Loading...
Severovýchodně od Přerova na soutoku Bečvy a Veličky leží Hranice. V těsném sousedství města Hranice leží lázeňská obec Teplice nad Bečvou. Do města i do obce lze dojet autobusem nebo po železnici, ale my využili služeb svého auta. To jsme nechali zaparkované na placeném parkovišti u žst. Teplice nad Bečvou.
Hranice na Moravě jsou výchozím bodem mnoha přírodních krás a historických památek. Na parkovišti se napojujeme na červeně značenou trasu vedoucí k Hranické propasti. Přírodní úkaz se řadí na nejhlubší propast v České republice a na druhou nejhlubší v celosvětovém měřítku. Za několik chvil pokračujeme dále po červené, abychom si prohlédli rozvaliny hradu Svrčov. Hrad byl vybudován někdy ve 14. století na skalnatém ostrohu na pravém břehu Bečvy. Dnes na místě najdeme jen informační tabuli, několik kamenů a co je důležité-pěkný výhled na údolí Bečvy. Vracíme se k nejbližšímu rozcestí a tentokrát po zelené scházíme zpět k žst. Na druhém břehu řeky, v lázeňských Teplicích, máme možnost navštívit Zbrašovské aragonitové jeskyně.Jediné zpřístupněné hydrotermální jeskyně v ČR. Cestou zpět ochutnáváme v Gallašově prameni minerální kyselku, která pomáhá lázeňským hostům léčit choroby srdce. Po návratu k autu jsme se rozhodli, že se ještě zajedeme podívat na hranický zámek, který je využíván k účelům města.
Jak v Teplicích nad Bečvou, tak v Hranicích je dostatek restaurací, kde si určitě každý najde to své. My tu možnost nevyužili, tak nemohu žádnou doporučit. Ubytovaní jsme byli v autokempu Hranice.
Cesta k Hranické propasti a na Svrčov je krásně upravená, radost po ní chodit. Navíc je obohacena informačními tabulemi Naučné stezky Hůrka, která měří 1,3 km. Začíná na okraji přírodní rezervace Hůrka (kousek za žst., souběžná s červenou tur. stezkou) a končí u autokempu Hranice.
Zbrašovské aragonitové jeskyně: http://www.caves.cz/