Antverpy – Rubensův dům (Antwerpen – Rubenshuis)
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Jednou z nejnavštěvovanějších památek druhého největšího belgického města je určitě Rubensův dům, tedy bývalý domov a ateliér slavného barokního malíře Petera Paula Rubense, který byl postaven na počátku 17. století, víceméně v podobě italské vily. Celý objekt je v současné době upraven do podoby Rubensova muzea. Muzea nesmírně zajímavého, které dokázalo – alespoň částečně – změnit názor autora tohoto článku na Rubensovu tvorbu. Vzhledem k předchozí větě je potřeba hned na úvod přidat několik informací. Osobně považuji Rubense za pouhopouhého řemeslníka – byť výborného – jehož „továrna“ chrlila vždy jeden obraz za druhým (však zkuste najít nějakou významnou světovou galerii, kde není „přerubensováno“) a na mnohých z nich je mistrova snad jen signatura. Navíc v první části expozice Rubensova domu musí každý návštěvník získat pocit, že se ocitl na prohlídce nějakého hodně podřadného zámku, kam navíc někdo vpustil asi deset výprav najednou. O to větší je pak překvapení ve chvíli, kdy vstoupí do části, věnované rodinným portrétům. Tady to je najednou opravdu o skutečné kvalitě a upřímných citech. O to je však také v těchto místech plněji.
Stavbu svého paláce zahájil Rubens rok po svatbě s Isabellou Brant, tedy v roce 1610. Tehdejší adresa domu byla Vaartstraat, dnes se jedná o Wapper 9-11. Je přitom zajímavé, že podobu vily si kompletně navrhl Rubens sám, a to na základě studií italské palácové architektury období renesance. Peter Paul je nejen autorem podoby interiérů a ateliéru, ale také monumentálního sloupoví a vnitřního nádvoří, které se otevírá do barokní zahrady. I její podobu navrhl Rubens.
Jak už bylo uvedeno v předchozích řádcích, součástí tohoto domu byl také ateliér, kde sám Rubens, ale hlavně jeho žáci vytvářeli jednotlivá Mistrova díla. Některá z nich přitom vznikala také v Anglii, Francii, Španělsku a Bavorsku. Ve svém malém osobním ateliéru pak Peter Paul vytvořil kresby, portréty a malé obrazy, zaměřené na své nejbližší. Ty vznikaly bez jakékoliv pomoci jeho žáků a spolupracovníků a jsou skutečnou chloubou Rubenshuis. Díky nim také stojí rozhodně neváhat, oněch požadovaných 8 euro zaplatit a vstoupit …
Na závěr si ještě můžeme prozradit, že v tomto paláci Rubens strávil většinu svého života a že dům změnil poprvé majitele až po jeho smrti. V roce 1937 celý objekt zakoupilo město Antverpy a ten pak následně prošel rozsáhlou a náročnou rekonstrukcí. Veřejnosti se Rubenshuis otevřel v roce 1946. Najdeme zde desítky obrazů nejen samotného Petera Paula, ale i jeho současníků. Obrazy, mezi kterými najdeme Rubensovu ranou tvorbu (Adam a Eva) i jeho autoportrét, který vytvořil, když mu bylo asi padesát, doplňuje dobový nábytek.