Loading...
Na závěr našeho cestování po Arménii jsme navštívili dvě zajímavé stavby. Mezi klášterem Geghard a chrámem Garni vede asfaltová silnice, po které jezdí všichni lidé navštěvující uvedené památky. My jsme se však po opuštění Klášterního Areálu rozhodli pro jinou možnost.
Nejprve jdeme asi půl hodiny po asfaltové silnici. Dle mapky z internetu i dle našeho úsudku by mohla nějaká cesta vést dole okolo říčky Azat. V Čechách by bylo více než jasné, že v takovém krásném údolí podél řeky povede turisticky značená cesta. Zde jsme však s takovými úvahami opatrnější. Přesto odbočujeme vlevo na polní cestu, která však po chvíli končí a my sestupujeme okolo „zajímavých“ rour do kaňonu říčky Azat. Hádáme, jaký je jejich účel. Odpověď se dovídáme záhy, když přicházíme na místo, kde panuje čilý stavební ruch i v tuto pozdní dobu. Jedná se o stavbu hydroelektrárny. Průvodcem po staveništi se nám stává zajímavý místní dělník, který pamatuje dobře Sovětský svaz, a tudíž ovládá ruštinu. Ve vzpomínkách z cest si rád spojuji nějaké zajímavé místo a zajímavý rozhovor. Pointu této debaty lze však těžko popsat několika slovy, ta se musí vyprávět. Slovník tohoto báječného člověka byl sice famózní, ale některé jeho části by se dali publikovat až po dvaadvacáté hodině.
Po necelé půlhodině se loučíme a pokračujeme po cestě, která vede i nadále podél vodovodních rour a nad řekou. Dole ve vodě už poněkolikáté vidíme něco, co kdysi jezdilo. Dávat auto do šrotu? Proč? Potok nebo řeka jsou blíž. Postupně přicházíme do zajímavého údolí, kde začínáme hledat místo ke spaní. To se nám daří v devatenáct hodin. Na druhé straně říčky objevujeme piknikové místo, rozděláváme oheň, papáme a bumbáme. O půlnoci jdeme spát.
Druhý den ráno v devět hodin odcházíme. Po několika minutách se ale zastavujeme na mostě a prohlížíme si informační ceduli. Dovídáme se, že se nacházíme u vchodu do přírodní rezervace „Khosrov“. V sezóně by se zde mělo asi platit vstupné, nyní jsme tady sami a tak se nerušeně procházíme a rozhlížíme. Jedná se o místo s dobrými příležitostmi k pozorování dravců. Při trošce štěstí bychom tady mohli potkat také sněžného leoparda. Původně se ochránci přírody domnívali, že leopard vyhynul již v 60. letech minulého století. Avšak nedávné výzkumy ukázaly, že zvíře stále přežívá v Arménii, Gruzii a Ázerbájdžánu. Jedná se asi ale o plaché zvířátko a tak setkání s ním odkládáme na neurčito a pokračujeme po pravém břehu řeky. Jdeme okolo dvou elektráren a jednoho rekreačního zařízení s chatkami, restaurací a rybolovem nebo rybochovem. V 9 hodin a 45 minut se zastavujeme u mostu, který vede nad říčkou Azat. Unikátní kamenný klenutý most byl postaven v 11. století a je opravdu zajímavý.
Z mostu vidíme všude kolem sebe nádhernou černou skálu. Začíná zde oblast nazvaná Garni Gorge, která je snad ještě báječnější. Pozorujeme černou čedičovou skálu, kterou tvoří pěti i šestiboké sloupce, jeden vedle druhého. Spolu vytvářejí pravidelné rovnoběžně či vějířovitě uspořádané sloupce, jejichž šířka je 20 až 30 centimetrů a délka od několika až po snad desítky metrů. Tyto sloupce, když zvětrávají, tak se celé odlupují. I když se jedná o pořádný kus tvrdé čedičové skály, tak to tady vypadá tak nějak zvláštně křehce, až snad mimozemsky. Prohlížíme si tento úžasný přírodní výtvor a samozřejmě hodně fotografujeme. Jedná se o trochu větší Panskou skálu u Kamenického Šenova. Také zde to připomíná píšťaly varhan.
Odcházíme v 10 hodin a 15 minut a za chvíli procházíme okolo elektrárny. Kromě skal směřuje náš zrak také k řece. Je teplo, nápad na koupel není vůbec špatný. Nacházíme tudíž místo s dobrým přístupem k vodě a pácháme očistu. Koupání však vzhledem k teplotě vody netrvalo dlouho, ale i přesto se člověk cítí jako znovuzrozený. Po dvacetiminutové přestávce odcházíme. Jdeme ještě několikset metrů podél řeky a poté stoupáme prudce do kopce. Užíváme si krásné pohledy do kaňonu řeky Azat. Pěšina nás v 11 hodin a 30 minut přivádí ke Garni.
Při putování po Arménii jsem ještě navštívil tato místa a viděl následující:
město Jermuk: https://www.turistika.cz/cestopisy/mesto-jermuk-lyzovani-v-armenii
klášter Geghard: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-klaster-geghard
chrám Garni: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-chram-garni
poutní místo Eschmiadzin: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-eschmiadzin
městečko Areni: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-areni
vesnice Antarut: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-antarut
doprava v Arménii: https://www.turistika.cz/cestopisy/doprava-v-armenii
jezero a město Sevan: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-jezero-a-mesto-sevan
zajímavé tržiště v hlavním městě: https://www.turistika.cz/mista/armenie-trziste-vernissage
tunel z řeky Arpa do jezera sevan: https://www.turistika.cz/mista/armenie-tunel-z-reky-arpa-do-jezera-sevan
klášter Noravank: https://www.turistika.cz/mista/armenie-klaster-noravank
hlavní město Arménie: https://www.turistika.cz/mista/jerevan-hlavni-mesto-armenie
koňak Ararat: https://www.turistika.cz/mista/armenie-jerevan-konak-ararat
město Dilijan: https://www.turistika.cz/mista/armenie-mesto-dilijan
klášter Haghartsin: https://www.turistika.cz/mista/armenie-klaster-haghartsin
další zajímavé kláštery: https://www.turistika.cz/mista/klastery-v-armenii
lázně v Arménii: https://www.turistika.cz/cestopisy/lazne-v-armenii
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/