Od Bukovanského mlýna do Bohuslavic u Kyjova
![](http://foto.turistika.cz/foto/34385/148320/th_img-6024.jpg)
Před polednem jsem se ze Ždánic přes obec Lovčice přesunul busem k Bukovanskému mlýnu. Zastávka byla pouhých 50 m za ním a já se k němu vrátil okolo velkého zaplněného parkoviště. Areál se nachází na temeni travnatého kopce (325 m), vypínajícího se nad západním okrajem obce. První stavbou, kterou zde nechal vlastník pozemku a bývalý rodák z Bukovan – ing.Josef Kouřil zbudovat, byla přesná napodobenina holandského větrného mlýna, čímž si pan majitel splnil klukovský sen. Slavnostně otevřen byl 1.května 2004 – tedy zrovna v den, kdy Česká republika vstoupila do Evropské unie. Většina současných objektů „větřák“ obklopila o tři roky později a dalšími byl doplněn zcela nedávno.
![areál Bukovanského mlýna](http://foto.turistika.cz/foto/34385/148320/th_img-6017.jpg)
Areál byť neveliký, je zastavěn zajímavými stylovými staveními a při mé návštěvě byl zaplněn takovými davy návštěvníků, že jsem si zde připadal jak v lidském mraveništi. Někteří stáli frontu na prohlídku mlýna, jiní posedávali v restauraci anebo sosali pivo, víno či „likvére“ na venkovní zahrádce a zbytek se - stejně jako já - motal semo tamo, by si areál důkladně prohlédl.
Hlavní atrakcí je replika holandského větrného mlýna, která dosahuje výše 15 metrů a slouží jako rozhledna i zároveň malé muzeum. Kvůli dlouhé frontě čekajících lidí jsem protentokrát jeho prohlídku vzdal - interiér obhlédnu až někdy příště s manželkou, kterou sem musím také vzít.
Strejda „Gůgl“ mne informoval, že se v přízemí objektu nachází reprezentační místnost s krbem využívaná pro školení a rodinné oslavy, přes sezónu pak změněná na prodejnu se suvenýry a keramikou s degustací vína. V prvním patře je prodejní galerie slovácké keramiky a v tom druhém stálá expozice Slovácké kuchyně pocházející z první půle minulého století a užitkové předměty a snímky z historie obce Bukovany. Prohlídka končí na vyhlídkovém ochozu (11 m nad zemí) umožňujícím kochati se kruhovým výhledem na okolní slováckou pahorkatinu i na vzdálenou hradbu Bílých Karpat.
![](http://foto.turistika.cz/foto/34385/148320/th_img-6019.jpg)
Kromě mlýna a restaurace zde stojí čtyři slovácké chalupy, v nichž je možno se (stejně jako v podkroví Mlýnské restaurace) ubytovat, dále zde možno navštívit Mlynářské stáje s výběhem poníků, koní, ohrady s ovečkami a kozami a dvěma oslíky. Dospělí si mohou zajezdit na koních, děti zase na ponících. Zajímavá je i masážní mlynářská stezka, hřiště pro minigolf a směrem k západu velká dřevěná vstupní brána ústící do „Aleje vzpomínek“ a na „Cestu českých panovníků“, lemovanou jejich sochami.
Protože jsem neměl čas ji obhlédnout, absolutně netuším, jestlo jsou ty skulptury zdařilé a tedy umělecky hodnotné, anebo kýčovité – prohlídku uskutečním až někdy příště, neboť v tom horku před další cestou bylo mnohem důležitější do sebe vpravit nějakou tekutinu.
Přímo v interiéru Mlýnské restaurace, která má stejně jako okolní stavení ryze slováckou „image“ a láká hosty na specialitky ze slovácké i staročeské kuchyně, se mi sedět nechtělo a dal přednost venkovní zahrádce. Tam jsem velmi ocenil, když mi tu malou Plzeň přinesla šumná děvčica ve slováckém kroji.
Pak už jsem dal Bukovanskému mlýnu vale a do bývalého centra obce zamířil polní cestou vedoucí za humny, kde si můj fotoaparát smlsl na krásných rudých květech vlčích máků.
V prastaré vesnici, v níž dnes žije okolo 700 obyvatel, se původní náves rozkládala u ulice Dědina.
![](http://foto.turistika.cz/foto/34385/148320/th_img-6020.jpg)
Stával tu obchod s hospodou, ale po druhé světové válce zanikly a centrum obce se „přestěhovalo“ na její východní stranu ke škole, poště a Obecnímu úřadu.
Zaniklou náves a ulici Dědinu ale dodnes zůstala zdobit původní kaple Na Dědině z roku 1885. Má podobu hranolové věže s plechovou jehlancovitou střechou: V přízemí se nachází kaple a nad ní v patře zvonice. Od vchodu jsem si mohl prohlédnout interiér. Ústředním prvkem oltáře je zajímavá plastika Bohorodičky, doplněná po stranách na zdi obrazy. Nad vchodem v nice lidový reliéf světce (snad sv.Václav?) a nad ním byly už v době vzniku kaple umístěny malé sluneční hodiny. Venku před kapli je několik řad lavic využívaných při příležitostných mších svatých.
Jen pár desítek metrů od kaple jsem minul miniparčík s Pomníkem padlým, a pak už kráčel k nové návsi, která bohužel moc idylická není, neboť jí prochází hlavní silnice přes obec. Malou oázou klidu je menší parčíkové prostranství se sochou sv.Jana Nepomuckého, přístupné po mini schodištích.
![](http://foto.turistika.cz/foto/34385/148320/th_img-6016.jpg)
Hlavní dominantou návsi je moderní a unikátní kaple nad silnicí, vystavěná roku 2013. Několik let předtím proběhl v Bukovanech průzkum, zda by občané souhlasili s výstavbou nové kaple. Protože většina byla pro, započalo se s přípravnými procesy, vyhotovením projektů a schválením a 23.září 2012 byl do trojúhelníkovém pozemku na návrší nad silnicí slavnostně uložen základní kámen.
Ač se to zdá na dnešní dobu přímo neuvěřitelné – za rovných 12 měsíců byla kaple zasvěcená papeži Janu Pavlovi II. zcela dokončena a 20. října 2013 s velkou slávou vysvěcena olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem. (Téhož roku v červenci obdrželi Bukovanští od krakovského kardinála Dziwizse vzácný dar – relikvii blahoslaveného Jana Pavla II.)
![](http://foto.turistika.cz/foto/34385/148320/th_img-6022.jpg)
Přístupová cesta ke kapli byla zhotovena z kusové dlažby a okolní prostranství osazeno solitérními dřevinami a zatrávněno. Roku 2017 je oživila bronzová socha papeže Jana Pavla II. od zlínského sochaře Radima Hankeho. Ztvárnil jej v podobě „vítače“ všech lidí, mířících do kaple na mši svatou a ze sochy vyzařuje vstřícnost, zdůrazněná lehce vztaženými rukami, jichž se mohou věřící dotknout. Postava blahoslaveného Jana Pavla II. je oděna nejen do tuniky, ale i do pláště a právě toto provedení zdůrazňuje majestátnost papežovy osoby.
Od kaple jsem obcí prošel k místům, kde jí prochází červená tur.trasa a vydal se po ní směrem do Bohuslavic u Kyjova k vlaku. Za dědinou vedla hezká polní cesta po vrstevnici a ještě než začala klesat dolů do údolí Kyjovky, rozdělující Ždánický les o d Chřibů, nabídla hezký výhled ke Kyjovu, na poslední stráně Ždánického lesa a na protější dominantní kopec s názvem Lenivá hora (463 m), který už reprezentuje pohoříčko Chřiby.
Po sestupu do blízkého sedla jsem z červené trasy odbočil k pozůstatkům Bohuslavického hradu, k němuž mne přivedla trasa NS Kyjov – Bohuslavice. Byla sice jen sporadicky značená a vedla tak zarostlým chodníčkem, že tu člověk musí místy zvednout ruce nad hlavu, aby si je nepopálil o vysoké kopřivy a jiné prlivé šudí, ale nakonec mne pod travnatý pahorek s jádrem bývalého hradu přece jen přivedla.
![](http://foto.turistika.cz/foto/34385/148320/th_img-6025.jpg)
V podstatě jsou z něj dnes k vidění jen reliéfní pozůstatky bez jakéhokoliv zdiva, ale dobře patrno je jádro nacházející se na holém pahorku. Areál hradu byl poměrně rozsáhlý (135 x 65 metrů) a po stranách vrcholové plošiny o půdorysu obdélníku jsou patrny snížené boční terasy. Jádro bylo obklopeno hlubokými příkopy a valy. K obytným účelům sloužila podlouhlá palácová budova s parkánem, po jehož stranách se nacházelo nádvoří. Je dost možné, že tento palác nebyl zděný, ale pouze dřevěný.
První zpráva o hradu pochází z roku 1408 a dobu vzniku dokládají střídmé nálezy keramiky. Tehdy měl podobu tvrze a od markrabětě Jošta jej odkoupil Vok z Holštejna. Ten jej LP 1446 prodal za sumu 850 hřiven Jindřichu Mírkovi z Chlumu. Husitské války pravděpodobně hrad přežil, ne tak už války uherské odehrávající se v roce 1468. Za nich byl zcela zničen a už nebyl nikdy obnoven.
Zbytky hradu se nachází v PP Bohuslavické stráně, kde jsou chráněny vzácné teplomilné rostliny a rostou tu také kavyly a kostřavy.
Trasa NS Kyjov - Bohuslavice za hradním jádrem scházela po úbočí kopce úvozem do Bohuslavic, kde jsem čtvrt kilometru pod sebou viděl hřbitov s kostelem sv.Filipa a Jakuba.
![](http://foto.turistika.cz/foto/34385/148320/th_img-6026.jpg)
Existence dnešního památkově chráněného objektu je v análech zmiňována Léta Páně 1371, což dosvědčuje nástěnná malba s tématem Ukřižování odkrytá v interiéru roku 2000. Raritou je, že na ní není Kristus zpodobněn na kříži, ale na živém stromě.
Před koncem 17.století byl tehdy už hodně zdevastovaný chrám opraven a obohacen o hranolovou věž zvonice. Roku 1797 prošel pozdně barokní přestavbou. Při ní byla přistavěna předsíň, sakristie a kruchta. Hranolová věž vypínající se nad západním vstupním průčelím je ukončena bání, obitou plechem. Původní zvony byly za obou světových válek zrekvírovány, nahradily je – kromě umíráčku, tři nové.
Velká rekonstrukce v roce 1949 dala exteriéru i interiéru chrámu současnou podobu a v té době zde Antonín Sychra zkrášlil chrámovou loď nástropní malbou. V roce 2000 byla objevena stará malba Ukřižování, díky níž přišla vniveč domněnka, že je chrám objektem pouze pozdně barokním. To sice z velké části ano, jenže zdi původního kostela nebyly při přestavbě v roce 1797 zbourány, takže si chrám zachoval středověké jádro a tím pádem je řazen k nejstarším sakrálním památkám na Kyjovsku.
![](http://foto.turistika.cz/foto/34385/148320/th_img-6029.jpg)
Vzácnou středověkou fresku si bohužel návštěvník nemůže prohlédnout, neboť masivní dřevěné (a neprůhledné) dveře do chrámu jsou mimo mše svaté uzamčeny a volně přístupný je hřbitov.
Při sestupu po schodišti dolů na cestu jsem ještě obhlédl zajímavý Pomník obětem I.světové války, a poté už spěchal k vlakovému nádraží, z něhož mne měl za půl hodiny odvézt spoj nazpět do Uherského Hradiště za ženou...
Bukovany
Příspěvky z okolí Od Bukovanského mlýna do Bohuslavic u Kyjova
![hodnoceni 6/10](/nette/images/common/star/star-6.png)
![bukovanská kaple Bukovany (u Kyjova) – kaple sv. Jana Pavla II.](http://foto.turistika.cz/foto/136136/114206/th_dscf2717.jpg)
![hodnoceni 9/10](/nette/images/common/star/star-9.png)
![Bukovany u Kyjova - nová náves s kaplí a sochou Jana Pavla II.](http://foto.turistika.cz/foto/34385/148038/th_img-6055.jpg)
![Vstupní brána s rozhlednou Alej českých panovníků, Bukovanský mlýn](http://foto.turistika.cz/foto/268893/146503/th_img-20221228-154150.jpg)
![základní kámen Kaple Jana Pavla II v Bukovanech](http://foto.turistika.cz/foto/13990/103887/th_dsc02649.jpg)
![hodnoceni 7/10](/nette/images/common/star/star-7.png)
![Bukovany – rekreační středisko a rozhledna Větrný mlýn](http://foto.turistika.cz/foto/36032/131836/th_img_0004.jpg)
![Bukovany u Kyjova - kaple Na Dědině](http://foto.turistika.cz/foto/34385/147973/th_img-6046.jpg)
![Bukovany u Kyjova - Pomník obětem I. a II.světové války](http://foto.turistika.cz/foto/34385/147974/th_img-6047.jpg)
![Bukovanský mlýn *** Bukovanský mlýn ***](http://foto.turistika.cz/foto/13865/66816/th_7ff58d_dsc_0256.jpg)
![hodnoceni 9/10](/nette/images/common/star/star-9.png)
![Rozhledna Bukovanský mlýn Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 17. den: okruh cca 6 km: hotel a rozhledna Bukovanský mlýn - Alej českých panovníků a Alej vzpomínek – Ostrovánky – kaplička sv. Anny – Bukovany - křížová cesta a kaple sv. Jana Pavla II.](http://foto.turistika.cz/foto/36032/144977/th_img-0139.jpg)
![Areál Bukovanského mlýna](http://foto.turistika.cz/foto/34385/148078/th_img-6025.jpg)
![Bukovanský mlýn Bukovanský mlýn](http://foto.turistika.cz/foto/269742/128239/th_rotunda-34.jpg)
![Bukovany - výhledové místo za obcí](http://foto.turistika.cz/foto/34385/148107/th_img-6070.jpg)
![Křížová cesta Bukovany Křížová cesta Bukovany](http://foto.turistika.cz/foto/13990/103766/th_18003.jpg)
![hodnoceni 8/10](/nette/images/common/star/star-8.png)
![výhled z Ostrovánek na Bukovanský mlýn Ostrovánky](http://foto.turistika.cz/foto/13990/103786/th_dsc06426.jpg)
![hodnoceni 3/10](/nette/images/common/star/star-3.png)
![Reliefní stopy po hradu Bohuslavice a PP Bohuslavické stráně](http://foto.turistika.cz/foto/34385/147535/th_img-6081.jpg)
![Bohuslavice u Kyjova - Pomník padlým v 1.světové válce](http://foto.turistika.cz/foto/34385/147546/th_img-6093.jpg)
![Bohuslavice u Kyjova - kostel sv.Filipa a Jakuba](http://foto.turistika.cz/foto/34385/147547/th_img-6085.jpg)
![Skalní útvar Kalíšek Okruh ke Kalíšku, na Zavadilku a Kameňák](http://foto.turistika.cz/foto/13685/94129/th_img_1193.jpg)
![hodnoceni 8/10](/nette/images/common/star/star-8.png)
![Sobůlky](http://foto.turistika.cz/foto/0/9844/th_afca75_f_topFile-vilet-leden-2007-003.jpg)
![hodnoceni 2/10](/nette/images/common/star/star-2.png)
![Kyjov - mariánský sloup Kyjov - mariánský sloup Nanebevzetí Panny Marie](http://foto.turistika.cz/foto/11885/78395/th_2a8031_img_9917.jpg)
![hodnoceni 9/10](/nette/images/common/star/star-9.png)
![Procházka Kyjovem](http://foto.turistika.cz/foto/34385/112161/th_21.3.2015bzenecakyjov220.jpg)
![hodnoceni 9/10](/nette/images/common/star/star-9.png)
![Zámek Kyjov](http://foto.turistika.cz/foto/6871/3427/th_242b08_54440.jpg)
![hodnoceni 7/10](/nette/images/common/star/star-7.png)
![Kyjov - Masarykovo náměstí](http://foto.turistika.cz/foto/34385/109828/th_21.3.2015bzenecakyjov193.jpg)
![hodnoceni 10/10](/nette/images/common/star/star-10.png)
![Náměstí Kyjov](http://foto.turistika.cz/foto/6871/1353/th_84d1f5_48376.jpg)
![hodnoceni 7/10](/nette/images/common/star/star-7.png)
![Vysílač na vrcholu Babí lom Babí lom, Stražovják, Babylon či Strážovský vrch?](http://foto.turistika.cz/foto/13685/32222/th_5ec156_f_normalFile1-dscn0923.jpg)
![hodnoceni 3/10](/nette/images/common/star/star-3.png)
![Stmívání nad Kameňákem Kameňák](http://foto.turistika.cz/foto/32917/1327/th_6ceabd_11082012373.jpg)
![hodnoceni 8/10](/nette/images/common/star/star-8.png)
![Slovácko a Ždánice aneb tradiční podzimní cesta za burčákem 2 (mokré Ždánice a zmrzlé Klobouky)](http://foto.turistika.cz/foto/136136/114123/th_dscf2213.jpg)
![hodnoceni 10/10](/nette/images/common/star/star-10.png)