Nesebar – kostel Božího Spasitele (Несебър - Църква Свети Спас, Свето Възнесение Господне)
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Bulharské přímořské město Nesebar nabízí svým návštěvníkům neuvěřitelné množství historických památek, převážně staveb sakrálních. Zejména díky nim se tzv. Starý Nesebar objevil již v roce 1983 na seznamu památek UNESCO. Je přitom zajímavé, že se ne vždy jedná o stavby rozsáhlé a na první pohled atraktivní. Například kostelík Božského Spasitele vypadá zvenku tak trošku jako nevzhledná chýše. A přitom je tato malá stavba jednou z nejzajímavějších památek, které vám může toto třináctitisícové historické město nabídnout. A to i přesto, že v Nesebaru patří k těm nejmladším. Navíc je zřejmé, že po stránce architektonické je v podstatě „bezcenná“. Díky svým velmi dobře zachovalým a zrestaurovaným freskám je však skvělou ukázkou nesebarské malířské školy přelomu 16. a 17. století.
Kostelík Božského Spasitele byl totiž postaven až v průběhu 17. století (ale žádné baroko zde nečekejte) a jedná se o opravdu malou jednolodní stavbu s jedinou apsidou. Celá budova je 11,7 metru dlouhá a 5,7 m široká. V minulosti však byl tento kostel přece jen o něco větší. Díky severní předsíni byla jeho šířka 9,80 m. Střecha je dřevěná a bez lemování. Východní průčelí kostela bylo dříve až do poloviny ukryto pod úrovní země.
Podle nápisu nad jižním vstupem se usuzuje, že tento kostelík byl postaven v roce 1609 z finančních prostředků nějakého zdejšího bohatého občana a že se tak stalo v době působení biskupa Kipriána (Cypriana). Uznávanou a unikátní památkou je Sveti Spas díky cenným nástěnným malbám z počátku 17. století. Jsou dílem neznámého umělce a zobrazují výjevy ze života Ježíše Krista a Nejsvětější Panny Marie. Na jižní a severní stěně můžete vidět výjevy z evangelia, a pod nimi jsou v řadě zobrazeny postavy svatých. V apsidě je vyobrazena Panna Marie Nenebevzetá s Kristem. Původně byl v kostelíku také uložen náhrobek byzantské princezny jménem Mataisy Cantacouzeny (+1441), ale ten se dnes již nachází ve zdejším Archeologickém muzeu.
Kostel Božského Spasitele v Nesebaru je sice stále vysvěcen, ale v současné době je používán jako muzeum. Vstup do něj je tedy zpoplatněn, a proto doporučuji – stejně jako u všech památek v Nesebaru – jeho návštěvu zkombinovat s některými dalšími památkami. Vyjde vás to levněji a i poplatek za fotografování pak zaplatíte jen jednou. A tento kostelík je určitě jednou z těch, které byste neměli minout bez povšimnutí.