Loading...
Dominantou náměstí Grote Markt v téměř osmdesátitisícovém vlámském městě Sint-Niklaas je neogotická budova zdejší radnice. Ta byla postavena v letech 1876 až 1878, kdy nahradila starší objekt, který zlikvidoval požár. Autorem podoby svatomikulášské radnice je architekt Pieter Van Kerckhove a od roku 1981 se jedná o chráněnou kulturní památku. Toliko na úvod.
První klasická radniční budova (dnes farní úřad) se nachází “přes ulici” a byla postavena v roce 1663. V roce 1841 ji vystřídala – již na místě té současné – nová neoklasicistní radniční budova, jejíž podobu navrhl tehdejší městský architekt Jan De Somme-Servais. Její stavbou došlo k již třetímu porušení dárcovské smlouvy o pozemku náměstí, kterou v roce 1248 uzavřela se Svatým Mikulášem Markéta II. Flanderská. Podle smlouvy mělo být toto místo navždy nerozdělené a využívané všemi pro veřejné blaho (a přiznejme si, že o to většina radnic zrovna moc neusiluje).
A tak zřejmě přišel boží trest, protože tato radnice se z “pobytu na povrchu zemském” těšila stejně dlouho, jako Ježíš Kristus, tedy pouhopouhých 33 let. V roce 1874 totiž radnice vyhořela a následně byla nahrazena stylovou neogotickou budovou s vysokou zvonicí. Podoba současné radnice se zrodila v hlavě městského architekta Gentu Pietera van Kerckhove a když ji v roce 1878 slavnostně otevírali, byli přítomni i král Leopold II. s chotí.
Radnice ve Svatém Mikuláši je typickou ukázkou neogotické architektiury, která vychází z obdobných staveb období rozkvětu tzv. vlámské gotiky. Její součástí je 40 metrů vysoká zvonice zdobená fiálami, ve které se nachází zvonkohra s celkem 49 zvony. V interiéru stojí za zmínku zejména výrazné neogotické nástěnné malby, stálá expozice městského uměleckého dědictví (sochy, obrazy a rytiny) nebo monumentální schodiště vedoucí do velké obřadní síně, která mj. nabízí krásný výhled na celé náměstí Grote Markt.
Od roku 1997 je před radniční budovou umístěna socha sv. Mikuláše od Achiela Pauwelse.