Na běžkách z Trojáku přes Tesák zpět na Troják
Slovo dalo slovo a tak jsme jednoho dne jsme využili sněhové nadílky a vyrazili na běžecký výlet s dětmi do celkem málo turisty navštěvovaných Hostýnských vrchů. Auto jsme zaparkovali zdarma u chaty Na Trojáku, kde se také nachází lyžařský vlek, kterého při naší návštěvě hojně využívali žáci základní školy. Z auta jsme sundali potřebnou výbavu, protože jsme sice vyrazili na běžecký výlet, ale nikoli v tretrách či jiné podobné obuvi, nýbrž na prkénkách s vázáním, hůlkami a botami do sněhu.
Po chvilce čekání se přesně v deset hodin dopoledne otevřela historická chata Na Trojáku návštěvníkům a tak jsme si zde mohli koupit turistickou známku a také jsme dostali pěkné razítko do památníku. Troják je jeden z beskydských lyžařských areálů, který je vyhledávaným cílem vyznavačů sjezdového i běžeckého lyžování. Na pěti sjezdovkách, které jsou vhodné svou různou obtížností pro všechny, jsou vhodné sněhové podmínky zpravidla od prosince do března. Pět lyžařských vleků má kapacitu 2200 osob za hodinu. Skiareál doplňují služby jako je půjčovna lyžařského a snowboardového vybavení, lyžařská a snowboardová škola, půjčovna dětských sněžných skútrů, skútr taxi a další. Troják rádi navštěvují i běžkaři, kteří se po upravených stopách vydávají buď na Tesák, Tři kameny, Hostýn až do Bystřice p.H či na opačnou stranu na Bludný, Čečetkov, Lazy až do Valašského Meziříčí.
Z chaty Na Trojáku jsme pospíchali na autobusovou zastávku, která je naštěstí hned u chaty a parkoviště, neboť v 10 hodin a 10 minut přistál bus a my do něj nastoupili, protože jsme se nechali svést na druhé známé místo v Hostýnských vrších - na Tesák. Po pár minutách bus zastavil a my vystoupili z jeho útrob. Opět jsme si v chatě koupili turistickou známku a dostali razítko. Tesák (640 m.n.m.) je významné turistické a lyžařské středisko Hostýnských vrchů, ležící poblíž města Bystřice pod Hostýnem. Název pochází pravděpodobně z "tesání dřeva" v místních lesích. Turistická Kamenná chata na Tesáku patří KČT Bystřice pod Hostýnem. Její stavba byla započata v roce 1930, při výstavbě silnice Bystřice p. H. - Vsetín (1925 - 1933) která nejprve sloužila jako byt cestáře a hajného a pak byla převedena do majetku KČT. Krátce potom byla vybudována i současná restaurace, která byla taktéž do roku 2006 majetkem KČT. Po 2.světové válce byla Kamenná chata znárodněna a do vlastnictví klubu byla vrácena v roce 1994. V současné době slouží k hlavně k ubytování hostů a je využívána při setkávání turistů na jednotlivých turistických akcích. Přírodní rezervaci Tesák tvoří přirozený porost jedlobučiny v Hostýnských vrších. Nachází se na jihovýchodním svahu se sklonem 35 stupňů nedaleko vrcholu Ožiňák, v nadm. výšce 565-640 m, asi 1 km severovýchodně od turistické chaty Na Tesáku. Chráněné území je dostupné z červěně značené turistické cesty z Tesáku Do Rajnochovic a z místní komunikace Tesák - Košovy.
Od chaty na Tesáku jsme přešli silnici a vyrazili do stopy. Krátkou rovinku vystřídalo prudké dvoukilometrové stoupání na rozcestí Tři kameny. Běžkaři je tato trasa na Hostýnské magistrále velmi oblíbená. Byl to nejvyšší bod na trase našeho výletu a na tomto úseku jsme museli překonat i sjezdovku, kde ale naštěstí nikdo nelyžoval. Potkal jsme pouze dva jiné běžkaře, šílence, kteří dolů svištěli jako o závod. Po překonání stoupání jsme se napojili na hlavní trasu běžecké magistrály a po rovince jsme hned dojeli na zajímavé rozcestí Tři kameny. Nalezli jsme zde malý přístřešek, kde jsme se občerstvili z vlastních zásob - žádné občerstvení se zde neprodává - pouze podává. Společnost nám dělala malá myška, která se vůbec nebála a čekala, co nám z chleba upadne.
Po občerstvení jsme si prohlédli tři kameny, podle kterých bylo toto místo nazváno. Pokud jste napočítali o jeden více, neblouzníte vyčerpáním. Kameny jsou skutečně čtyři. Tři z nich se vážou k pověsti o třech králích, jež zde rokovali. Jiní tvrdí, že jde o historické hranečníky tří panství - bystřického, kelčského a lukovského - z konce osmnáctého století. Čtvrtý kámen je pomník kroměřížské studentky, která zde v roce 1947 umrzla. Modrá značka se dál po hřebeni táhne k Holému vrchu, který je dnes zcela zarostlý a na jehož svazích sbírají své vody významné říčky regionu, tekoucí z Hostýnských vrchů na všechny strany - ráztoka, Dřevnice, Juhyně a Bystřička. Z rozcestí se můžete vydat na Hostýn, nebo odbočit na zelenou značku a namířit k chatě Tesák. My jsme zamířili k chatě na Trojáku.
Ihned poté, co jsme Tři kameny opustili, čekal nás prudší sjezd na celkem úzké lesní cestě, spíše by se dalo říci korytem. Vzpomněl jsem si na film Dovolená s Andělem a známou scénu, kdy na sjezdovkách jedou dolů ze Soliska. Na základě této zralé úvahy jsem sundal běžky a těch 100 metrů sešel pěšky. Syn byl už dole v pořádku, ostatní sjeli pomalu dolů na lyžích. Následoval úsek asi třech kilometrů, kdy jsme se pohybovali více méně po rovině v lese.
Když jsme ony tři kilometry ujeli, octli jsme se na širokém prostranství, kde by se vešlo několik stop vedle sebe jako na atletické dráze. Krajina se otevřelo a nebýt zatažené oblohy a mrazivého počasí, mohli bychom se kochat krásami KRAJINY Hostýnských vrchů. Ujeli pár desítek metrů a zastavili jsme se u naučné tabule s lavičkami, kde jsme se najedli a odpočinuli. Byli jsme na místě zvaném U Češků. Kdysi dávno se jednalo o pasekářskou samotu, když si lidé v 16.-17.století podmaňovali přírodu a stavěli obydlí na Valašku. Ještě v polovině 19.století se zde pásli tisíce ovcí.
Po krátkém odpočinku jsme opět nasadili běžky a vydali se zdolat zbylé dva kilometry. Až na Troják naše trasa mírně klesala nebo vedla po rovině. V jednom místě jsme se pěkně svezli Do Rajnochovic, místní části Kotáry. Pěkný název, který vypovídá o umístění zdejší obce. Minuli jsme pramen řeky Dřevnice, pěkně zavátý sněhem a zdolali poslední kratičké stoupání. Poté nás čekal mírný sjezd k chatě Na Trojáku, který jsme všichni úspěšně dokončili a zvládli dnešní nenáročný výlet, který je vhodný i pro menší děti, protože většina trasy vede dolů. Pouze z Tesáku na Tři Kameny je prudké stoupání, zbytek cesty se již spíše vezete z kopce dolů. Cestou jsme minuli několik naučných tabulí na této části Hostýnské magistály a jelikož zde není příliš mnoho turistů, můžete si také vychutnat krásy místní KRAJINY.
Celkově jsme ujeli pouze okolo 7 kilometrů, většinou s kopce. Pokud máte ještě čas a sil dosti, můžete se od chaty na Trojáku vydat k vysílači Maruška.