Sint-Niklaas – kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů (Svatý Mikuláš – Onze-Lieve-Vrouw-van-Bijstand-der-Christenenkerk)
Přesto, že je tento trojlodní mariánský kostel “novostavbou” pocházející z konce I. poloviny 19. století, řadí se mezi nejvýznamnější chráněné památky vlámského historického města Sint-Niklaas. Pod podobou této stavby z bílého brabantského vápence jsou podepsání dva známí architekti – Lodewijk Roelandt (městský architekt Gentu) a Louis van Overstraeten, které doplnil tvůrce dominantní chrámové věže, tedy Jules Goethais.
Kostel, který je znám také pod názvem Onze-Lieve-Vrouwekerk, byl postaven v eklektickém stylu (v praxi tzn., že v letech 1841 až 1844 vznikla budova kombinující neorománský a byzantský styl s gotickými prvky) a byl několikrát restaurován, poprvé v roce 1947. O dvě desetiletí později se dočkala socha Panny Marie a v letech 1994 až 1998 celý, plně polychromovaný, interiér. V něm nejvíce zaujme cyklus nástěnných maleb s mariánskou tématikou od Godfrieda Guffense a Jana Swertse nebo varhany bruselského stavitele Pierra Schyvena.
Tento svatostánek se právem pyšní dvěma dominantami, a to 50 metrů vysokou – a přibližně o půl století mladší - věží a „nástavcovou“ šestimetrovou sochou Panny Marie z roku 1896 (dílo Franse Van Havermaeta odkazuje prý k podobné soše na kostele ve francouzském městě Marseille). Najdeme jej na severozápadní straně náměstí Grote Markt (za ulicí sv. Josefa) a jedná se o kostel farní.
Chráněnou památkou je tento kostel od roku 1973 a mezi zajímavosti s ním spojované patří fakt, že od roku 2014 je v chrámové věži chován pár sokolů stěhovavých. Jeho interiér je volně přístupný každý všední den, a to v čase od 9,00 do 11,30 hod.