Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
I když jsem Českou Kanadu navštívil několikrát, zámek v Dobrohoři mně nějak unikal. O jeho existenci jsem se dozvěděl z letáčku, který poletoval po náměstí ve Starém Městě pod Landštejnem. Bylo nezbytné tohle nedopatření napravit a tak náš výlet začal právě ve výše uvedeném městečku. Jeho historie se začala psát již ve 12. století, kdy tady vznikla první osada. O dvě století později se jednalo o trhovou ves, která patřila k panství hradu Landštejna. V 15. století byla ves povýšena na městečko a v současné době je Staré Město městysem. Zámek Dobrohoř je součástí městyse a původně zde stál poplužní dvůr. To bylo již v 18. století. O něco později byl ze dvora pivovar. Zámek nechal postavit Ferdinand Sternbach v roce 1847. Po roce 1945 byl zámek opuštěn a v období socialismu zámek dostal Státní statek. Zámek byl neudržován, pozvolna chátral a v nedávné minulosti se konečně začalo s jeho opravou. Tolik krátce úvodem a můžeme jít.
Začínáme na poměrně velkém náměstí, kolem kterého jsou domy většinou novějšího data nebo starší zmodernizované. Za první zastavení jistě stojí nejcennější památka městyse, kostel Nanebevzetí Panny Marie. Tato pozdně gotická svatyně byla postavena mezi roky 1495 až 1514. Návštěvníka jistě zaujme velká střecha a samostatně stojící zvonice. V okolí kostela jsou barokní sochy sv. Jana z Nepomuku a sv. Donáta. Máme štěstí, že můžeme nahlédnout i do vnitřku kostela. Od kostela jdeme ulicí k jihu. Domky kolem jsou většinou přízemní a úsměv vyloudí podivná dopravní značka. Jsme za obcí a pohled do okolí i pohladí. Vždyť jsme v České Kanadě. Kolem silnice rostou velmi staré stromy, mezi kterými se objevuje budova sýpky. O něco dál je místní hřbitov a vynořuje se také budova zámku. Máme před sebou klasicistní jednopatrovou stavbu, která prošla v nedávné době opravou. Při jižní straně zámku je zřejmě barokní socha světce s kopím, ale koho představuje, je tak trochu záhadou. Blíže zámku je výtvor moderní, který lze vyložit jakkoliv. Je tady i místo k posezení a vchod hlídají dvě klečící ženské postavy. Nad vchodem je balkón a ve štítě znak rodu majitelů zámku.
Vstupujeme dovnitř a po pravé straně máme obchůdek se sklem a v chodbě je nabídka s občerstvením. Dozvídáme se, že vstup je volný a můžeme zámek projít. Místnosti v patře jsou sice méně vybavené, ale najdou se tady hezké exponáty a zajímavé obrazy. Část zámku obsadila moderna, která v mnoha případech vzbuzuje spíše rozpaky. Zámecká kaple je v jedné místnosti zámku hodně jednoduše vybavena. Nezapomnělo se ani na nedávnou minulost. V přízemí zámku je pekárna s unaveným pekařem a mouchou, která ochutnává jeho výrobky. Konečně se setkáváme i se spolumajitelem. Je jasné, že dávat dohromady a nějak vybavit zámek je hodně tvrdým oříškem. Lze vstoupit na dvůr, který obklopují další, ještě neopravené budovy. Jen střední část zámecké budovy je opravena. Návštěva zámku byla více než zajímavá. K obci se vracíme stejnou cestou. Čas oběda je ještě vzdálen a tak se rozhodujeme zajít na židovský hřbitov, který má být SZ od města. Je to něco kolem 1 kilometru a za městem se objevují hezké výhledy do okolí. Hřbitov je upraven, byl založen v 17. století a za druhé světové války zpustošen Němci. V roce 1989 byl obnoven. Vracíme se údolím potoka Pstruhovce kolem několika vilek. U jedné z nich je hrad Landštejn v mini provedení a na stěně dalšího domu je obraz hradu. Hradu si tady považují. Docházíme k silnici, u níž je barokní kaple sv. Jana z Nepomuku a pomník padlým bez textu. Výlet je u konce a je čas na oběd.
Nedaleko náměstí je poměrně velká restaurace a hučí to tady jako ve včelím úlu. Terasa je plně obsazena, ale uvnitř nacházíme jeden volný stůl. Vypadá to, že si na oběd trochu počkáme. Pravdou je ale opak. I přes množství hostů jsme poměrně brzy obslouženi. Vaří tady dobře, i výběr nápojů je pestrý.
Když se navštíví neznámé místo, je v tom určité očekávání. Mám – li být upřímný, byli jsme překvapeni a jak městys tak i zámek se nám líbily. I když to bude ještě trvat delší dobu, než zámek bude opraven, za návštěvu určitě stojí.
Celá cesta se vejde do 4 až 5 kilometrů. Jde se po rovině a je stále se lze na něco dívat. Zámek byl volně přístupný, vstupné na nás nechtěli a mohli jsme zámkem volně procházet. Do kostela lze nahlédnout a židovský hřbitov je veřejnosti také přístupný. Parkovat se dá bezplatně na náměstí. U hasičské zbrojnice je i něco pro děti. Staré Město pod Landštejnem je na mapě KČT č. 78 Česká Kanada a Slavonicko.