Tábor – město galerií
Tábor, město úzce spjaté s dějinami českého národa, je od nepaměti místem bohatých kulturních tradic. A tak i zde dnešní návštěvník najde pestrou kulturní nabídku.
Tábor, kromě řady kulturních programů vycházejících z historických tradic a přibližující středověk, nabízí i mnoho kulturních zařízení, expozic a výstav, alternativní kulturu, netradiční přehlídky a širokou paletu interdisciplinární festivalů – kulturních zážitků pro všechny generace.
Prostřednictvím galerií chce město vnímavým návštěvníkům pomocí bohaté a zajímavé lidské činnosti, jakou je výtvarné umění, nabídnout nevšední zážitky a obohatit estetické cítění všech, kteří se rozhodnou galerie navštívit.
Galerie U Radnice
Dům čp. 54 je jednopatrová budova nepravidelného půdorysu s malým dvorkem, která se svou severní stranou přímo napojuje na původní gotickou Radnici na Žižkově náměstí. Nejstarší historické zprávy k domu pocházejí z první poloviny 16. století (roku 1551 je dům uváděn jako nově vystavěný při zdech rathouzních). Jediným zbytkem historického stavu v průčelí je dnes obloučkový štít táborského typu, orientovaný do čela ulice. Do domu se vchází kamenným gotickým portálem se zkosenými hranami, na který navazuje síň se schodištěm do patra a vstupem do sklepa. Jedna z místností ve vstupním podlaží je klenuta složitou sítovou hřebínkovou klenbou, další křížovými hřebínkovými klenbami. Jde o historicko-architektonicky vysoce hodnotný objekt, který byl v průběhu své existence několikrát přestavován.
V 16. až 18. století v domě bydlelo mnoho významných táborských osobností. Od konce 19. století dům vlastnila obec Táborská, dnes je majetkem města Tábora. V roce 1997 byl dům kompletně zrekonstruován a slouží k bydlení táborským obyvatelům.
Výstavy
- května -23. července
Tomáš Bím – Ohlédnutí 70
Grafik, ilustrátor a malíř s charakteristickým výtvarným rukopisem. Z autorových obrazů a grafik dýchne na návštěvníka atmosféra krásného a smutného zároveň. Za náměty si často vybírá opuštěné městské periferie, tajemné krajiny a zákoutí.
- srpna – 22. září
Jan Koblasa/Sonia Jakuschewa: Daleká cesta
Výstava Jana Koblasy a jeho ženy Sonii Jakuschewy. Jan Koblasa (1932), rodák z Tábora, patří k významné sochařské generaci poválečného umění. Svou tvorbou obsáhl nejrůznější techniky, bohatý je i rejstřík materiálů, se kterými pracuje – Kámen, dřevo, kov, hlína. Výstava se koná k příležitosti autorových 85. narozenin.
- listopadu – 13. ledna 2018
Helena Zmatlíková, Bohumil Říha, Kateřina Skořepová Tvorba Heleny Zmatlíkové (1923–2005) je velmi známá, její styl ovlivnil řadu generací dětí. Bohumil Říha (1907–1987), známý český spisovatel, jehož dětská tvorba je notoricky známá - O letadélku Káněti, Honzíkova cesta, právě tyto knihy ilustrovala Helena Zmatlíková. Kateřina Skořepová (1967) je vnučkou Bohumila Říhy, maluje a ilustruje knihy pro děti (např. Výletový den).
Galerie 140
Galerie sídlí v jednom z nejmonumentálnějších městských domů v Táboře. Předpokládá se, že v nejstarším období Tábora v 15. století stávaly na místě dnešního domu hned tři budovy, ovšem pouze do roku 1532. Tehdy došlo k velkému požáru, po kterém byly domy spojeny. Ve dvacátých letech 19. století byl objekt výrazně přestavován a upravován. V roce 1845 byl levně prodán Jakubu Zeisovi, táborskému purkmistrovi. Na začátku 20. století byl dům upraven na činžovní a rodina Zeisova ho spravovala až do roku 1971, kdy zemřela paní Růžena Ctiborová, rozená Zeisová. Potom objekt přešel do majetku obce. V roce 1981 poslední obyvatelé pro nevhodný technický stav dům opustili a ten začal chátrat. Již v roce 1991 se začala promýšlet vhodná varianta přestavby a úpravy této památky.
Cenné vnitřní prostory – zejména mázhaus, dvůr, dispozice patra – volaly po provozu veřejně prospěšném, který by potenciálně mohl zvýšit společenskou a turistickou atraktivitu města. Objekt byl rozdělen na přibližně stejné poloviny, které byly od sebe rozděleny stavebně i provozně. Křídlo domu při Koželužské ulici, které je historicky nejhodnotnější částí, zůstalo ve vlastnictví města. V současné době je v přízemí budovy umístěna Galerie 140 a první patro využívá ZUŠ Oskara Nedbala.
Výstavy
- května – 23. června
Kateřina Miler
Výstava dcery známého ilustrátora Zdeňka Milera. Autorka svému otci dlouhodobě pomáhala s kresbou příběhů o Krtečkovi, vytvořila také postavu paní Krtečkové.
- června – 24. září
Lucie Dvořáková
Autorka se věnuje dětské ilustraci, její tvorbu mohou znát čtenáři Sluníčka nebo Mateřídoušky. Její práce vyšly v nakladatelstvích Albatros, Mladá fronta nebo Meander a byly několikrát oceněni Zlatou stuhou.
- října – 18. listopadu
Klobouky
Výstava klobouků a módních doplňků ze sbírky Magdaleny Kopotové.
- prosince – 6. ledna 2018
Vánoční výstava
Vánoční výstava se ponese v duchu Josefa Lady a jeho charakteristických venkovských krajin a scenérií.
Galerie Vodárenská věž
Vodárenská věž je vestavěná do opevnění (městské hradby) v severovýchodní části historického jádra Tábora. Její vznik souvisí se založením údolní nádrže, všeobecně známé pod biblickým názvem Jordán a následným vybudováním táborského vodovodu k zásobování města jordánskou pitnou a užitkovou vodou. Dle nedávno nalezeného, dosud neznámého údaje je možno počátky vodárny i rozvodu vody položit do roku 1502. Nejstarší táborská vodárna se tedy původně nacházela pod jordánskou hrází, hluboko pod městskými hradbami, odkud byla vytlačována voda zcela unikátním vodním strojem (čerpadlem) do vodárenské věže a z ní do sítě městských kašen (takže překonávala výškový rozdíl 32 m!).
Zařízení z roku 1502 sloužilo do roku 1559, kdy při snad největším známém táborském požáru byla patrně těžce poškozena zmíněná věž a dokonce zcela zničen (snad popadajícím zdivem z hradeb) i vlastní vodní stroj. Po katastrofě roku 1559 získala vodárenská věž dnešní renesanční podobu se štíty členěnými motivy obloučků v několika řadách nad sebou. Je jistě pozoruhodné, že i vybavení staré vodárny (nově postavené po požáru, avšak téže konstrukce), mnohokrát opravované a doplňované sloužilo až do roku 1873, kdy bylo nahrazeno moderním celokovovým čerpadlem. Definitivně ztratila vodárenská věž svůj význam až výstavbou nové táborské vodárny, jež byla uvedena do provozu 14. května 1936.
Výstavy
- června – 2. července
Kateřina Palešníková
Obrazy a instalace mladé a nadané výtvarnice.
- července – 30. července
Marcela Filipová
Výstava fotografií z rozsáhlého cyklu Obrazy mysli.
Expozice Táborský poklad
Přáli jste si někdy objevit skutečný poklad? Ten táborský si můžete prohlédnout v expozici na nádvoří hradu Kotnov. Je zde vystaven jeden z nejvýznamnějších mincovních nálezů z jagellonského období na našem území. Čtyři tisíce stříbrných mincí nejen přibližují platidla tehdejší doby, ale pojí s k nim i zajímavý příběh spojený s domem čp. 308. Kromě mincí uvidíte unikátní kachel s andělem štítonošem, prohlédnete si vybavení kuchyně i nádobí ke stolování a vzácně zachovalé potřeby městského písaře. Zajímavá je nejen expozice, ale i samotné prostory, ve kterých se nachází. Můžete zde například vidět půdorys bývalé hradní věže. V současné době stálou expozici doplňují i zajímavé výstavy.
Výstavy
- 6. – 28. 8. Baráčníci
Výstava místních baráčníků, kteří se snaží udržovat staročeské zvyky a tradice.
září
Škofja Loka
Výstava fotografií k partnerství se slovinským městem připomínající loňské desáté výročí.