Pivní týden — čtvrtek — Hlušovice, nedostavěná rozhledna Přístav, Chomoutov a pivovar Chomout
Jak jsme si to včera domluvili, tak to dnes dopadlo. Honzík přijel okolo 11 hodiny a hned vyrážíme. Vysazuje nás u kostela v Hlušovicích, zhruba 5 km na sever od Olomouce. Já se samozřejmě naučila cestu od nádraží, jenže okolo něho nejdeme a tak mne musí Ota chvíli přesvědčovat, že jeho směr je ten správný. Trvá mu to dost dlouho. Definitivně tomu věřím, až když jsme od vsi dál a vidím, kterým směrem je vesnice rozložená. Klidně bych šla skoro na druhou stranu.
Ze dvou možných tras jsme úmyslně vybrali tu delší, ale zajímavější. Mohlo se projít obcí až k Trusovickému potoku, nás však zaujala hezká alej. Když jsme došli k potoku, museli jsme vpravo. Nechá se jít po obou březích potoka – po asfaltové cyklostezce nebo po travnaté pěšině. Tu jsme zvolili my. Na mostku jsme si všimly reklamní cedule na Hlušovice Přístav, kde mimo jiné byla zobrazena i rozhledna. Tady u potoka - a přístav? Jsme docela zvědavi. Od dalšího mostku, kde jsme měli odbočit vlevo, byl Přístav s rozhlednou vzdálen už jen 200 metrů. Je to kousek, nikde nic vyššího nevidíme, přesto to jdeme prozkoumat. Dojdeme k restauraci Přístav, která otevírá až odpoledne. Skutečně to vypadá jako přístav. Je tam velká loď a možnost většího i venkovního posezení. Zdá se, že rozhledna se teprve staví. Aspoň mi jsme tak usoudili z kulaté vysoké základny. Určitě to je podstavec budoucího majáku. Až budeme příště v Přerově, musíme se sem vypravit a prozkoumat to.
Vracíme se k mostku a přes louku jdeme k trati. Moji pozornost upoutal modrožlutý válec, na jehož vrcholu jsou hrnečky. Že by tu byla pitná voda? Čeká nás dnes samé překvapení. Psáno nikde nic není, ale kromě hrnečků je tu i kohoutek a voda skutečně teče. Je to tedy nějaká spodní voda vyvedená na povrch. S tímto provedením jsem se ještě nesetkala.
Ale to jsme už u tratě. Podle mapy cesta vede k trati a za ní pokračuje. Samozřejmě oficiální přechod tu není. Pro lepší a hlavně rychlejší přístup na kolejiště jsou betonové pražce, které trochu tvoří schody. Tak tohle je to, co zrovna nemusím. Z přecházení kolejí mám panickou hrůzu. Naštěstí tento úsek je rovný, je vidět daleko do obou směrů a jak jsme se sami přesvědčili, vlak je zdaleka i slyšet. Přesto se bojím, navíc je zde dvoukolejka. I když mne koleno bolelo, přešla jsem hodně rychle, neustále jsem se rozhlížela na obě strany. Dopadlo to dobře, žádný vlak ani pak dlouho nejel. Ale tudy bych příště už nemusela.
Až na tento železniční nepřechod je tu však hezky. Po chvilce přicházíme k velkému dubu, který je označen jako Hromův dub letní, který byl vysazen r. 1577. V r. 2015 byl vysoký 27 metrů a obvod jeho kmene byl 640 cm. Tento dub je pravděpodobně poslední ze stromů, které byly vysazeny na hrázi dnes již neexistujícího Velkého rybníka. Zde je možno si i přečíst snad pověst, snad skutečnost, proč má strom svůj název. R. 2010 se stal vítězem ankety Strom roku.
Jdeme po louce, přes potok Sitka vede mostek a kde nás upozorňují, že most je v havarijním stavu, že je na něj zákaz vstupu. Jenže do pivovaru už to máme kousek, přece to nevzdáme. Navíc to tak nebezpečně nevypadá. Přesto opatrně po jednom přecházíme. O kousek dál most přes Oskavu je už nový.
Téměř na okraji Chomoutova stojí další obrovský dub, tentokrát bez dalšího povídání. Asi proto, že se nestal vítězem ankety Strom roku. Na mapě je však uvedeno, že patří mezi chráněné památné stromy. Je dokonce vyšší než Hromův dub, měří 33 metrů a jeho obvod kmene je 709 cm. Nabízí se myšlenka, že duby budou přibližně stejně staré, jen snad tento nezpevňoval hráz rybníka.
Nad námi se stahují černé mraky, zdá se, že se něco přižene. V mezích možností zrychlujeme, vždyť už jsme v obci. Zbývá jen dojít na hlavní, po ní se vydat vlevo a hned za řekou Moravou je pivovar Chomout. Jen jsem se stačila všimnout, že jsme minuli zastávku autobusu. Ještě jsme si ani nestačili objednat a venku už leje. A pořádně. Tak to bylo skutečně štěstí. Pláštěnku s sebou nemáme ani jeden.
Majitelé se stavebními úpravami více než sto let starého hanáckého statku začali v září 2013. Zrekonstruovali i bývalé chlévy. Provoz zahájili 18. 8. 2014. První piva vařili hlavně pro sebe, ale protože chutnalo i ostatním, tak nakonec postavili opravdový pivovar. Tady i vaří, dokonce mají i polední menu. Když jsme dorazili, tak už toho moc neměli, přesto jsme si pochutnali. V nabídce mají piva svrchně i spodně kvašená. Já oběd zapila svrchně kvašeným Saison Ibiškem, Ota ochutnal 10, 12 a Zimní Ale. Abych tam neseděla na prázdno, dala jsem si jejich specialitu Sládkův punč, který připravují bez rumu i s rumem. Já zvolila nealko variantu a moc jsem si pochutnala.
Zdrželi jsme se dýl, než jsme původně plánovali, ale důvodem bylo počasí. Venku s malými přestávkami neustále pršelo. My chtěli dojít na vlak do Štěpánova, abychom nemuseli po hlavní, chtěli jsme jít přes luka přes jednu ornitologickou pozorovatelnu. Jenže to bychom dorazili celí promočení. Navíc bychom toho asi moc neviděli. Po 15. hodině jezdili autobusy docela často, tak jsme zvolili dopravu k vlaku právě autobusem.
Za drobného deště jsme od autobusu mířili na nádraží. Jen jsme si stačili u nádraží letmo prohlédnout zajímavou stavbu novogotického kostela sv. Barbory, který byl postaven v letech 1872-75. Po 2. světové válce v něm byl sklad. Po r. 1989 byl vrácen církvi, ale od r. 2006 je majetkem obce. Je odsvěcený, konají se v něm koncerty a jiné kulturní akce, pořádají svatby. Další déšť jsme už přečkali pod střechou nástupiště.
Tentokrát jsme žádný problém s přestupem v Olomouci neměli a tak jsme domů dorazili docela brzy a dokonce už jen za drobného mrholení. Večer jsme si náramně užili, někdo si dal pivo, já raději víno. Moc dlouho jsme to nenatahovali, Honzík chtěl být už ráno v sedm ve vlaku, my naštěstí o dvě hodiny později, ale ještě jsme museli balit slivovici, kterou jsme si předem objednali.
Tři dny v Přerově nám tedy rychle utekly, už nás čeká jen jeden den v Praze, vzhledem k mému kolenu to bude opět převážně putování po dalších pivovarech. Místenku do vlaku máme až na večer. Tak někde musíme ten čas strávit.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.638, 17.232)
Poslední aktualizace: 27.4.2019
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Olomouc
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Pivní týden — čtvrtek — Hlušovice, nedostavěná rozhledna Přístav, Chomoutov a pivovar Chomout
Chomoutov (Olomouc) – pivovar Chomout (i hostinec)
Cyklo bar - hospůdka
Že se v pivovaru dobře daří, nemusí ani sdělovat malá tabulka na zdi provozní budovy. No nevadí, v Chomoutově to platí beze zbytku. Podle statistik je v Česku zhruba 600 pivovarů, stovka patří mezi ty velké (nebo …
0.1km
více »
Vrátit se časem ...
Tipy na výlet
... můžete v Expozici času města Šternberk, které se nalézá kousek od Olomouce a které bývá nazýváno ,,městem hodin". Vlakem si na cestu vyhraďte dvacet minut. Muzeum Expozice času se nalézá v centru městečka Šter…
0.4km
více »
Olomouc-Chomoutov-drobné památky
Drobné památky
Chomoutov, něm.Chomottau, s 933(2005) obyvateli je nejsevernější městskou částí Olomouce, vzdálenou od centra města asi 5 km, rozdělenou na dvě části řekou Moravou. Ves v ohybu řeky Moravy, v místě kde byl snadný přechod přes řeku, je známa již v listině z r. 1078 kdy údělný kníže Ota dal jedno popluží darem klášteru Hradisko. Další část přidal po r. 1126 údělný kníže Václav,…
0.5km
více »
Olomouc - Přírodní koupaliště Poděbrady
Koupaliště
Přírodní koupaliště Poděbrady najdete v Olomouci, pokud projedete městskou částí Hejčín a Řepčín směr Horka nad Moravou a nebo přes městskou část Lazce směr Chomoutov.
Jde o přírodní jezera, která jsou využívána …
1.5km
více »
Chomoutov (Olomouc) - Anděl strážný
Socha
V těsné blízkosti ptačí pozorovatelny na Chomoutovském jezeře u Olomouce najdeme od září roku 2015 zajímavou skulpturu sochaře Jana Dostála, která představuje Anděla strážného. Jedná se o sochu votivní, protože ji sem nechala umístit Jana Březinová jako poděkování za to, že u ní anděl strážný stál, když ji nedaleko odsud při jízdě na kole srazilo auto. Tehdy se psal rok 2009 a …
1.5km
více »
Chomoutov (u Olomouce) - ptačí pozorovatelna na Chomoutovském jezeře
Vyhlídka
Velmi oblíbenou atrakcí se dnes stávají ptačí – nebo chcete-li ornitologické – pozorovatelny. Jedná se většinou o dřevěné stavby na březích našich jezer a rybníků. Jednu z těch nejnovějších najdeme také nedaleko h…
1.5km
více »
Bruslení u Olomouce na jezerech Poděbrady
Tipy na výlet
Letošní zima nachystala milovníkům bruslení nejedno pěkné překvapení. Po několika letech se opět dalo bruslit na přírodní vodní ploše zvanou "Poděbrady" nedaleko místní části Řepčín - Olomouc.
Led byl naprosto do…
1.7km
více »
Chomoutovské jezero
Rezervace
SPR Chomoutovské jezero (106 ha) chrání plochu jezera s několika ostrovy a přilehlými břehovými porosty. Jezero zniklo v minulosti těžbou štěrkopísku. V roce 1973 bylo vyhlášeno jako…
1.7km
více »
Poděbrady u Olomouce
Tipy na výlet
Podle možností, busem (městskou dopravou), vlastním vozem, z okolí pěšky, vzdálenější na kole a podobným způsobem. V letních prosluněných dnech, kdy měřící kapalina na teploměru (či jiné médium) posunuje ukazatel …
1.7km
více »
Jarní organizovaný cyklovýlet Litovelským Pomoraví - 2. 4. 2011
Tipy na výlet
Už také plánujete jaro a vyjížďky na kole? A při tom se chcete něco nového dozvědět, něco vidět a být zase o zážitek bohatší? Tak vás zvu na první jarní cyklovyjížďku, kterou organizuje ekologické středisko Sluňák…
1.8km
více »
Jedeme na sever a severovýchod Moravy – 43. den: Horka nad Moravou – jezero Poděbrady s NS Kolem jezera Poděbrady, NS Putování lučním královstvím; Chomoutov – pivovar Chomout, Chomoutovské jezero, NS Na křídlech ptáků a ornitologická pozorovatelna
Cestopisy
Středa 14. 9. 2022
Teplo bylo celou noc. V 6 hodin je 16 stupňů, ale je silně zataženo. Na vstávání je brzy. V 7 už prší. Po osmé konečně vst…
1.9km
více »
Plané loučky
Rezervace
Mokřadní území v údolní nivě řeky Moravy s vlhkými loukami, Rákosinami a tůněmi. Nejcennější je na malé ploše přítomná nesmírně pestrá mozaika různých typů stanovišť a na ně vázaných rostlin a živočichů. V perio…
2km
více »
Jedeme na sever a severovýchod Moravy – 44. den - Horka nad Moravou: CHKO a Dům přírody Litovelského Pomoraví – okruh v areálu; okruh 6,5 km: Dům přírody – pivovar Melichárek – PP Cholinka - NS Na křídlech ptáků – NS Litovelské luhy – Dům přírody
Cestopisy
Čtvrtek 15. 9. 2022
V noci sprchlo. Celou noc se teplota pohybovala okolo 17 stupňů. Když vstáváme okolo půl deváté, je stále zataženo, ale neprší. Uvidíme, jak to dlouho vydrží.
Den začínáme koupačkou. Nějak se tady té vody nemůžeme nabažit. Je t…
2.2km
více »
Do Pomoraví přes Sluňákov
Tipy na výlet
Není nikde psáno, že se musí daná akce pořádat stejným stylem, jako to děláme my, ale je již vcelku tradicí, že pokud se počasí vydaří, vyrážíme na první větší cyklistickou výpravu do Li…
2.2km
více »
Horka nad Moravou – Rajská zahrada na Sluňákově
Chodník, naučná stezka
Sluňákovská Rajská zahrada je součástí jedné z nejnovějších (pří)olomouckých atrakcí, tedy Domu přírody Litovelského Pomoraví, který přibližuje unikátní krajinu lužních lesů kolem řeky Moravy. Zdejší ojedinělá ven…
2.2km
více »
Olomoucká pevnost – Fort XX (Křelov - Břuchotín – Del Fuego)
Pevnost, opevnění
Křelovský Fort XX je nejen pozoruhodnou historickou fortifikační památkou, ale může být také zařazen do kategorie barů a hospůdek. Jedná se o jeden ze zachovaných článků fortového systému, vybudovaného kolem barok…
2.7km
více »
Olomouc-Černovír-drobné památky
Drobné památky
Černovír, něm Czernowier, městská část Olomouce s 804(2005) obyvateli je asi 2,5 km severně od centra Olomouce na levém břehu řeky Moravy. První zmínka o Černovíru se v pramenech uvádí v r.1249, kdy byla v držení …
3.4km
více »
Značně větrným a chladným Litovelským Pomoravím 7. května
Trasy
Do oblasti všeobecně známé jako Litovelské Pomoraví jezdíme poměrně často, důvodů je více, není to od nás zas tak daleko, celé je to placaté, takže bez kopců a zjara je to ideální prostor na probuzení ze zimního s…
3.5km
více »
Křelov – Břuchotín (okr. OL) - kostel sv. Jiljí
Kostel
Hanácká dvojobec Křelov – Břuchotín se svou hranicí již dotýká města Olomouce a zejména pravidelní přespolní návštěvníci různých chrámů konzumu typu Olympia, Globus nebo Olomouc City ji míjí velmi často. Žije zde …
3.6km
více »
Olomouc – Řepčín - kaple sv. Isidora
Kaple
Nejstarší památkou olomoucké městské části Řepčín je barokní kaple sv. Isidora, která byla také hned v květnu roku 1958 zařazena na seznam kulturních památek ČR. Řepčín byl původně samostatnou obcí a tato kaple zde byla postavena v průběhu 18. století na počest patrona…
3.6km
více »
Litovelské Pomoraví trošku jinak aneb z hanácké metropole do podhůří Jeseníků (Křelov – Šumperk)
Tipy na výlet
Rád bych jako tip na - z důvodu výskytu komárů nejlépe Jarní nebo podzimní - výlet na kolech doporučil trasu, kterou mám sice různými směry a v nejrůznějších kombinacích projetou mnoho…
4.3km
více »
Olomouc - Radnice s Orlojem
Radnice
OLOMOUC – krajské město stejnojmenného kraje a zároveň největší město na Hané je historické město, které má spoustu památek a zajímavostí. Mezi nejvíce navštěvovanější patří samotné centrum…
4.8km
více »
Turistická známka č. 1399 - Přemyslovský palác a Dóm sv. Václava Olomouc
Turistická známka
Katedrála je výraznou dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška 100,65 metrů z ní činí druhou nejvyšší kostelní věž v České republice a nejvyšší novogotickou věž v České republice. V katedrále je také umístěn největší zvon na Moravě.
5.2km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Olomouc, Katedrála (Dóm) sv. Václava
Kostel
Katerdála neboli Dóm svatého Václava na Václavském náměstí blízko centra byla původně románskou stavbou. Pochází z roku 1131. Později byla přestavěná v gotickém slohu.
Dnešní podoba je z let 1883-1892. hlavní věž…
5.2km
více »
Olomouc-Michalské návrší-kaple sv.Jana Sarkandra a Jezuitský konvikt
Drobné památky
Na nejvyšším olomouckém vrcholu, Michalském návrší najdete kromě památek kolem Žerotínského náměstí a kostela sv. Michala, také novobarokní kapli sv. Sarkandra, vybudovanou v letech 1908-1912. Na místě kaple byla do poloviny 17. stol. městská věznice a mučírna, ve které byl v r. 1620 vyslýchán a umučen holešovský farář Jan Sarkander, obviněný z nepřátelského spolčení s pols…
5.3km
více »
Olomouc
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
5.3km
více »
Olomouc-kašny, fontány a gejzíry
Drobné památky
Olomouc, druhá největší městská památková rezervace se může pochlubit šesti nádhernými barokními kašnami v historickém centru města, ale i množstvím kašen, fontán i gejzíru v jezírku v přilehlých částech města. Ne…
5.4km
více »
Olomouc-Horní náměstí a okolí-drobné památky
Drobné památky
Olomoucké Horní náměstí, kterému vévodí Radnice s orlojem, je olomoucký hlavním náměstím již téměř 750 let. Na tomto místě vznikla v r. 1261 dřevěná tržnice, která byla na základě privilegia markraběte Jošta z r.1378 nahrazena v letech 1378-1411 Kamennou budovou Radnice s kupeckým domem a od té doby, jak tvar náměstí tak jednotlivé domy, před velkým požárem v červenci 1398…
5.4km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Svatý Kopeček
Poutní místo
Svatý Kopeček je velice pěkným a oblíbeným poutním a výletním místem a naleznete jej kousíček za Olomoucí. Stojí zde barokní poutní chrám Navštívení Panny Marie, který je významnou dominantou olomoucka. Místo je r…
8.2km
více »