Ze Všeminy do Jasenné
Jarní sluníčko láká k procházkám přírodou, a tak vyrážíme na procházku nedalekým okolím Zlína. Autobusem se dostaneme do valašské obce Všemina, ležící po obou březích potoka Všeminky. Všemina i s jejím kopcovitým a zalesněným okolím je součástí Vizovické vrchoviny. Na jejím katastru lze navštívit i přehradní nádrž oblíbenou k rekreaci a rybaření. K ní však tentokrát nejdeme. Zdejší hotel Všemina s výbornou kuchyní má otevřeno nonstop, pro zájemce je zde k ubytování 65 luxusních apartmánů, krytý bazén, whirlpool, 65 luxusních apartmánů, sauna, wellness centrum s masážemi, perličkovými koupelemi a inhalacemi, restaurace Valaška, před hotelem je vlastní parkoviště. Na rekreaci či víkendový pobyt sem možno zajet po celý rok. Procházíme obcí, kde je dominantou kostel sv. Jana Nepomuckého z let 1780 - 84. Obec byla do roku 1848 součástí lukovského panství a trvalo to do zániku patriomoniálního zřízení roku 1848.
Přicházíme ke kostelu, a pak přejdeme na protější stranu, kde odbočíme na žlutou turistickou značku směřující vzhůru do kopce. Kolem se pasou na loukách koně, ovce a krávy, tráva ještě nemá tu pravou zelenou barvu, i tak výhledy do krajiny jsou pěkné. Přicházíme na horizont, pěšina se stáčí doprava k lesu. Nejdříve procházíme po loukách, kde vidíme posezení z klád, tak zde odpočíváme a dáme si malý oběd - řízky s chlebem, kávu. Pokračujeme lesem, kde se napojíme na červenou značku vedoucí směrem k obci Jasenná. Čeká nás další strmý kopec, a pak už jen klesání lesem. Vycházíme z lesa a přicházíme k části Paseky, kde je několik pěkných moderních domů, potom se dostáváme do Vrchdubí, kde si chvíli odpočineme na lavičce u cedule Portášská naučná stezka. Okolí těchto míst patřilo dříve ovcím, i Jasenná bývala pasteveckou obcí. Salašnické tradice se v Jasenné i celé východní Moravě rozvinula v průběhu 16. a počátkem 17. století. Nedostatek úrodné půdy v nejhlavnějším okolí zdejších obcí nutil místní obyvytelé k získávání dalších vhodných pozemků ve vyšších horských místech. Protože se dala využít je menší část z nich k polnímu hospodářství, proto na strmých svazích vznikly hlavně pastviny. Původně jednotné lesy se díky pasekářům rozčlenily množstvím pastvin se samotami a polosamotami. Trvalé pasení hlavně ovcí, koz, vytvořila podobu pestré valašské krajiny, později se zde změnily životní nároky lidí, po vymizení ovcí z krajiny se objevila velká část původních lesů. V poslední době se však chov ovcí stává důležitou součástí zemědělství.
Důležité je také udržování kulturního stavu krajiny jako jedné z hlavních podmínek turistického ruch na Valašsku. Z Vrchdubí po krátkém odpočinku scházíme asfaltkou prudce dolů do obce Jasenné. Výhledy máme na protější kopce a staré dřevěnice i moderní obydlí obce. Kolem Mikuláštíkova fojtství a kostela přicházíme do středu Jasenné, kde nám z autobusové zastávky za chvíli jede autobus domů do Zlína.