Jedeme na sever a severovýchod Moravy – 43. den: Horka nad Moravou – jezero Poděbrady s NS Kolem jezera Poděbrady, NS Putování lučním královstvím; Chomoutov – pivovar Chomout, Chomoutovské jezero, NS Na křídlech ptáků a ornitologická pozorovatelna
Středa 14. 9. 2022
Teplo bylo celou noc. V 6 hodin je 16 stupňů, ale je silně zataženo. Na vstávání je brzy. V 7 už prší. Po osmé konečně vstáváme. Když neprší, tak jen drobně mrholí. Zdá se, že předpověď počasí vyšla. Nevypadá to, že by se mělo vyjasnit.
Včera jsme dorazili do CHKO Litovelského Pomoraví, kde jsme si dnes chtěli udělat 14 km dlouhou procházku přes několik naučných stezek, okolo dvou jezer, k ornitologické pozorovatelně, dokonce i přes pivovar Chomoutov. Ani tak moc nevadí, že prší, ale Ota si včera v rybníce nějak divně kopl nohou a od té doby ho bolí koleno, že sotva jde. Na 14 km si netroufá.
Trasu jsem rozdělila na dva kratší okruhy. Okolo jezera Poděbrady vede cca 3 km dlouhá trasa a okolo Chomoutovského jezera cca 4 km. Ota mi tvrdí, že se mu v dešti nikam nechce, ale spíš nechce přiznat, že ho koleno dost bolí.
Nakonec jsem tedy na naučnou stezku Kolem jezera Poděbrady, která má 6 zastavení, vyrazila sama. Vzala jsem si kalhoty s membránou a deštník, abych mohla fotit.
Přes naše parkoviště okolo jezera dokonce ještě vedou naučné stezky Litovelské luhy (vede sem z Litovle a je 18 km dlouhá) a Kol kolem Olomouce (vede z Klášterního Hradiska do Chomoutova a měří 7,3 km). Tu druhou tady občas budu křižovat. Snažím se však projít si jen tu svoji.
Jdu z parkoviště okolo restaurace Terasa, která tady byla vybudována r. 2010. I dnes je zavřená. Také není čemu se divit. Dnes je tu liduprázdno. Kopíruji břeh jezera. Z této strany jsou pláže písčité. Zdejší jezero je zatopená pískovna, kde se voda pravidelně kontroluje. Jen nevím, proč píší pískovna, když se zde těžil štěrk. Neměla by to být štěrkovna? Blízko pláže je i dětské hřiště, kde si děti mohou skládat i obrázky o přírodě. A nejen děti. Také jsem si hrála.
Tabule naučné stezky jsou hezky udělané, hezky barevné. Čtu si o životě u břehu, ve vzduchu i ve vodě a řadu dalších informací nejen o jezeře.
Z parkoviště jezero vypadalo menší. Jenže to, co vypadalo jako protější břeh, je břeh ostrova, na jehož východní stranu vede poměrně dlouhý starý kamenný most. Na ostrově je další pláž a i v tom dešti jsou tam rybáři. Z mostu je hezký pohled na naší stranu jezera. Škoda, že prší.
Pokračuji po východním břehu. Za sucha to musí byt perfektní procházka. Na některých místech kvetou lekníny, hezký pohled je i na členité břehy vodní plochy.
Na severu jezera nevede naučná stezka těsně po břehu, ale každou chvilku je možno po cestičce k vodě dojít a pozorovat kachny. Nic jiného jsem dnes neviděla.
Vracím se po západním břehu, ale tady je ta cesta nejhorší. Je blátivá, často kluzká, takže jsem přemýšlela, zda je lepší jít v blátě nebo mokré trávě. Nakonec jsem to kombinovala.
Než jsem došla k silnici, objevila jsem zde šikovně schované místo na vykoupání s příjemným vstupem s drobnými kamínky.
I když je venku necelých 17 stupňů, vrátila jsem se za hodinu docela zpocená, a to jsem ušla sotva 4 km, i s těmi odbočkami k jezeru. Boty jsem v trávě umyla, ale kalhoty mám zastříkané až po kolena. Ale i přes to bláto a nepříjemné počasí jsem si to užila. Krajina je tu skutečně heká.
Otu jsem nemusela ani dlouho přesvědčovat, aby se mnou popojel kousek po silnici, že bych se šla vykoupat. Z auta jsem vyběhla jen zamotaná do osušky. Bylo to super. Jediný problém byl, že tu bylo dlouho mělko – musela jsem jít dost daleko, abych si zaplavala. Kdyby bylo lépe, byl by břeh asi obložený rybáři, ale teď tu není nikdo, tak mi to bylo jedno.
Vracíme se zpátky na parkoviště, povídáme si, čteme si, posloucháme rádio a doufáme, že přestane pršet. Místo toho prší víc a víc. Chtěla jsem uvařit, ale v tom lijáku mne ta chuť přešla. Odjíždíme do pivovaru Chomout v Chomoutově. Je to kousek. Už jsme tam před 3 lety jedli. Vaří dobře, mají i dobré pivo. Navíc nějaký pořádný program už na dnešek nemáme.
Dobrý oběd jsme trochu protáhli, aby Ota vytrávil to jedno pivo, co si dal. Jsme tam skoro sami, tak nikomu nevadí, že tam jen tak sedíme a povídáme. si. Mezitím zjišťuji, co říká předpověď počasí. Dnes odpoledne by mělo na dvě hodiny přestat, v noci už sprchnout jen občas. Pršet má i zítra, ale neměl by to být vytrvalý celodenní déšť. V pátek už pršet nemá. Tolik předpověď, jak bude vypadat skutečnost, to poznáme.
Po obědě zajíždíme ještě kousek na sever - k Chomoutovskému jezeru a jdeme se podívat aspoň na ornitologickou pozorovatelnu. I toto jezero vzniklo těžbou štěrkopísků, ale pláže tady vybudovány nebyly. R. 1993 tady byla vyhlášena přírodní památka.
Dřevěná ornitologická pozorovatelna byla postavena koncem r. 2014 na podporu návštěvnosti této oblasti. Je 6 m vysoká, na zastřešenou vyhlídkovou plošinu ve výši 2,5 m vede 13 pohodlných schodů. Je tady informační tabule s druhy ptáků, které je možné zde běžně vidět. Běžně ano, dnes sotva. Ani těm ptákům se venku moc nelíbí. Kromě jezera mají být vidět i Oderské vrchy, ale kde těm je v té mlze konec. Přestává pršet, ale mlhavo je stále.
Pozorovatelna je na naučné stezce Na křídlech ptáků, která vede okolo tohoto jezera. Jenže na cestě je spousta vody. I když je okruh okolo rybníka dlouhý jen 4 km, už se mi na mokrou procházku jít nechce. I Ota to uvítal, když vidí, jak to tady vypadá.
Vracíme se na velké parkoviště u jezera Poděbrady, kde zůstaneme ještě jednu noc. Je tu pevný podklad, tady se v blátě neutopíme.
Zdá se, že i Otovu kolenu se daří líp. Je vždy otázka, co pomohlo. Ráno jsem mu dala magnetickou bandáž, která mně vždycky pomohla. Možná pomohl i čas a klid. Hlavní je, že netrpí a na zítra se už těší.
Někdy před pátou přestalo pršet, dokonce to chvilku vypadalo, že bude svítit i sluníčko. Bylo to však skutečně jen na chvilku.
Povečeřeli jsme, dáváme pivo - toho máme zatím ještě dost.
Já tady neustále obcházím parkoviště a přilehlé cesty. Nějak nemůžu několik hodin sedět v autě téměř bez pohybu. Procházím tady skutečně kraťoučkou naučnou stezku Putování lučním královstvím se 4 zastaveními, kde jsem se dozvěděla informace o životě na okolních loukách a mokřadech. Nemá ani 1 km a je udělaná podobně, jako ta moje ranní. Téměř nic si z toho samozřejmě nepamatuji, ale zabavila jsem se.
Mraky jsou trochu protrhané, neprší, je stále 16 stupňů. Najednou občas projede cyklista, přijedou vyvenčit psy, občas se někdo přijede vykoupat. Parkoviště funguje i jako trenažér pro začínající řidiče, kteří se zde učí rozjíždět, zatáčet, couvat. Ale večer je tu už zase klid.
Je devět hodin, jdeme spát. Je stále 16 stupňů a stále ještě neprší, i když zataženo je pěkně.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.623, 17.226)
Poslední aktualizace: 7.3.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Horka nad Moravou
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme na sever a severovýchod Moravy – 43. den: Horka nad Moravou – jezero Poděbrady s NS Kolem jezera Poděbrady, NS Putování lučním královstvím; Chomoutov – pivovar Chomout, Chomoutovské jezero, NS Na křídlech ptáků a ornitologická pozorovatelna
Plané loučky
Rezervace
Mokřadní území v údolní nivě řeky Moravy s vlhkými loukami, Rákosinami a tůněmi. Nejcennější je na malé ploše přítomná nesmírně pestrá mozaika různých typů stanovišť a na ně vázaných rostlin a živočichů. V perio…
0.3km
více »
Poděbrady u Olomouce
Tipy na výlet
Podle možností, busem (městskou dopravou), vlastním vozem, z okolí pěšky, vzdálenější na kole a podobným způsobem. V letních prosluněných dnech, kdy měřící kapalina na teploměru (či jiné médium) posunuje ukazatel …
0.6km
více »
Bruslení u Olomouce na jezerech Poděbrady
Tipy na výlet
Letošní zima nachystala milovníkům bruslení nejedno pěkné překvapení. Po několika letech se opět dalo bruslit na přírodní vodní ploše zvanou "Poděbrady" nedaleko místní části Řepčín - Olomouc.
Led byl naprosto do…
0.7km
více »
Olomouc - Přírodní koupaliště Poděbrady
Koupaliště
Přírodní koupaliště Poděbrady najdete v Olomouci, pokud projedete městskou částí Hejčín a Řepčín směr Horka nad Moravou a nebo přes městskou část Lazce směr Chomoutov.
Jde o přírodní jezera, která jsou využívána …
0.8km
více »
Olomoucká pevnost – Fort XX (Křelov - Břuchotín – Del Fuego)
Pevnost, opevnění
Křelovský Fort XX je nejen pozoruhodnou historickou fortifikační památkou, ale může být také zařazen do kategorie barů a hospůdek. Jedná se o jeden ze zachovaných článků fortového systému, vybudovaného kolem barok…
1.1km
více »
Olomouc-Řepčín-drobné památky
Drobné památky
Řepčín, od r.1919 městská část Olomouce s 691(2005) obyvateli je asi 4 km severozápadně od centra, na pravém břehu jednoho z ramen Moravy, Mlýnského potoka. První zprávy o Řepčíně, do r. 1880 Hřebčíně, něm. Reptsch…
1.3km
více »
Olomouc – Řepčín - kaple sv. Isidora
Kaple
Nejstarší památkou olomoucké městské části Řepčín je barokní kaple sv. Isidora, která byla také hned v květnu roku 1958 zařazena na seznam kulturních památek ČR. Řepčín byl původně samostatnou obcí a tato kaple zde byla postavena v průběhu 18. století na počest patrona…
1.4km
více »
Olomouc-Hejčín-drobné památky
Drobné památky
Hejčín, něm. Hatschein s 2 003(2005) obyvateli, od r.1919 městská část Olomouce se nachází asi 1,5 km severozápadně od centra, na pravém břehu Mlýnského potoka. První zprávy o Hejčíně jsou z r.1077 v zakládací list…
1.8km
více »
Olomouc-Chomoutov-drobné památky
Drobné památky
Chomoutov, něm.Chomottau, s 933(2005) obyvateli je nejsevernější městskou částí Olomouce, vzdálenou od centra města asi 5 km, rozdělenou na dvě části řekou Moravou. Ves v ohybu řeky Moravy, v místě kde byl snadný přechod přes řeku, je známa již v listině z r. 1078 kdy údělný kníže Ota dal jedno popluží darem klášteru Hradisko. Další část přidal po r. 1126 údělný kníže Václav,…
1.9km
více »
Pivní týden — čtvrtek — Hlušovice, nedostavěná rozhledna Přístav, Chomoutov a pivovar Chomout
Cestopisy
Jak jsme si to včera domluvili, tak to dnes dopadlo. Honzík přijel okolo 11 hodiny a hned vyrážíme. Vysazuje nás u kostela v Hlušovicích, zhruba 5 km na sever od Olomouce. Já se samozřejmě naučila cestu od nádraží, jenže okolo něho nejdeme a tak mne musí Ota chvíli přesvědčovat, že jeho směr je ten správný. Trvá mu to dost dlouho. Definitivně tomu věřím, až když jsme od vsi dál…
2km
více »
Olomouc-Černovír-drobné památky
Drobné památky
Černovír, něm Czernowier, městská část Olomouce s 804(2005) obyvateli je asi 2,5 km severně od centra Olomouce na levém břehu řeky Moravy. První zmínka o Černovíru se v pramenech uvádí v r.1249, kdy byla v držení …
2.1km
více »
Křelov-Břuchotín
Vesnice
Obec Křelov-Břuchotín vznikla v roce 1960 spojením dvou samostatných obcí a to Křelova a Břuchotína. Obec leží severozápadním směrem od města Olomouc a v zemědělské oblasti Hané. Kolem obcí prochází rychlostní kom…
2.2km
více »
Křelov – Břuchotín (okr. OL) - kostel sv. Jiljí
Kostel
Hanácká dvojobec Křelov – Břuchotín se svou hranicí již dotýká města Olomouce a zejména pravidelní přespolní návštěvníci různých chrámů konzumu typu Olympia, Globus nebo Olomouc City ji míjí velmi často. Žije zde …
2.3km
více »
Olomouc – židovský hřbitov
Hřbitov
Překvapivě nepříliš známý olomoucký židovský hřbitov je nedílnou součástí zdejšího centrálního městského hřbitova v Neředíně. Původně byl židovský hřbitov v Olomouci zřízen v dnešních Smetanových sadech, nedaleko …
2.7km
více »
Olomouc - Ústřední hřbitov Neředín
Hřbitov
Na místa posledního odpočinku mnohých měst můžeme dnes bez uzardění pohlížet i jako na zajímavé historické památky, soubory děl sochařů i architektů a do jisté míry i relaxační zóny. Alespoň na mě působily hřbitov…
2.7km
více »
Olomouc - Radnice s Orlojem
Radnice
OLOMOUC – krajské město stejnojmenného kraje a zároveň největší město na Hané je historické město, které má spoustu památek a zajímavostí. Mezi nejvíce navštěvovanější patří samotné centrum…
2.8km
více »
Litovelské Pomoraví trošku jinak aneb z hanácké metropole do podhůří Jeseníků (Křelov – Šumperk)
Tipy na výlet
Rád bych jako tip na - z důvodu výskytu komárů nejlépe Jarní nebo podzimní - výlet na kolech doporučil trasu, kterou mám sice různými směry a v nejrůznějších kombinacích projetou mnoho…
2.9km
více »
Olomouc
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
3.2km
více »
Olomoucká muzea (když není zima)
Tipy na výlet
Zatímní průběh zimy nedopřává vyznavačům zimních radovánek v přílišné realizaci jejich zálib, ušetřený čas je ovšem potřeba nějak využít. Pravda, nedělní ležing by byla vcelku zajímavá činnost, ale po čase i tato zábava omrzí, tak hledáte nějakou zábavu. Naštěstí to nemáme zas tak daleko do krajského města Olomouc a protože jsem si už delší dobu plánoval něco nafotit v tamě…
3.2km
více »
Do Pomoraví přes Sluňákov
Tipy na výlet
Není nikde psáno, že se musí daná akce pořádat stejným stylem, jako to děláme my, ale je již vcelku tradicí, že pokud se počasí vydaří, vyrážíme na první větší cyklistickou výpravu do Li…
3.2km
více »
Olomouc – Rozdělovací třída (Rychlé šípy: Záhada hlavolamu)
Ulice
Knihy Jaroslava Foglara četl svého času snad úplně každý a příhody pěti Rychlých šípů patřily vždy k těm nejoblíbenějším. Legendární příběhy o tajemných Stínadlech a Tleskačovu ježkovi v kleci zaujaly opakovaně i …
3.2km
více »
Olomouc - trochu historie
Město
Olomouc je hlavní město Olomouckého kraje, 6. největší město ČR. Rozkládá se na soutoku řeky Moravy s Bystřicí. Střed města je v nadmořské výšce 219 m n.m., jeho jižní část se mírně snižuje do nadmořské výšky 208 m n.m., naopak severovýchodní část se zvyšuje až na nadmořskou výšku 420 m n.m.. Město je obklopeno úrodnou Hanou. Ve znaku má již od konce 13. století šachovanou…
3.2km
více »
Olomouc-Michalské návrší-kaple sv.Jana Sarkandra a Jezuitský konvikt
Drobné památky
Na nejvyšším olomouckém vrcholu, Michalském návrší najdete kromě památek kolem Žerotínského náměstí a kostela sv. Michala, také novobarokní kapli sv. Sarkandra, vybudovanou v letech 1908-1912. Na místě kaple byla do poloviny 17. stol. městská věznice a mučírna, ve které byl v r. 1620 vyslýchán a umučen holešovský farář Jan Sarkander, obviněný z nepřátelského spolčení s pols…
3.3km
více »
Arcidiecézní Muzeum Olomouc posté jako poprvé a pokaždé jinak
Tipy na výlet
Hned na úvod tohoto „vyprávění“ se musím k něčemu veřejně přiznat. Zkrátka a dobře: olomoucké Arcidiecézní muzeum mám prostě rád. Považuji toto zařízení za místo krásné, vkusné, příjemné a inteligentní, což i u inst…
3.3km
více »
Olomouc-kašny, fontány a gejzíry
Drobné památky
Olomouc, druhá největší městská památková rezervace se může pochlubit šesti nádhernými barokními kašnami v historickém centru města, ale i množstvím kašen, fontán i gejzíru v jezírku v přilehlých částech města. Ne…
3.3km
více »
Olomouc-Horní náměstí a okolí-drobné památky
Drobné památky
Olomoucké Horní náměstí, kterému vévodí Radnice s orlojem, je olomoucký hlavním náměstím již téměř 750 let. Na tomto místě vznikla v r. 1261 dřevěná tržnice, která byla na základě privilegia markraběte Jošta z r.1378 nahrazena v letech 1378-1411 Kamennou budovou Radnice s kupeckým domem a od té doby, jak tvar náměstí tak jednotlivé domy, před velkým požárem v červenci 1398…
3.3km
více »
Turistická známka č. 1399 - Přemyslovský palác a Dóm sv. Václava Olomouc
Turistická známka
Katedrála je výraznou dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška 100,65 metrů z ní činí druhou nejvyšší kostelní věž v České republice a nejvyšší novogotickou věž v České republice. V katedrále je také umístěn největší zvon na Moravě.
3.4km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Olomouc, Katedrála (Dóm) sv. Václava
Kostel
Katerdála neboli Dóm svatého Václava na Václavském náměstí blízko centra byla původně románskou stavbou. Pochází z roku 1131. Později byla přestavěná v gotickém slohu.
Dnešní podoba je z let 1883-1892. hlavní věž…
3.4km
více »
Botanická zahrada Olomouc – Bezručovy sady
Botanická zahrada
Historické jádro Olomouce je téměř z poloviny obklopeno zelení tvořené sady Bezručovými, Čechovovými a Smetanovými. Všechny tyto sady spravuje a udržuje Společnost Výstaviště Flora…
3.5km
více »