Nesebar - kostel sv. Jana Aliturgeta (Несебър - Църква Свети Йоан Алитургетос)
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Kostel sv. Jana Aliturgeta nebo chcete-li Aliturgetose byl postaven ve 14. století a většinou je to první sakrální památka, se kterou se v bulharském městě Nesebar setkáte. Jako pozvánka na procházku Starým Nesebarem, který je celý zařazen mezi památky UNESCO, je to upoutávka více než důstojná. Ze všech nesebarských chrámů stojí tento totiž na nejatraktivnějším místě: na vrcholu dlouhého schodiště, vedoucího od moře a rybářského přístavu - kolem zbytků antického amfiteátru - do starého města. A ještě poznámka k zasvěcení kostela. Původně jsem se totiž domníval, že se jedná o sv. Jana Evangelistu, ale s výrazem Aliturgetos jsem se setkal jen v bulharštině a ruštině, a to ještě v odkazu na starořečtinu. Některé informační prameny název vysvětlují tím, že kostel nebyl nikdy vysvěcen, protože se během jeho stavby při pádu zabil člověk, snad dokonce jeden z jeho stavitelů. Nevím ovšem, jestli to skutečně souvisí s jeho jménem, a proto slovo Aliturgetos (tedy snad Neposvěcený) nechávám raději bez překladu.
Je přitom zajímavé, že církev nedovolila, aby se na místě, kde se zabil člověk, konaly bohoslužby, ale podle některých historických záznamů zde stejně občas probíhaly. Možná se však jednalo spíše o obřady kultovní. Je velká škoda, že byl tento chrám vážně poškozen při zemětřesení v roce 1913. I dnes je totiž zřejmé, že to vždy musel být jeden z nejkrásnějších středověkých kostelů v Nes(s)ebaru. Jeho zakonzervovanou romantickou – nerad použiji toto slovo – zříceninu najdete v jižní části poloostrova při vstupu do Sterého města.
Kostel, jehož stavba byla zahájena zřejmě již ve 13. století, byl postavený na půdorysu kříže, má čtvercovou loď se čtyřmi nosnými sloupy, prostornou předsíň (nartex a tři apsidy s prostorem kněžiště. Je 18,5 metru dlouhý a 10,3 m široký. Stěny kostela jsou postaveny z kombinace kamene a cihly, přičenž jsou členěny slepými dvoustupňovými výklenky, zdobenými různými geometrickými vzory z červených cihel a bílého kamene i dekorativní keramikou. Tím vznikají zajímavé ornamenty, přičemž nejzdobnější je východní čáat s apsidami. Kostel má dva hlavní vstupy (severní a jižní), což je v architektuře církevních staveb jev poměrně vzácný. Chrám sv. Jana Aliturgeta je všeobecně považován za okouzlující ukázku bulharské rané renesance. A jako u většiny nesebarských sakrálních památek i zde platí, že tento kostel je součástí seznamů světového dědictví UNESCO i bulharských národních památek.