Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 4. den - odpoledne: Tábor - prohlídka podzemí, procházka historickým centrem - 2. část; 3 km dlouhý okruh na poutní místo Klokoty kolem části křížové cesty
Úterý 17. 5. 2022 - odpoledne
Při procházce historickým centrem Tábora jsme si dopoledne koupili lístek na prohlídku podzemí na 12. hodinu. Nestačili jsme projít vše, ale většinu. Hlavní je, že jsme na radnici, kde se vchází do podzemí, přišli včas.
Průvodkyně doporučuje helmu hlavně vysokým lidem. Mám 175 cm, takže jsem si ji nevzala. Jen párkrát jsem musela hlavu lehce sklonit. Prohlídka je zajímavá. Jsme upozorňováni, ve kterých místech náměstí se nacházíme, k čemu sklepy sloužily. Dokonce tam jsou i ukázky toho, jak to dřív vypadalo. Je tady vlhko, klouže to, často se přidržujeme zábradlí. Jinak by to bylo asi docela nebezpečné.
Po prohlídce chceme jít na oběd. Nechali jsme si poradit od paní průvodkyně, kam jít. Na její doporučení jdeme do restaurace U zelené stromu, kde se prý dobře a za rozumnou cenu najíme. Je tu i hezké prostředí, menu za 150,- Kč je skutečně vynikající. Točí tu Prazdroj, tak je Ota spokojený i s pivem.
Po obědě pokračujeme v prohlídce města. Moc nám toho už nezbývá. Vracíme se do míst, kde jsme trasu dopoledne přerušili. Procházíme Křižíkovou a Svatošovou ulicí na náměstí z Husi. Teď se tady na chvíli zastavujeme. Je zde několik zajímavých budov a také barokní klášter s klášterním kostel Narození Panny Marie ze 17. století. Cenné barokní zařízení interiérů se však až na výjimky nedochovalo. Klášter na poč. 19. století ukončil svou činnost a byl přeměněn na věznici. Dnes zde je pracoviště táborského muzea.
K hradbám jdeme Filipovskou ulicí, kde nás zaujaly další domy. K hradbám přicházíme v místech vyhlídky. Podle hradeb jdeme ještě vpravo. Pod námi jsou Holečkovy sady, které vznikly r. 1832 jako soukromá zahrada na místě bývalých valů v severním úseku městských hradeb.
Přicházíme k poslední dochované Žižkově baště, zvané také Velká. Dnes je přestavěna k obytným účelům. Nad ní za hradbami je cosi, co také připomíná baštu, ale o té jsem se nikde nedočetla. Kdo ví, co to je.
Loučíme se s hradbami a úzkou Růžovou uličkou jdeme ke hradu Kotnov. Je to nejstarší zdejší památka z 2. poloviny 13. století. Po požárech ztratil svou obrannou funkci a v letech 1612 – 1613 byl přeměněn na pivovar. Ze čtyř věží se dochovala jediná, nazývaná Kotnov. Je vysoká 25 metrů, vede na ni 155 schodů, je přístupná veřejnosti a umožňuje vyhlídku na město.
K věži přiléhá jediná dosud stojící městská Bechyňská brána. Dochovala se v téměř původním stavu z doby vrcholné gotiky.
Procházíme okolo areálu bývalého pivovaru, který od r. 1612 začal využívat hradní prostory. Po roce 1948 přešel do majetku Jihočeských pivovarů, n. p.. Pivo se zde vařilo až do r. 1980, pak už byla využívána jen stáčírna. Chátrající objekt se stal skladištěm několika živnostníků. Na počátku 21. století jej zakoupila Stavební a obchodní firma Karla Dvořáka, která ho v letech 2002 - 2007 zrekonstruovala. Pivovar však nezprovoznila.
Jdeme nad hřbitovní kaplí sv. Filipa a Jakuba, ale nescházíme k ní. Nynější podoba je přibližně z 16. století. Původní starý hřbitov byl v letech 1969 – 1973 přeměněn na městský Park Pod Kotnovem. Z jednoho místa jsme zahlédli i Lužnici.
Ještě se jdeme podívat na místo, kde v letech 1885 – 1977 stávala synagoga. Od r. 1992 ji připomíná pamětní deska.
Na zbytek dne máme ještě další plány, je horko a máme žízeň. Také si chceme trochu odpočinout. Jdeme do centra najít nějakou šikovnou hospůdku. Nejdeme daleko. V Klokotské ulici je kavárna a bar Obývák. Zní to zajímavě a točí tam pivo Lipan z Pivovarského dvora Lipan Dražíč. To je přesně to, co jsme chtěli.
Prostředí je zde příjemné, skoro fakt jako v obýváku. Voní tu káva, protože ji tady praží. Trochu jsme se občerstvili, odpočinuli a jdeme se podívat na další zajímavosti města a jeho blízkého okolí.
Čekají nás cca 3 km k poutnímu kostelu Nanebevzetí Panny Marie. Jdeme po modré, procházíme přes Holečkovy sady. Za Tismenickým potokem pokračujeme ve stínu pěkné lipové Klokotské aleje (má zde být 123 stromů) vzhůru okolo kaple sv. Jana Nepomuckého, kde začíná křížová cesta. Založili je benediktini koncem 17. století. Má 14 zastavení – ta dnešní podoba je z doby kolem r. 1866.
Po ní jsme došli k poutnímu místu Klokoty – ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie - první písemný záznam o něm je z r. 1361. Barokní úprava, která má připomínat Santiniho stavby, je z r. 1714. K původnímu kostelu byly postupně přistaveny ambity a kaple. Areál je volně přístupný. Samozřejmě toho využíváme.
Křížová cesta pokračuje dál po okraji lesa k barokní kapli Panny Marie Klokotské, která je u pramene údajně s léčivou vodou, ale myslíme si, že jsme toho dnes viděli dost a že už nemusíme vidět vše. Jednak se hlásí únava, ale také musíme včas prodloužit parkovné, aby se nám to tady zbytečně neprodražilo.
Neradi se vracíme stejnou cestou. Proto volíme silničku U Klokostkého kláštera. Míjíme kapličku sv. Antonína a už po pěšině scházíme opět k Tismenickému potoku. Ten nyní přecházíme po historickém kamenném jednoobloukovém mosku. Byl postaven pravděpodobně již v pozdním středověku. Tudy vedla stará vozová cesta od kláštera Klokoty k řece Lužnici.
Najednou koukáme, jak je to zatažené. Za chvíli už drobně prší. Připravuji deštník do pohotovostní polohy, ale na jeho roztažení je brzy. To až začne pořádně pršet. Déšť se lekl a když viděl, že mi nevadí, raději přestal strašit.
Procházíme vilovou čtvrtí. Směřujeme do Příběnické ulice 1, kde je od r. 1901 secesní vila Maria, také Bílkova vila - podle sochaře a architekta Františka Bílka, který se na ní významně podílel. Jsou tady zajímavé i další vily.
Procházíme opět okolo hradu Kotnov. Na prodloužení parkovného ještě máme chvilku času. Naše kroky vedou opět okolo kavárny Obývák. Dát si jedno pivo – na to ještě máme čas. Žízeň máme velkou. Moc se neochladilo a je dusno.
Pak už spěcháme na parkoviště. Máme to akorát. Jenže jdeme okolo vodárenské věže, pod kterou jsme ráno procházeli, a koukáme, že je otevřená a zdarma je možno vystoupat nahoru. Za chvíli však prý paní zavírá. Snad nebudou policajti tak rychlí a nechají nám nějakou časovou toleranci – tohle si nemůžeme nechat ujít. Neváháme, i když únava se po celodenním běhání po městě také hlásí. Schodů je hodně, jsou strmé, nepohodlné, výhled také není extra zajímavý, ale ten pocit, že jsme v historické věži, nám vše nahradí. K autu jsme došli s asi 15 minutovým zpožděním. Nic se tu neděje.
Ještě jsme se tady trochu zdrželi, prohlédli jsme si náměstí, kde je další ze zdejších kašen, ale také penzion Na Hradbách. Býval to rabínův dům a do r. 1885 byl používán jako synagoga.
Před 17. hodinou prodlužujeme parkovné na dalších 24 hodin a jdeme do našeho penzionu. Cestou zjišťujeme, že v tom hezkém domě s dřevěnou verandou naproti penzionu (Dlouhá 344/1) bydlel nejstarší táborský vodák V. Poněšický, který byl zodpovědný za rozvod vody do místních kašen. První zmínky o něm jsou z r. 1562 - to se mu říkalo Poněšický dům. R. 1802 byl přestavěn do dnešní podoby. Jenže ho nikdo noepravoval a chátral. Ještě r. 1992 byl uváděn jako ohrožená památka. Až nový vlastník ho takhle opravil.
Jdeme si dát večeři opět z vlastních zásob. Pak na pivo do restaurace Výčep, kde točí pivo pivovaru Obora a na které se už od dopoledne těšíme. Jenže máme trochu smůlu, v sedm je tam hospodský kvíz, budeme si muset jít sednout ven. Jenže dnes se venku rychle ochlazuje, na sezení venku to moc není. Dáme si aspoň jedno v teple a pak uvidíme.
Ještě jsme pivo nedopili a začínají již přicházet lidé na kvíz. Najednou přichází i naši sousedi z Plzně. No sousedi, mají proti nám byt, ale občas tam přespí jen pán, když se tam služebně pohybuje. Jinak je tam moc nevidíme. Až teď jsme zjistili, že bydlí právě tady. Dokonce nám nabídli, abychom se s nimi zúčastnili kvízu, že jim jedna dvojice vypadla. Sice jsme tam moc platní nebyli, to co my znali, znali taky. A ještě daleko víc. Nakonec naše skupina vyhrála. Znamenalo to, že platíme pouze polovinu úhrady, ale zase platíme poplatek za zúčastnění se kvízu. Takže to nakonec vyšlo skoro dráž. Jenže o tom to není. Užili jsme si legrace a krásně si popovídali, dokonce i s tou druhou dvojicí.
Po ukončení kvízu jsme se přesunuli do nedalekého whisky baru, kde jsme si nádherně užili zbytek večera. A s našimi sousedy se ještě více seznámili. Škoda, že v Plzni nejsou častěji. Ještěže všichni ostatní musí ráno do práce, jinak bychom se tam zasekli určitě ještě déle. Do penzionu jsme dorazili v půl dvanácté, spokojeni, jak se nám ten dnešní den povedl.
Zítra ještě neodjíždíme, můžeme si přispat. Čeká nás však poměrně dlouhá procházka.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.413, 14.677)
Poslední aktualizace: 27.7.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Příspěvky z okolí Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 4. den - odpoledne: Tábor - prohlídka podzemí, procházka historickým centrem - 2. část; 3 km dlouhý okruh na poutní místo Klokoty kolem části křížové cesty
Tábor a nejbližší okolí
Tipy na výlet
Město Tábor, Husité, Lužnice a Zoo. Přijet do Tábora můžeme vlakem, autobusem ze všech stran. My jsme přijeli autem. Protože je vše blízko můžeme podnikat okružní výlety po městě i okolí pěšky nebo vyjít na delší celodenní výlet. 1. den Tábor -město - hrad Kotnov - vyhlídka a Husitské muzeum a Bechyňská brána, krásné náměstí se zajímavými domy - doporučujeme některý navštívit…
0.2km
více »
Do Tábora za husity
Tipy na výlet
Do Tábora se výborně dostanete vlakem z pěti směrů (od Prahy, Českých Budějovic, Písku, Bechyně a Pelhřimova). A protože tu momentálně bydlím, tak vám dám pár tipů. Památek je tady spousta, záleží co preferujete.…
0.3km
více »
Objevujte město Tábor s dětmi
Tipy a novinky
Tábor je městem nejen historickým a husitským, ale i přátelským pro rodiny s dětmi všeho věku. Za každého počasí si tady najdete něco zajímavého a dosud neprozkoumaného, můžete se vydat za…
0.4km
více »
Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 4. den - dopoledne: Tábor - procházka historickým centrem - 1. část
Cestopisy
Úterý 17. 5. 2022 - dopoledne
Včera k večeru jsme dorazili do Tábora, abychom se prošli po zdejších památkách. I když v noci pršelo, bylo na pokoji docela horko. Ráno je zataženo, ale má dnes přes den pršet. Uvidíme, jak předpověď vyjde. Rozhodně déšť pročistil vzduch a mému alergikovi se trochu uleví. Poslední dny docela protrpěl.
Plány máme veliké. Město je od r. 1961 městsko…
0.4km
více »
Toulava nabízí adventní zážitky online i naživo
Tipy a novinky
Vánoční zboží, výrobky regionálních řemeslníků a další produkty, stejně jako originální zážitky. To je jen část nabídky adventního e-shopu, který připravila turistická oblast Toulava.…
0.4km
více »
Táborská setkání 2023
Tipy a novinky
Mezinárodní historický festival s třicetiletou tradicí
Historické centrum Tábora s několika náměstími, křivolakými uličkami i bohatou zelení za městskými hradbami ožívá na tři dny dávnou historií první poloviny 15…
0.4km
více »
Tábor…aneb kde se dobře jí a pije
Tipy a novinky
Vítejte v Táboře, městě, které je známé především díky své husitské minulosti. A je veřejným tajemstvím, že Tábor už je proslulý i díky nezvykle bohaté nabídce restauračních zařízení.…
0.4km
více »
Tábor vstupuje do sezony řadou rekonstrukcí a modernizací, ale také velkým počtem kulturních lahůdek
Tipy a novinky
Víte, kolik je na území Tábora národních kulturních památek? A už jste navštívili i tu nejnovější – Poutní areál v Klokotech s kostelem Nanebevzetí Panny Marie?
Na vršku nad zákrutem řeky se skví impo…
0.4km
více »
Tábor – město galerií
Tipy a novinky
Tábor, město úzce spjaté s dějinami českého národa, je od nepaměti místem bohatých kulturních tradic. A tak i zde dnešní návštěvník najde pestrou kulturní nabídku.
Tábor, kromě řady kulturních programů vycházející…
0.4km
více »
Zajímavé příběhy památek a táborské osobnosti
Tipy a novinky
Při návštěvě města Tábor vás určitě na první pohled zaujme Žižkovo náměstí, které je přehlídkou krásných historických budov a měšťanských domů. Když se vydáte na prohlídkový okruh, tak první zastávkou …
0.4km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Půjčovna kol Českých drah - Tábor
Půjčovna kol
Všechny půjčovny kol ČD jsou vybaveny kvalitními koly s odborně prováděným servisem. Ve vybraných půjčovnách kol jsou k dispozici také elektrokola, dě…
0.5km
více »
Jděte do Prčic z Tábora
Trasy
Vyrazíme od nádraží v Táboře směrem na Chotoviny a údolím Košínského potoka s mnoha zákruty. Cestou navštívíte hrad Borotín, vyhlídky kolem Střezimíře a městečko Sedlec-Prčice se…
0.5km
více »
Z Tábora do Bechyně po břehu Lužnice aneb furt po červený
Tipy na výlet
Vážení přátelé turistiky i turistiky, rád bych Vás pozval na pěknou i když trochu delší túru. Starte je u vlakového nádraží v Táboře, kde lehko najdete rozcestník turistických značek. Vyberete si červenou a zjistí…
0.5km
více »
Na kole z města Tábora přes Kozí Hrádek do Sezimova Ústí
Trasa
Kozí Hrádek je zakonzervovaná zřícenina gotického hradu, historicky významná tím, že zde pobýval český církevní reformátor Jan Hus. Kozí Hrádek se nachází mezi městy Táborem a Sezimovo Ústí. Od roku 1991 je zříce…
0.6km
více »
Z města Tábora k zřícenině hradu Choustníku
Trasa
Hrad Choustník se nachází 1 km od obce Choustník, cca 18 km od města Tábora na vrchu zvaném Choustník (670 m. n. m.), kde skalní útvary tvoří skalní město. Skaln…
0.6km
více »
Příhradová kráska ve městě Tábor
Technická památka
Železniční příhradový most postavili jako součást první elektrifikované tratě u nás (možná i v celém Rakousko – Uhersku). Jisté je, že to byl dobrý příklad realizace zajímavé inženýrské stavby v krásné krajině.
…
0.7km
více »
Železniční most v Táboře
Tipy na výlet
Do Tábora po silnici č. 137 z které sjedeme do Údolní ulice a na konci Údolní ulice směrem dolů z kopce se dáme do leva, kde je již viditelný most. Železniční most přes Lužnici v Táboře se nachází na železniční t…
0.7km
více »
Buildering na mostě přes řeku Lužnice
Tipy na výlet
Železniční most přes řeku Lužnice v Táboře. Pěšky, na kole a nebo autem. Buildering je druhem extrémního sportu. Buildering zahrnuje lezení po objektech vytvořených lidskou činností (fasády budov, mosty, opěrné zdi, podezdívky atd.) Možnost občerstvení v restauraci u Beranů a nebo na Brusírně . Most postavený v roce 1902, kterému se říká Elektrák po kterém jezdí vlak směrem…
0.7km
více »
Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře
Muzeum
Dům v Kotnovské ulici č. p. 138 ve kterém je Muzeum čokolády a marcipánu se nachází nedaleko táborského náměstí v historickém jádru města.První zmíňka o domu je z r. 1546 kdy zde byla…
0.8km
více »
Dobronice u Bechyně zřícenina středověkého hradu nad řekou Lužnicí
Trasa
Při cyklistických toulkách po táborsku je vděčným turistickým cílem zřícenina gotického Hradu Dobronice stojícího na ostrožně nad pravým břehem Lužnice ve stejnojmenné vsi, vzdálené asi 20 km od města Tábora. Dobronice jsou častou zastávkou vodáků splavujících Lužnici z Tábora do Bechyně nebo cyklistů, kteří se dostanou s kolem snadno až na hrad.
Počátky dobronického hradu…
0.8km
více »
Botanická zahrada - Tábor
Tipy na výlet
Dneska jedeme vlakem do stanice Tábor, cesta od nádraží trvala cca 10 minut, prošli jsme přes Husovo náměstí, Nerudovu a Smetanovu ulici a zahnuli do ulice Dobrovského, botanická zahrada se nachází při Vyšší odbor…
0.9km
více »
Rybník Jordán
Rybník
Známý rybník v Táboře založený roku 1492 pro zásobování města pitnou vodou je nejstarší údolní přehradou v Čechách. Vznikl přehrazením Košínského potoka, známého rovněž pod jménem Tismenice. Jeho …
1km
více »
Vyhlídková věž děkanského kostela Proměnění Páně Tábor
Kostel
Pokud se rozhodnete vydat do historického města Tábora, rozhodně si nenechte ujít zážitek v podobě rozhledu nad městem z věže děkanského kostela proměnění Páně na hoře Tábor - jak zní oficiální název. Kostel najdete na Žižkově náměstí vlevo od radnice.
Věž se zvonicí je součástí kostela z 15.století, jemuž předcházel kostel dřevěný. Věž je postavena v gotickém stylu s…
1.2km
více »
Na kole k Bechyňské duze
Trasa
Bechyňská duha je romantické jméno pro 90 m dlouhý 38 m vysoký železobetonový m…
1.4km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Středověké podzemí - Tábor
Technická památka
Od počátku husitského osídlení vznikaly v Táboře městské sklepy jako nedílná součást hospodářského zázemí středověkého domu. Kromě uchovávání potravin a nápojů sloužily sklepy i jako útočiště před nepřítelem a z…
1.6km
více »
Strašidelné podzemí v Táboře
Drobné památky
Strašidelné podzemí Tábor se nachází se ve středověkých katakombách 500 let starého domu na Žižkově náměstí, za kostelem . V chodbách s tajemnou atmosférou uvidíte mnoho věrohodných strašidelných stvoření.
V…
1.6km
více »
Tábor (Kotnov)
Hrad
Hrad Kotnov stojí na západním konci města Tábora v Jihočeském kraji. Hrad měl přibližně pětiboký půdorys. Obvodovou hradbu zpevňovaly nejméně 4 věže, k hradbě se na jihovýchodní straně připojoval palác a na seve…
1.7km
více »
město Tábor
Tipy na výlet
od Prahy je to asi hodinu a půl po dálnici.Od Vlašimi tak dojedete za hodinku. Z historie města Tábora po roce 1420
Roku 1420 byl založen Tábor husitskými přívrženci. Roku 1437 byl…
1.9km
více »
Tábor
Město
Tábor leží v Jižních Čechách, severozápadním směrem od města Jindřichův Hradec. Město se rozkládá v severozápadní části Českomoravské vrchoviny. Město hrálo velmi významnou roli v husitských válkách, náměstí slouž…
2.2km
více »