Sint-Niklaas – vodní hrad Walburg (Svatý Mikuláš – Kasteel Walburg)
Vodní hrady jsou většinou památkami krásnými, významnými, turisticky oblíbenými a všemi romantiky přímo vyhledávanými. Pro renesanční vlámský Walburg ze 16. století, který se nachází v malebné zelené oáze uprostřed města Svatý Mikuláš, to s jistými výhradami platí take. Tomuto vodnímu hradu totiž můžeme “vytknout” snad jen to, že se jedná spíše o zámek, navíc přeměněný na hospodu. I tak je však jeho návštěva idylkou, připomínající spíše procházku po nějaké botanické zahradě. A ta zde take v minulosti skutečně fungovala.
Zajímavý je již název zámku (toto označení bude opravdu vhodnější) - ten totiž připomíná manželku jeho stavebníka a prvního majitele, rytíře Willema van Waelwijck, která se jmenovala Walburgis.
V polovině 16. století zde vzniklo šlechtické sídlo s velkým holubníkem, jezírkem s fontánou a rozlehlým parkem, které postupně obývali rytíři, starostové i významní měšťané. A zámek sloužil také jako pivovar nebo skladiště. V současné době se však jedná o již zmíněnou restauraci s kavárnou, barem a příjemnou vyhlídkovou terasou. A take o místo, kde se v létě konají koncerty známé jako Parkies nebo kde bývá plno v rámci Dne otevřených památek nebo Dnů kulturního dědictví, kdy zde probíhají 40-minutové komentované prohlídky. Jinak je hrad přístupný od 10,00 do 18,00 hod. a městský park po celý den.
Někdejší vodní hrad byl dostavěn v roce 1553, rozšířen v I. čtvrtině 17. století a romanticky upraven ve III. čtvrtině 19. století. Od května roku 1975 je Walburg i s parkem chráněnou památkou. V 19. století jej odkoupil rod Van Naemen--Boeye a kompletně jej zrekonstruoval. Tehdy také vznikl současný romantický anglický park. V roce 1949 se stal zámek i park majetkem obce a od roku 1952 byl park zpřístupněn veřejnosti.
Další informace už jsou hůře dostupné a jejich zařazení potěší hlavně různé nadšence a obdivovatele podobných staveb.
Komplex vodního hradozámku v sedmihektarovém městském parku tvoří kromě hlavních kamenných budov s kaplí, terasou se dvěma altány a vysokým holubníkem také např. neogotický litinový hudební altán z počátku II. poloviny 19. století nebo solitérně stojící obydlí správce. Na konci 19. století zde také byla vysázena řada exotických stromů. Součástí parku (jeho zákonná ochrana se postupně rozšiřovala až do roku 2016) jsou také různé památníky, hospodářské objekty (stodola), vodní plochy, sochy, přístupové mosty i zahradní mostky a oplocení.
V areálu na adrese ulice Walburgstraat č. 33 – 39 nechybí ani různé romantické historizující věžičky, cimbuří, brány a stupňovité štíty - zkrátka typický romantismus 19. století. Součástí vstupu s elegantní litinovou bránou jsou dvě pískovcové kartuše s letopočty 1553 a 1878, které doplňuje erb rodu Waelwycků s jejich heslem, které můžeme přeložit jako „Vynucení neznamená právo“.
Historie hradu je však ještě mnohem delší. Nejpozději v roce 1550 totiž toto panství vzniklo spojením několika rodových majetků (Van der Moeren, Willemaers a Van Waelwijck) a na místě kamenného středověkého sídla. Rytíř Willem van Waelwijck následně nechal pobořit starý poškozený hrad a nahradil jej tím současným. V roce 1618 byl zámek přestavěn na pivovar a v letech 1846 až 1851 prošel kompletní renovací do historizující podoby dle vkusu 19. století.
Vodní hrad je postaven z kombinace cihel a pískovcových kvádrů. Je tvořen dvojicí podélných křídel různé délky se strmou sedlovou střechou a polygonální (oktagonální) schodištní věží, proti níž se nachází hradní kaple. Napravo od severního křídla pak můžeme vidět téměř čtvercovou obytnou věž. Západně od hradu (zámku) stojí „holubí věž“, severně domovníkův (správcův) dům postavený rovněž z cihel a pískovce.
Závěrečná poznámka: Omluvte, prosím, sníženou kvalitu fotografií. Byly pořizovány ve večerních hodinách za dosti nepříznivých světelných podmínek.