Svěží na rozhledně Cibulka
Nevíte, co s volnou nedělí v Praze? Neseďte doma nebo nechoďte tam, kde už jste byli několikrát, zamiřte raději na Cibulku – nejstarší vyhlídkovou věž na území města Prahy. Tramvají jste v Košířích cobydup a pak už je to jen kousíček pěšky. Objevit kouzlo empírové romantiky nikdy nebylo snazší!
Historie
Usedlost Cibulka a stejnojmenná přilehlá oblast dostaly své jméno po rodu Cibulkových z Veleslavína, který dostal tento pozemek pod správu v 16. století. V té době byla Cibulka využívána hlavně jako hospodářská usedlost, ke které přiléhaly ovocné sady a vinice, kterými byly Košíře vyhlášené. Třicetiletá válka se na Cibulce výrazně podepsala a zdevastovaný objekt obnovil až v roce 1681 Johann Gregor von Funcke. Usedlost poté opět několikrát změnila majitele, aby nakonec dostala další ránu, když zde pro změnu procházely vojska Bavorů, Sasů a Francouzů při válce o rakouské následovnictví.
Až do roku 1817 byla pak Cibulka majitelem pražského purkrabího. Právě v tomto roce ji zakoupil Leopold Leonhard Raymund Thun-Hohenstein, který byl posledním pasovským biskupem, jenž zároveň vlastnil i šlechtický titul. Ten mu byl v důsledku napoleonských válek odebrán a kvůli této záležitosti se dostal do sporu i se samotným Vatikánem. Jako místo svého doživotního trucování si vybral právě pražskou Cibulku. A jelikož byla jeho vášeň pro umění i architekturu přinejmenším stejně rozlehlá jako jeho jméno a tituly, tak začal usedlost měnit k obrazu svému. Pozemek a budovy kompletně přestavěl a udělal z nich empírový zámeček s množstvím užitkových a okrasných prvků – empírová kašna, altánky, bazénky, terasy, anglický park a další. Cibulka se zkrátka stala výstavním klenotem Košířů.
Majitel si Cibulky však příliš neužil – již v roce 1826 umírá a ještě téhož roku je usedlost poznamenána silným požárem. Dědicové nemají z finančních důvodů o zámeček zájem, a tak několikrát změní svého majitele, který však zpravidla nemá na obnovu finanční prostředky. V průběhu následujících desetiletí je tak usedlost opakovaně vykrádána a demolována a z původní podoby zůstává jen velmi málo. Po sametové revoluci se stává majetkem společnosti, která se jej dlouhodobě snaží prodat, avšak zájemce se nedaří sehnat. Bývalá výrazná architektonická památka tak dostává svého posledního nájemníka, neboť se stává oblíbenou destinací squatterů a bezdomovců, kteří zde však po zásahu policie již nesídlí.
Vyhlídková věž
Vyhlídková věž na Cibulce je nejstarší rozhlednou na území Prahy. Ačkoliv byla v době Thunova úmrtí ještě rozestavěna, jedná se paradoxně o nejzachovalejší část celého areálu. Třináctimetrová rozhledna se 76 schody ční nad Plzeňskou ulicí ve výšce 322 metrů n. m. Rozhledu bohužel výrazně brání jak stromy, tak vystavěná dělnická kolonie Cibulka, jež byla vybudována v první třetině 19. století. Avšak co postrádá rozhledna v této oblasti, to dohání na celkové kráse a romantické atmosféře tohoto místa. V parku se nalézá spousta malebných staveb včetně jeskyně, sochy Diany, Dia, Jana Nepomuckého, poustevny nebo čínského pavilonku a mnoha a mnoha dalších.
Jak se na Cibulku dostat
Jak jsme již avizovali v úvodu našeho výletního tipu, na Cibulce jste cobydup. Stačí dojet pomocí MHD na zastávku Poštovka (tramvaj č. 9, 10, 16, 36) nebo U Lesíka (autobus č. 123) a jít pár minut pěšky. Další možností je Doprava vlakem linky S ze Smíchovského nádraží (pozor, ne z hlavních nástupišť, ale buď ze zastávky Na Knížecí, nebo ze severního nástupiště) do stanice Cibulka nebo Stodůlky, která se nečekaně nalézá přímo uprostřed parku.
Tuto skvělou příležitost k výletu můžete navíc spojit se soutěžením o praktické ceny! Díky soutěži Svěží s věží vám stačí pořídit originální fotografii, jak si užíváte na rozhledně sýr Svěží v jedné anebo více originálních příchutích a následně se s výsledkem pochlubit na webových stránkách www.presidentsvezi.cz. Tak s chutí do toho!