletem do Polska související: