Vršovice - PkP
Vršovice kdysi vznikly nad Botičem, v místech, kde je dnes ulice Rostovská a její odbočky; jejich starým centrem je Vršovické náměstí s kostelem sv. Mikuláše. Na opačné straně Botiče stojí nedaleko starého centra železniční stanice. Za moderní centrum Vršovic lze označit náměstí Svatopluka Čecha a jeho okolí. Čechovo náměstí je velmi strmé prostranství, dost možná nejstrmější náměstí v Praze; rozlehlému a příjemně upravenému prostoru dominuje funkcionalistický, avšak velmi zajímavý, Kostel Sv. Václava. Většina území Vršovic je zastavěna, ale z mětských chodníků můžete odejít třeba do sousedních Havlíčkových sadů (viz Vinohrady - Praha 2), nebo do Heroldových sadů přímo nad Vršovickým náměstím.
Vršovice jsou obsluhovány pouze povrchovou Dopravou, a o to větší je význam zdejšího nádraží pro lidi žijící v jeho dosahu, neboť z něj jezdí poměrně často a velmi rychle vlaky tunelem na hlavní nádraží; pro obsluhu Vršovic jsou jinak stěžejní tramvajové tratě, z nichž první vede ulicemi Francouzskou a Moskevskou přes Vršovické náměstí na ulici Vršovickou, po níž je vedena ta druhá - obě se spojují na zastávce Koh-i-noor ležící kousek pod nám. S. Čecha. Na Čechově náměstí je spojkou ulicí Minskou vytvořeno tramvajové obratiště, další se pak nachází na východním konci Vršovické ulice - na Kubánském náměstí. Oblast Vršovic, kam nevedou tramvajové koleje, obsluhuje síť autobusových linek. Do této, nepříliš dobře dopravně dostupné oblasti, byl umístěn nový justiční palác - stojí u zastávky Na Míčánkách. Tramvajovou zastávkou v historickém centru Vršovic je Vršovické náměstí, v moderním centru jsou zastávky Čechovo náměstí a Koh-i-nor, již lze považovat za ústřední a je také přestupním uzlem; v sousedství těchto dvou je konečná linky 106 Kavkazská řešená umístěním výstupní a nástupní zastávky za sebou na jednosměrně projížděné ulici; stejného typu je i druhá autobusová konečná ve Vršovicích - Tolstého využívaná linkou 101. Klíčovou vršovickou linkou MHD je 22 jezdící přes Vršovické nám. i Koh-i-noor a dále přes Kubánské nám. na Hostivař; tato vytváří hlavní orientaci Vršovic na všechny tři trasy metra, přičemž na A navazuje na Náměstí Míru, na C na stanici I. P. Pavlova a na B na Karlově náměstí, ve všech těchto relacích ji posiluje linka 4 začínající na Čechově náměstí. Nejvíce zdejších autobusových linek jezdí ke stanici metra A Želivského, ale vyjma 101 se jedná o linky dálkového charakteru, takže zajišťují různé alternativní vazby spíše než rychlé spojení s centrem.
Ve Vršovicích stojí za vidění hlavně Vršovické náměstí, v jehož středu stojí Kostel sv. Mikuláše a nad ním zámeček; jsou tu také moderní sokolovna a husitský kostel, v okolí náměstí navíc můžete narazit na pozůstatky staré zástavby. Druhým místem, jež by každý Pražan měl ve Vršovicích znát, je náměstí Svatopluka Čecha s kostelem sv. Václava. Navštívivše tato dvě místa byste se ještě měli podívat na hřbitov s kapličkou, nacházející se u ulice Bohdalecké, zastávky Vršovický hřbitov (dříve Svahová); od Koh-i-nooru se k němu jde přes dlouhý železniční nadjezd, z něhož můžete shlížet na koleje, z nichž většina bohužel není moc používána.
Text je přejatý z Průvodce k průvodci I - https://www.turistika.cz/cestopisy/show/pruvodce-k-pruvodci-i-okoli-prahy.html.