Nesebar – ulice Angela Roncalliho, místo plné paradoxů (Несебър – улица Анджело Ронкали)
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Ulice
Na portále Mapy.cz byste tuto ulici ve Starém Nesebaru hledali zcela marně. Tam je totiž stále ještě vedena pod svým starým názvem Kрайбрежна, tedy Pobřežní. Na Wikipedii se o člověku, který jí dal její nové jméno, dočtete, že býval titulárním arcibiskupem v Mesembrii, což ovšem není nic jiného než řecké pojmenování bulharského města Nesebar, jehož Staré Město je dnes součástí slavného seznamu památek UNESCO. A tabulka, která na nový název ulice upozorňuje, je umístěna u zřícené části jižní hradby na přístavním molu tak, že nevíte, jestli skutečně označuje "hlavní" ulici nebo krátkou přístupovou část k přístavu. Člověk nevládnoucí ani základy angličtiny nebo bulharštiny musí dokonce nabýt dojmu, že tato informační tabule má nějakou blízkou souvislost s oním velkým nevzhledným „balvanem“, který tam někdo – bůh ví proč – nechal jen tak se povalovat a překážet …
Ve skutečnosti se tam píše, že Angelo Roncalli – tedy papež Jan XXIII. – dal této ulici jméno, čímž město Nesebar oceňuje vše dobré, co pro něj arcibiskup Roncalli v letech 1925 až 1934 učinil. A zřejmě toho nebylo málo. Jednak se tomuto člověku později říkalo „Dobrý papež“, jednak se jedná o významnou ulici, kroužící kolem někdejšího hradebního opevnění, jednu z prvních ulic, kterou návštěvník tohoto překrásného města při svém příjezdu uvidí. Najdete zde cenné historické památky, obchody, restaurace i výhledy na starý přístav a moře. Můžete odsud vstoupit do Starého Nesebaru původní západní bránou nebo z ní můžete po dlouhém schodišti vystoupat k atraktivně položenému chrámu sv. Jana Aliturgeta. Pokud kráčíte touto ulicí, vzdáváte vlastně hold muži, který žil v letech 1881 až 1963 (takže jsem si jeho papežování užil necelé 4 měsíce) a svatořečen byl - společně s Janem Pavlem II., který jej v roce 2000 prohlásil za blahoslaveného - dne 27. dubna 2014. Proto také ten nový název ulice.
A na závěr jen pár zajímavostí o 261. papeži sv. Janovi XXIII., protože to skutečně musel být pozoruhodný muž. Papežem byl zvolen v roce 1958, tedy ve svých 77 letech. Byl to Ital a jeho heslem bylo „Poslušnost a mír“. Proto se mu také někdy říkalo „Papež míru“. Muž, který byl i vojenským kaplanem, se – nejen v Bulharsku – projevil jako skvělý diplomat a v roce 1929 navštívil i tehdejší Československo. Za II. světové války zachránil množství lidských životů, včetně několika stovek tureckých Židů. Jako papež se později „proslavil“ svým neotřelým smyslem pro humor, nekonvenčností, odporem k protokolu a bezpečnostním opatřením i tajnými „výlety“ mimo Vatikán nebo omezením obvyklého papežského antikomunismu (prostě pravý Ital, že ano).
Až se budete po této ulici někdy procházet, můžete si na tuto zajímavou a významnou osobnost vzpomenout. Nebo také ne; ono se totiž nachází kolem tolik pozoruhodné krásy, že na to možná nebudete mít ani čas.