Lomnický pivovar Genius Noci a socha Gambrina
V půvabném městečku Lomnici u Tišnova se s vařením pivečka začalo už v druhé polovině šestnáctého století. Na začátku dvacátého jej ale hrabě Otto Serényi prodal brněnskému pivovaru a roku 1922 lomnická varna svoji činnost definitivně ukončila.
Původní pivovar byl součástí panského velkostatku a vynášel asi 3343 zlatých ročně. Roku 1662 získali lomnické panství uherští šlechtici Seréniyové, kterýžto rod na lomnickém zámku sídlil až do roku 1948. Poté jej musel opustit a jeho potomci se do něj znovu vrátili až v roce 2016, po dlouhá léta trvající, nakonec ale úspěšné restituci.
Ale vraťme se nazpět k areálu zrušeného pivovaru do roku 1925, kdy jej odkoupil Alois Buchta, aby do něj přemístil svou dobře zavedenou truhlářskou dílnu. (Jen tak mimochodem – tento pán byl pradědečkem současných majitelů – manželů Pavlišových, kteří roku 2017 lomnickou tradici ve vaření piva obnovili.)
Buchta nechal horní patro pivovaru upravit na bydlení a další jeho části pronajímal. Svého času se v nich nacházely i služebny pošty a policie. Na začátku druhé světové války zde bydleli Židé a po jejich odsunu do koncentračních táborů se tu nastěhovali němečtí okupanti. Po osvobození tu pro změnu bydlel jeden sovětský oficír a roku 1948 byla Buchtova truhlárna znárodněna. Původní majitelé se stali členy stolařského družstva, jenže zařízení truhlárny bylo posléze přemístěno do Tišnova.
Lomnický pivovar znovu oživila až nejmladší generace Pavlišů – Ivo se svou chotí Janou. Ivo snil o tom, vlastnit svůj malý minipivovar... a jeho Jana mu, jakožto správná manželka, pomohla jeho sny uvést ve skutečnost. Protože se z hlavní pivovarské budovy stal v průběhu času obytný objekt, zřídili svůj minipivovar v bývalé pivovarské stodole. Manželé se umění vařit pivo nikdy předtím neučili a věnují se mu za pomoci odborníka jen ve svém volném čase. Jinak nadále vykonávají svá hlavní zaměstnání, přičemž je Ivo IT specialistou a Jana se věnuje grafice.
První várku piva uvařili v listopadu 2017. Rok předtím se na lomnický zámek vrátili restituenti z rodu Seréniyů a ti jejich krok přijali s velkým povděkem a rovnou se zařadili mezi hlavní odběratele.
Minipivovar zaujímá prostory bývalé stodoly, varna má objem 10 hl a do spilky se vejde 2000 litrů. I když je konkurence dalších minipivovarů v nejbližším okolí poměrně velká (jen v Tišnově jsou rovnou tři) a v Senticích a Doubravníku po jednom, přesto si pivečko z Lomnice nakonec bez problémů své místo na slunci našlo. Možná nejen kvůli kvalitě, ale i díky svému originálnímu a vtipnému názvu – Genius Noci…
Vzorně zrekonstrovaná budova bývalého pivovaru stojí na horním konci Palackého náměstí a kromě oranžové omítky zaujme i svým štítem, jenž v nice fasády zdobí téměř dvoumetrová socha krále piva Gambrina. Tahle skulptura je pravděpodobně jedinou takovou u nás!
Gambrin je oděn do královského hávu a hermelínového pláště a na hlavě má posazenu korunu.
S jednoznačně pozitivním vyladěním tváře ve své pravici pozdvihuje korbílek se „zrzavým mokem“ a levou nohou je opřen o pivní sud, ležící mu u nohou. Jeho figuru podpírá konzola ozdobená reliéfními symboly pivovarnického cechu.
Autorem památkově chráněné plastiky se roku 1856 stal sochař Josef Břenek.