Nesebar - kostel sv. Jana Křtitele (Несебър – Църква Свети Йоан Кръстител)
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Jednou z mnoha zajímavých sakrálních památek, které si můžete prohlédnout v bulharském městě Nesebar, jehož poloostrovní historická část byla zařazena na Seznam kulturního dědictví UNESCO i mezi stovku bulharských národních památek, je kostel sv. Jana Křtitele. Jedná se o stavbu v centru tzv. Starého města, která vyrostla – téměř na půdorysu řeckého kříže – v průběhu 11. století, možná dokonce již koncem století 10. To ovšem nic nemění na faktu, že stejně jako většina zdejších památek ve své podobě kombinuje kámen a cihlu. Jen těch cihel – a tudíž i dekorativních prvků – je tady nepoměrně méně. Zdivo jednoho z nejstarších nesebarských kostelů bylo původně pravděpodobně hladce omítnuto.
Tento kamenný kostel patří v současné době k vůbec nejlépe dochovaným kostelům v celém Nesebaru. Současně patří k tém menším; i když působí – svým způsobem – celkem monumentálním dojmem. Je totiž jen 12 metrů dlouhý (některé informační prameny uvádí 14 metrů) a 10 metrů široký. Jeho podobu víceméně určuje dvojice válcových (cylindrických) kleneb, které se kompozičně protínají ve středu stavby. Čtyři masivní pilíře podpírají kopuli a tvoří kříž. V interiéru kostela jsou stěny hladké a neporušené, exteriér je jednoduchý, bez ozdobných výklenků a keramických prvků. Jako dekorativní prvek jsou zde použity pouze cihly, a to nad vchodem, v ozubené římse a kolem oken.
Kostel je typickým představitelem přechodu od románské baziliky ke zkrácenému křížovému kostelu byzantského typu. Nad střední části kostela se nachází válcová věž zakončená kopulí ve tvaru polokoule. Stejně jako většina zdejších kostelů, má i tento na východní straně tři polokruhové apsidy a západní, severní i jižní venkovní stěny chrámu zdobí vysoké slepé oblouky. Překvapivě zde však zcela chybí vstupní předsíň, tzv. nartex. Během archeologického výzkumu, provedeného v letech 2012 a 2013, bylo zjištěno, že kostel je postaven na základech raně byzantské trojlodní baziliky, pocházející ze 6. století. Tato bazilika měla původně jen jednu apsidu. Ještě před tím (konec 4. století) zde však zřejmě stál raně křesťanský kostelík, z něhož se dochovala křtitelnice.
Interiér kostela tedy byl - jak již bylo naznačeno - omítnut a vymalován freskami. Dnes již zde najdeme jen fragmenty těchto maleb, například portrét donátora ze 14. století (na jižní stěně) a část vyobrazení sv. Mariny ze 17. století (na jednom z pilířů). Chrám sv. Jana Křtitele, který se nachází v centru Starého Města, dnes již neslouží církevním účelům a je využíván jako umělecká galerie. Můžete ho navštívit denně v čase od 10,30 do 19,00 hod. a prohlédnout si zde expozici „Víra v Nesebaru", která představuje toto město jako centrum křesťanské a biskupské. Množství informací o tomto kostele značně rozšířily již zmíněné archeologické výzkumy. Dnes je spolu s fotografiemi najdeme na třech panelech v interiéru. Tyto panely jsou doplněny čtyřmi velkými ikonami z městských muzejních sbírek. Tyto ikony pocházejí z 18. a 19. století.
Kostel sv. Jana Křtitele je jeden z pěti nesebarských kostelů, do kterých je vstup zpoplatněn, přičemž vstupné je možno různě kombinovat s dalšími kostely a muzeem. Koneckonců svého času byl tento chrám sídlem první expozice nesebarského Archeologického muzea.