Loading...

Poprvé směr Bulharsko, část 1. (z Brna přes Burgas do Obzoru)

Cestopisy

Titulek tohoto článku by sice mohl svádět k domněnce, že hodlám publikovat další cestopis ve stylu retro, ale tentokrát se jedná o takřka žhavou novinku. V dětství ani mládí jsem skutečně v této balkánské zemi někdejších pobratimů nikdy nebyl, a tak jsem si spolu s pány Š+G řekl, že pětinku života už mám za sebou a je tedy čas dohnat resty. A jak už to u nás doma občas bývá zvykem, rozhodli jsme se až po několika letech váhání … a na poslední chvíli. Samozřejmě v době, kdy koruna byla naší Národní bankou prudce oslabena, ceny letenek do Bulharska rapidně vzrostly a o nějaké ty desítky procent se pozvedla i cena ubytování, jídla a hromadné Dopravy. K těmto ústrkům je potřeba ještě přidat (ne)činnost zločinecké organizace zvané České dráhy a mediální masáž, která nám slibovala, že islandský vulkán nepustí aeroplány na oblohu minimálně do konce světa. Přesto všechno jsme letošní poslení prázdninový víkend vyrazili. Mimo jiné i proto, že většinu pobytu jsme měli strávit ve společnosti lidí, s kterými jsme si před dvěma lety užili krásnou dovolenou na řeckém ostrovu Rhodos. Jeden z nich zde za posledních dvanáct let byl téměř třicetkrát a byl tedy jednomyslně zvolen za našeho zástupce pro mezinárodní styk česko-bulharský.

V sobotu večer tedy odjíždíme vlakem do Brna. Letadlo nám sice letí až v 5,20 hod. ráno, ale České dráhy tak nějak zrušily veškeré noční spoje. Asi proto, že by noční příplatky zaměstnanců mohly snížit téměř půlmilionový měsíční plat jejich ředitele. A tak nás čeká noční toulání městem. Naštěstí bez kufrů, které nám spoluletící dovezou autem, naneštěstí v sílícím dešti. Za pomoci restaurací a barů jsme to zvládli a na letiště dorazili „pouhé“ čtyři hodiny před odletem. Poslední dvě hodiny už trávíme v pěti a je hned veseleji. Let v pohodě a v Burgasu už nás čeká Jirka s autem. A vypadá to, že se české zimy, zatažené oblohy a deště bát nemusíme. Za hodinu jsme v Obzoru, přivítáme se se zbytky výpravy a po ubytování vyrazíme do městečka. Nejprve nás čeká první ryba i polévka (tedy přesněji rybí polévka) … a také bulharské pivo. Na nějaký čas teď Holbu, Litovel a Plzeň nahradily Burgasko, Kamenitza a zejména povědomě znějící Zagorka. Sice zde skoro všude točili také Staropramen, ale dodržoval jsem nepsané pravidlo a pil mok místní. Koneckonců se jednalo o běžná - a celkem pitelná – europiva (něco jako v tom starém vtipu o manželce, která uspokojí, ale nenadchne).

Naším přechodným domovem se tedy stává bulharské městečko Obzor. V žádném případě se nejedná o typické přímořské letovisko, ale spíše o klasický malý „grad“, který v létě „trošku“ nafouknou turisté. Těch dva a půl tisíce obyvatel téměř dvacetkrát. Přesto zde návštěvník netrpí pocitem nepříjemné přelidněnosti. Je tady několik náměstí a náměstíček, asi čtyři hlavní ulice a vlastní autobusové nádraží, banka, policie i pošta. Spojení severním (Varna) i jižním (Burgas) směrem zajišťují zejména autobusy, které ovšem vyjíždějí poprvé až kolem čtvrt na devět. Jste na Balkánu, tady ani „dělnický“ spoj nikam nespěchá. Proč také, když jste v místě, jehož historie se údajně píše již více než tři tisíce let, a v kterém se postupně „na vládním trůnu“ vystřídali Thrákové, Řekové, Římané, Byzantinci i Turci. Vždyť i své současné jméno získává Obzor až v roce 1936.

Městem je Obzor až od roku 1984 a jeho plocha se stále zvětšuje. Zdejší písčitá pláž prochází pod celým městem, které se k moři svažuje, a má celkem asi osm kilometrů. Ve městě najdeme také malé archeologicko-etnografické muzeum, pár historických památek a spoustu hospůdek, kavárniček a barů. Všude pod zemí se prý dodnes nacházejí pozůstatky antických staveb, takže každý nález se raději tají a rychle likviduje, protože jinak památkáři jakoukoliv stavební iniciativu utnou hned v zárodku. Ze zdejších památek asi nejvíce upoutají kostel sv. Jana Křtitele a vykopávky s lázněmi. Kostel byl sice postaven až v roce 1904, ale určitě stojí za návštěvu. Byli jsme tady s Martinou ovšem jako jediní. Druhá památka je o něco starší. Jedná se o římské – nebo přesněji spíše raně byzantské – lázně, které byly náhodou objeveny v roce 2013. Odkrytá část cihelné stavby vznikla v polovině 5. století a svému účelu sloužila do konce století následujícího.

Hned první den – i když byla neděle - jsme se také stihli seznámit s cenami zdejších potravinářských obchodů, prodejniček rybích specialit, hospod a zmrzlinářů. Všechno v relacích, které ani průměrného Čecha nepostaví do pozice loosera, jenom u stánků se zmrzlinou jsme byli překvapeni. Každá zmrzlina se váží, a tak vás nesmí překvapit fakt, že za jeden kopeček dáte mnohdy v přepočtu i 50 korun. Zaskočili nás také chátrající a evidentně dlouhodobě opuštěné vilky na pobřeží a neuvěřitelné množství nabízených volných pokojů a bytů i nemovitostí „for sale“. Za ubytování zde můžete zaplatit od 8 lvů (když je jeden lev, tak proč říkat 8 leva, že ano …) do nějakých 15 euro. My to měli za 9 euro na osobu a noc, ale s vlastní sociálkou, balkónem a bazénem u ubikace. A také s různými bonusy. I proto jsme ve finále přidali slušné spropitné.

Hned během prvního dne pobytu jsme prolezli vše, co se dalo. Viděli jsme zdejší „plastový“ amfiteátr, na kterém vystupovali různé folklorní soubory, lunapark, fotbalový stadion i hotelové komplexy. Také spousty koček (těch čtyřnohých bylo podstatně více než dvounohých), neuvěřitelné množství suvenýrů (od odporných kýčů přes vtipné nápady nebo hrníčky se všemi známými i neznámými diktátory až po velmi hezkou keramiku), řady fiakrů a hlavně moře. Ten den neobyčejně klidné, ale přesto černomořsky divoké a hlasitě bouřící. Neměl bych zapomenout ani na vesmírné obrazy před zdejším Sparem tvořícího sprayera, velkou ovocně-zeleninovou tržnici nebo úžasnou plastovou hračku, kterou je věrohodně chrochtající mikroprasátko. Večer jsme pak chvíli poseděli u červeného vína a rakije … a šli spát. Jednak toho na první den bylo opravdu hodně, jednak jsme se domluvili, že hned v pondělí zajedeme do Nesebaru. Toto krásné město – tedy přesněji jeho stará poloostrovní část – je památkou UNESCO a v na pondělí hlásili trošku chladněji a pod mrakem, takže ideální čas pro fakultativní výlet. Jenom nám hned první den bylo jasné, že plánovaný rozpočet pravděpodobně nedodržíme …

Poslední aktualizace: 20.9.2014
Poprvé směr Bulharsko, část 1. (z Brna přes Burgas do Obzoru) na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Poprvé směr Bulharsko, část 1. (z Brna přes Burgas do Obzoru)

Burgas – letecké muzeum (Бургас - авиацията eкспо)
Burgas – letecké muzeum (Бургас - авиацията eкспо)
Technická památka
Na poměrně nevelké travnaté ploše před areálem burgaského mezinár…
0.5km
více »
Burgas - Letiště
Burgas - Letiště
Letiště
Letiště Burgas najdete přibližně 9 km severně od Burgasu, asi tak na půli cesty mezi Burgasem a Pomorie, u malé vesničky Safarovo. V letištn…
0.5km
více »
Burgas – letoun Iljušin IL-14 před letištní budovou
Burgas – letoun Iljušin IL-14 před letištní budovou
Technická památka
Před komplexem mezinárodního letiště v bulharském Burgasu nelze p…
0.7km
více »
Cestování do Bulharska 2023
Cestování do Bulharska 2023
Tipy a novinky
Máte pro letošní dovolenou v hledáčku Bulharsk…
7.6km
více »
Vlakem do Bulharska
Vlakem do Bulharska
Cestopisy
Když mi rodiče oznámili, že pojedeme na dovolenou do Bulharska vlakem tak…
9km
více »
Staré Pomorie
Staré Pomorie
Letovisko
Letovisko Pomorie Leží 12 km severne od letiska Burgas. Pomorie je mesto …
10.1km
více »
Pomorie
Pomorie
Pláž
Pomorie, málo kdo z vás tuto destinaci zná. Je to malebné lázeňské městeč…
10.1km
více »
Nesebar
Nesebar
Tipy na výlet
Starobylé mestečko Nesebar.dostať sa sem dá autobusom alebo loďou z prímorských letovísk napríklad Pomorie,alebo z Čiech lietadlom…
19.1km
více »
Nesebar
Nesebar
Město
Zajímavé historické město, jedno z nejstarších v Evropě, které je na…
19.1km
více »
Nesebar – socha Rybáře  (Несебър - Статуята на Рибаря)
Nesebar – socha Rybáře (Несебър - Статуята на Рибаря)
Socha
Tato moderní socha se velmi rychle stala novým symbolem starého Nesebaru. Spolu s dřevěným větrným mlýnem vítá návštěvníky „unescové městské atrak…
19.8km
více »
Slunečné pobřeží - Hotel Tiara Beach (Слънчев бряг - Хотел Тиара бийч)
Slunečné pobřeží - Hotel Tiara Beach (Слънчев бряг - Хотел Тиара бийч)
Letovisko
Tiara Beach je čtyřhvězdičkovým hotelem nacházejícím se v těsné blízkosti…
19.8km
více »
Nesebar – Archeologické muzeum  (Несебър - Археологически музей)
Nesebar – Archeologické muzeum (Несебър - Археологически музей)
Muzeum
Nesebarské Archeologické muzeum bylo založeno v roce 1956 a na toto místo patří plným právem. Vždyť Nesebar je řazen mezi nejstarší…
19.9km
více »
Nesebar – pevnostní hradby  (Крепостната стена на Стария Несебър)
Nesebar – pevnostní hradby (Крепостната стена на Стария Несебър)
Pevnost, opevnění
Pomineme-li dřevěný větrný mlýn a starý přístav, jsou pevnostní…
19.9km
více »
Nesebar – ulice Angela Roncalliho, místo plné paradoxů  (Несебър – улица Анджело Ронкали)
Nesebar – ulice Angela Roncalliho, místo plné paradoxů (Несебър – улица Анджело Ронкали)
Ulice
Na portále Mapy.cz byste tuto ulici ve Starém Nesebaru hledali zc…
19.9km
více »
Nesebar - kostel sv. Štěpána  (Несебър – Църква Свети Стефан)
Nesebar - kostel sv. Štěpána (Несебър – Църква Свети Стефан)
Chrám
Jestliže je bulharský Nesebar památkou UNESCO zejména díky…
20km
více »
Starý Nesebar, město plné kostelů a dřevěných domů pod vlajkou UNESCO
Starý Nesebar, město plné kostelů a dřevěných domů pod vlajkou UNESCO
Tipy na výlet
Bulharský Nesebar je už dlouhá léta perlou na korálkovém pásu prestižního…
20km
více »
Nesebar - kostel sv. Jana Aliturgeta (Несебър - Църква Свети Йоан Алитургетос)
Nesebar - kostel sv. Jana Aliturgeta (Несебър - Църква Свети Йоан Алитургетос)
Zřícenina
Kostel sv. Jana Aliturgeta nebo chcete-li Aliturgetose byl postav…
20km
více »
Nesebar - kostel sv. Jana Křtitele  (Несебър – Църква Свети Йоан Кръстител)
Nesebar - kostel sv. Jana Křtitele (Несебър – Църква Свети Йоан Кръстител)
Kostel
Jednou z mnoha zajímavých sakrálních památek, které si můžete pro…
20.1km
více »
Nesebar - kostel Krista Pantokratora  (Несебър – Църква Христос Пантократор)
Nesebar - kostel Krista Pantokratora (Несебър – Църква Христос Пантократор)
Chrám
Nesebarský kostel Ježíše Krista Pantokratora neboli Všemohoucího …
20.1km
více »
Nesebar – raně byzantské lázně  (Несебър - Ранновизантийските терми)
Nesebar – raně byzantské lázně (Несебър - Ранновизантийските терми)
Zřícenina
Nesebarské raně byzantské lázně byly postaveny za vlády císaře…
20.1km
více »
Poprvé směr Bulharsko, část 2. (výlet do Nesebaru)
Poprvé směr Bulharsko, část 2. (výlet do Nesebaru)
Cestopisy
Původně jsem si celý pobyt v Bulharsku představoval celkem…
20.1km
více »
Bulharsko - Nesebar - uličkami starej časti mesta
Bulharsko - Nesebar - uličkami starej časti mesta
Město
Bulharsko je obľúbeným dovolenkovým cieľom pre svoje nádherné pláže na…
20.2km
více »
Starý Nesebar (Nessebar, Несебър) – město v barvách UNESCO
Starý Nesebar (Nessebar, Несебър) – město v barvách UNESCO
Město
Město Nesebar, nacházející se v jihovýchodním Bulharsku, je…
20.2km
více »
Nesebar – kostel Božího Spasitele (Несебър - Църква Свети Спас, Свето Възнесение Господне)
Nesebar – kostel Božího Spasitele (Несебър - Църква Свети Спас, Свето Възнесение Господне)
Kostel
Bulharské přímořské město Nesebar nabízí svým návštěvníkům neuvěřit…
20.2km
více »
Nesebar – kostel sv. Sofie / Staré biskupství  (Несебър - Църква Света София / Старата митрополия)
Nesebar – kostel sv. Sofie / Staré biskupství (Несебър - Църква Света София / Старата митрополия)
Chrám
Kostel sv. Sofie, respektive to, co z něj zbylo, je možná nejnavšt…
20.3km
více »
Nesebar – dřevěné domy z období národního obrození  (Несебър - Възрожденски къщи)
Nesebar – dřevěné domy z období národního obrození (Несебър - Възрожденски къщи)
Měšťanský dům
Historické domy z období bulharského národního obrození jsou jedním…
20.4km
více »
Nesebar - bazilika Nejsvětější Matky Boží „Eleusa“  (Несебър - Църква Света Богородица Елеуса)
Nesebar - bazilika Nejsvětější Matky Boží „Eleusa“ (Несебър - Църква Света Богородица Елеуса)
Zřícenina
Jednou z mnoha pozoruhodných sakrálních památek, nacházejících se…
20.5km
více »
Sozopol
Sozopol
Město
Město Sozopol patří mezi nejstarší sídla na černomořském pobřeží. Nachází…
22.3km
více »
Obzor (Обзор)
Obzor (Обзор)
Městečko
Samotné bulharské městečko Obzor není typickým přímořským letovisk…
40.5km
více »
zavřít reklamu