Žilina - historické objekty města
Kam a jak jedeme?
Jedeme na dovolenou na Slovensko. Konečně jsme oba v důchodu, máme spoustu času, tak jsme si na to vyhradili 5 - 6 týdnů. Chceme se zastavit tam, kde je něco zajímavého a kde to neznáme. Chceme si udělat nějakou túru v horách, prohlédnout si hrady, zámky i typické dřevěné slovenské kostelíky, zastavit se v historicky zajímavých městech. Žilina je trochu výjimkou. Přítel zde studoval vysokou školu a tak se chtěl vrátit do svých mladých let. Navíc je to město, kde je na co se dívat.
Za čím jedeme?
Žilina je čtvrté největší slovenské město, rozkládá se na soutoku řeky Váhu a Kysuce, nedaleko od vodních nádrží Žilina a Hričov. Sice je to do Malé Fatry ještě kousek, přesto je zde významné informační středisko Malé Fatry.
Je dokázáno, že na místě současného města bývalo halštatské hradiště a slovanské pohřebiště. První zmínka o městu, resp. o malé osadě je z roku 1208 – z této doby se zachoval malý románský kostelík sv. Štěpána krále. Najdete ho v městské části Dolné Rudiny. Již před rokem 1312 získala obec městská práva.
Ve městě je velké množství památek, které si samo město rozdělilo do samostatných okruhů. Dokumenty jsme získali v informačním centru, také se nechají stáhnout na internetu na stránkách informačního centra http://www.tikzilina.eu. Musíte jít však až na konec těchto stránek, kde v černém poli je kapitola Okruhy Žilinou:
-
historická Žilina I. - malý okruh
-
historická Žilina II. - velký okruh
-
židovská Žilina
-
funkcionalistická Žilina
-
památná místa nové historie Žiliny
Městem jsme prošli, řadu památek si prohlédli a nafotili.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Pivo jsme si dali v restauraci v ulici Antona Bernoláka, kde měli pro nás neznámé pivo Frambor, které jsme chtěli ochutnat. Pili jsme však už lepší pivo, ale určitě i horší. Je to sice místní pivo, ale jak jsme zjistili, zatím si ho nechávají vařit v pivovaře Lobkowicz.
Slovenské pirožky jsme si koupili v žilinské pirožkárně, kterou najdete v ulici P.O.Hviezdoslava – na rohu Národné ulice. Mívají víc náplní, ale večer v šest hodin už měli jen jednu. Byly však výborné.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Moc se nám líbil střed města. Moderně upravené Náměstí A. Hlinky s opravdu úžasnou fontánou, ze kterého vedou Farské schody na Katedrální náměstí s Buriánovou věží a katedrálou Nejsvětější Trojice a dál vedoucí uličky (Farská, Radniční a Burianova medzierka) na historické Mariánské náměstí. Je škoda že právě na tomto náměstí je kostel Obrátenia sv. Pavla Apoštola, který je uvnitř nádherný, ale zvenku tak bohužel nevypadá. Bohužel i řada historických budov ve městě stále čeká na opravu.
Ostatní informace
Chtěla bych upozornit na zvonkohru, kterou můžete slyšet vždy v celou hodinu z budovy radnice na Mariánském náměstí.
V těsném sousedství tohoto náměstí jsou dvě věže – věž katedrály Nejsvětější trojice a Buriánova věž, na kterou je možný vstup, ale pravděpodobně je nutno si toto v infocentru domluvit. Nám se podařilo se k jedné výpravě připojit i bez předchozí domluvy. Ale bylo to asi spíš štěstí.