Loading...
Je to věčný boj. Čas a chuť cestovat by tu byla, jako na potvoru ale zrovna není s kým. Když se rozhodnete, že do toho půjdete sami, řeší se první potíž. Tou je, jak vycestovat, aniž by to zanechalo díru na bankovním účtu. Pokud si totiž vezmete vlastní auto a pojedete jako singl, benzín i parkování se pěkně prodraží! Zkuste se místo toho poohlédnout po destinacích, kam vás levně doveze hromadná doprava, vlak nebo autobus. Výhodou totiž je nejen cena, už cestou můžete potkat parťáka, který míří stejným směrem, ne-li za stejným cílem!
Autobusový dopravce FlixBus na konci října spouští novu linku, díky které se můžete vydat na západ Evropy. Na přímém spoji vás přivítají destinace jako Rotterdam, Antverpy, Brusel, Cáchy nebo Mohuč. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější destinace, které stihnete prozkoumat i během prodlouženého víkendu.
Rotterdam – evropský Manhattan s labutím mostem
A large body of water with a city in the background Description automatically generatedMrakodrapy, moderní architektura, záře světel a všude kolem voda a umění. Rotterdam působí už na první pohled velmi inovativně a pokrokově, jako byste ani nebyli v Evropě. Po Amsterdamu je Rotterdam druhým největším městem Nizozemska, žije zde přes 600 tisíc obyvatel a postupně se z něj stává nejvýznamnější kulturní centrum země.
Známý je především zdejší přístavní komplex, který je druhým největším na světě a největším v Evropě. Lodě mezi městy Rotterdam a New York pluly na trati „The Holland America Line“ již od roku 1873, a za ten čas navzájem sdílely i část své kultury. Rotterdam nikdy nebyl sídlem krále ani reprezentačním městem. Vždy představoval kosmopolitní místo, kde se potkávaly různé menšiny a společně pracovaly na jeho rozvoji.
Z toho vychází i architektonická skladba města, která oplývá směsicí různých slohů a stylů, kde asi nejvíc dominuje moderní architektura. Důkazem je například věž Euromast postavena roku 1959 přímo v přístavu. Vypadá jako dutý válec s prstencem vážícím 240 tun ve výšce 96 metrů, kde dnes najdete luxusní restauraci a hotel. Nachází se tu i vyhlídková plošina. Tedy vlastně dvě, ta první je u návštěvnického centra v prstenci a druhá pak v tzv. Spacetoweru, která je o dalších 85 metrů výše. Dostanete se do ní poměrně kuriózním způsobem – z vyhlídkové větrné plošiny v návštěvnickém centru vyjdete po schodech ještě výš, kde vstoupíte do zvláštní kruhové místnosti bez oken. Tady si následně sednete do sedačky a pomalu se otáčivým pohybem vyvezete nahoru. Vstupné není nikterak drahé, zaplatíte okolo 10 euro.
Další dominantou je i moderní lanový most Erasmusbrug (Erasmův most) spojující centrum města s městskou částí Kop van Zuid. Most bývá pro svůj zalomený pilíř vysoký 139 metrů nazýván „labuť“. Vytváří typické rotterdamské panorama přes řeku Mázu. V blízkosti mostu najdete další moderní mrakodrapy, z nichž asi nejzajímavějším je mrakodrap De Rotterdam. Můžete se pak projít po krásné promenádě okolo řeky, uvidíte terminál trajektů či populární hotel New York.
Antverpy – město diamantů a módy
Druhé největší belgické město, které proslavila nejen místní architektura, ale také zajímavá historie. Původně vojenské město, kde hradby postupně nahradily rozsáhlé parky a bulváry. Přesto i nyní zde najdete několik tvrzí či pozůstatků tehdejších pevností. Ani Antverpy neminula katastrofa v období druhé světové války, kdy je bombardovala německá vojska. Jedinou původní část města tak představuje přístav, který za války nebyl zníčen a který dnes patří mezi jeden z největších v celé Evropě.
Co o Antverpách možná nevíte? Město je sídlem asi 1600 firem, které se zabývají zpracováním diamantů nebo samotným obchodováním s nimi. Antverpy si dále vysloužily přezdívku Jeruzaléma západu, a to především kvůli své široké židovské komunitě, která ve městě sídlí už od 16. století. Antverpy jsou tak ideální destinací pro všechny – ať už se sem chystáte za uměním, či si jen užít místní romantickou atmosféru.
Belgické Antverpy se mohou chlubit hned několika tituly. Tím prvním nepochybně je, že se jedná o druhé největší město v zemi. Druhým je titul města módy, které si Antverpy drží od devadesátých let. Je to díky De ModeNatie – samotnému srdci módy a designu, do kterého patří nejen slavné Muzeum Módy MOMU, ale také Oddělení módy slavné Royal Academy of Fine Arts. Místní Akademie sem každoročně přiláká nespočet talentovaných jedinců z celého světa. Studium módy je zde velmi prestižní záležitost, která představuje nejen možnost naučit se něco nového, ale také si zde třeba otevřít vlastní butik. Díky tomu tak ve městě každý najde to, co hledá. Ať už se jedná o luxusní oblek na míru nebo třeba to nejobyčejnější designové bílé tričko.
Antverpy jsou mimo jiné oblíbené také pro svou vánoční atmosféru a trhy, které se konají na různých náměstích napříč městem jako například Groenplaats, Handschoenmarkt či slavný Grote Markt. Na trzích můžete ochutnat klasiku v podobě místních hranolek i další široké spektrum dobrot jako smoutebollen či typický vánoční svařák.
Mohuč – Gutenbergovo město s bohatou královskou historií
A group of people in front of a building Description automatically generatedMěsto ve spolkové zemi Porýní-Falc, známé také jako Mainz, zažívalo svou největší slávu už jako sídlo arcibiskupů v roce 780. Tímto stavem se mohlo pyšnit až do začátku 19. století. Nejproslulejší památkou je bezesporu mohučský dóm katedrála sv. Martina. Chrám z červeného pískovce je nad městem už z dálky viditelný díky své mohutné věži. Interiér zdobí mnoho uměleckých děl, která se datují až do 13. století, a chrám obléhá rozlehlá zahrada.
Nejznámější osobností, která zde pobývala, byl Johannes Gutenberg, vynálezce knihtisku, jehož jméno nese i místní univerzita. Bohatá historie zanechala ve městě řadu dalších památek, z nichž však byla většina za 2. světové války vážně poškozena nebo zničena. Zbylé památky i bohatá vinařská tradice lákají do města a jeho okolí řadu turistů.
Německé město Mohuč je v českých dějinách zapsané hned dvakrát. Jedním z volitelů římských králů byl také král český, který má v cyklu kurfiřtů poblíž městské fontány svůj reliéf. Jsou to však kopie, originály najdete v zemském muzeu. Byly poškozeny v roce 1793 při obléhání města.
V Mohuči také v roce 1085 obdržel Vratislav II. královskou korunu od císaře Jindřicha IV. Slavnostní korunovace se pak konala o několik měsíců později v Praze. Stejně úspěšný tam byl i Přemysl Otakar I., kdy mu v roce 1198 vzdal královský hold Filip Štaufský, který tam byl korunován římským králem.
Frankfurt nad Mohanem – historie chráněná skleněnými strážci
A sunset over a city Description automatically generated„Mainhattan“, označení, které dali obyvatelé Frankfurtu finančnímu distriktu svého města. Jakmile se váš FlixBus přiblíží k Frankfurtu, pochopíte proč. Moderní město a centrum bankovnictví Německa i celé Evropské unie má dnes více než 730 tisíc obyvatel a je tak největším městem Hesenska. Ještě dlouho před tím, než se stal blýskajícím se finančním centrem, byl Frankfurt jedním z nejdůležitějších měst Svaté říše římské a hrál významnou roli v evropských dějinách.
Při procházkách Frankfurtem si tak můžete dobře všimnout jedinečné kombinace moderních skleněno-kovových mrakodrapů a tradiční historické architektury. Frankfurt je dnes moderním městem po mnoha stránkách – průměrný věk jeho obyvatel je 40 let, což jej činí jedním z nejmladších měst v Německu, a žije zde asi 180 různých národností. Město navíc dále rozšiřuje zóny pro chodce, čímž se centrum města, především ulice Zeil a její okolí, stává stále atraktivnější jak pro obyvatele Frankfurtu, tak pro jeho návštěvníky.
Haupwache, budova v centru starého města, dříve sloužící jako budova městské hlídky, a stejnojmenné náměstí, které ji obklopuje, je dnes jedním z nejdůležitějších míst ve Frankfurtu. Hauptwache je skutečným centrem města – směřuje sem několik linek vlaků S-Bahn a dá se odtud vyrazit na den plný nákupů, kávy a dobrého jídla. Pokud vás nákupy moc neberou a máte spíš chuť na nějaké sportovní aktivity, je i pro vás Frankfurt tím pravým. Fotbal, hokej, basketbal nebo třeba trampolíny – tohle město žije sportem.
Nejen ve dne je Frankfurt živ. Právě noční život je ve Frankfurtu díky nízkému průměrnému věku místních obyvatel jedinečným zážitkem. Zajděte třeba do tradičního rockového klubu Batschklapp, který poprvé otevřel již v roce 1976. Kdo chce raději něco klidnějšího, může zkusit jazzový klub The Jazz Cellar of Frankfurt. Naopak klub King Kamehameha Club nabízí celou řadu hudebních stylů, od taneční hudby přes hip hop až po rock a pop.
Cáchy – místo korunovace panovníků včetně Karla IV.
A view of a city Description automatically generatedCáchy jsou historickým a lázeňským městem, které leží nedaleko hranic s Belgií a Nizozemskem, kde v současné době žije skoro čtvrt milionu obyvatel. Centrum města bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Je velmi malé a bez problémů si jej prohlédnete za jediný den. Turisty do města přitahují zejména dvě středověké památky – katedrála a radnice.
Katedrála Panny Marie patří mezi nejkrásnější katedrály v Německu i celé Evropě. Můžete ji využít jako výchozí bod pro procházky po městě. Svým vzhledem je velmi netypická – tvoří ji několik staveb, které vznikaly v průběhu dějin, z nichž nejstarší pochází již z 8. století. Při vstupu do katedrály nejdříve vstoupíte do nádherného románského chóru na půdorysu osmiúhelníku zaklenutého kopulí. Celý interiér je vyzdoben starými mozaikami, centrální prostor v patře obklopuje ambit (krytá klenutá chodba otevřená do chóru arkádami), kde je umístěn mramorový trůn, na kterém byli korunováni králové. V chrámu byli jako králové Svaté říše římské korunováni i někteří čeští panovníci – Karel IV., Václav IV. či Zikmund Lucemburský. Celé místo tak má významnou spojitost s naší historií. Dnes je celý areál přístupný zdarma, musíte zaplatit pouze za fotografování. Připravte se ale na fronty turistů. Vstupné naopak musíte zaplatit do katedrální klenotnice, její návštěva se ovšem rozhodně vyplatí. Vystavují tu totiž několik výjimečných předmětů starých i více než tisíc let.
Místní radnice vypadá na první pohled jako středověký hrad a v minulosti skutečně sloužila jako karolinský palác. Ve středověku tu měl korunovační hostinu také Karel IV. Prošla několika přestavbami a současnou novogotickou přestavbu získala v polovině 19. století. Během vaší návštěvy Cách vám tak rozhodně nesmí uniknout.
Za živou kulturou se pak můžete vydat do městského divadla, za uměním do muzea Ludwig Forum, kde se nachází sbírka moderního umění. Stará vydání významných deníků si můžete prohlédnout v muzeu tisku. Během procházky Cáchami ochutnejte místní specialitu Aachener Printen, sladký chléb, který nepečou nikde jinde na světě!
A yellow bus driving down a street Description automatically generatedTIP: Do evropských metropolí autobusy FlixBus
FlixBus v rámci Evropy nabízí nejrozsáhlejší meziměstskou síť čítající 350 000 denních spojů do více než 2000 destinací ve 28 zemích. Výhodou cestování autobusy FlixBus je, že máte po celou cestu k dispozici toaletu, extra místo na nohy, kvalitní Wi-Fi připojení i elektrické zásuvky. Na palubu autobusu si s sebou můžete bezplatně vzít jedno příruční zavazadlo a další kufr uložit do zavazadlového prostoru. Více informací na www.flixbus.cz.