Loading...
Tábor je městem nejen historickým a husitským, ale i přátelským pro rodiny s dětmi všeho věku. Za každého počasí si tady najdete něco zajímavého a dosud neprozkoumaného, můžete se vydat za skřítky a strašidly, prozkoumat mnohobarevné modely z lega, ochutnat nebo si něco vytvořit ze slaďoučké čokolády nebo navštívit spokojená zvířátka v Zoo nedaleko centra. Kromě zajímavých expozic se děti mohou zabavit na mnohých kulturních akcích v průběhu celého roku.
Expozice pro děti
Pro zvídavé děti, které baví historie a rády se dozvědí o tom, kdo byl Jan Žižka nebo jak vypadají husitské zbraně, je rozhodně jasnou volbou návštěva Husitského muzea. Spoustu zajímavých informací se dozví z komiksových panelů, tajných zásuvek a vtipných výjevů v kukátkách. Po návštěvě expozice o husitech se jim určitě bude líbit i prohlídka historického podzemí, kde objeví staré sklepy a chodby pod Starým Městem.
Kdo se rád trochu bojí, určitě ocení návštěvu Strašidelného podzemí, kde v chodbách s tajemnou atmosférou potká mnoho strašidelných stvoření. Pro nejmenší je hned v sousedním domě expozice Skřítkov se skřítky a vílami z celého města. Pro malé příznivce mašinek, je kousek od Žižkova náměstí expozice Dětský svět s mašinkou, kde vláčky projíždějí pohádkovým světem, ve kterém můžete potkat třeba Mamuta Tulínka. Hovníky a Čmuchalíky nebo Megakrysáky.
Pro neunavitelné špunty můžeme doporučit poněkud náročnější (200 schodů) výšlap na věž děkanského kostela, kde si za odměnu užijete výhled na město jako na dlani. Cestou nahoru budete muset podlézt 2,5 tunový zvon sv. Václav, tak pozor na hlavu!
Lego nadšenci si zajisté přijdou na své v Muzeu Lega. Jsou zde k vidění stovky modelů z celého světa a expozice se stále rozrůstá o další raritní kousky. Děti si mohou vyhrát v dětském koutku a je zde i příležitost nakoupit stavebnice, které jen tak někde neseženete.
Mlsouni si přijdou na své v Muzeu čokolády a marcipánu, kde se seznámí s historií výroby a různými způsoby zpracování čokolády. K prohlédnutí je tu mnoho modelů z marcipánu, ze kterého si děti v dílničkách mohou samy i něco vyrobit. Určitě vás zaujme i nový model čokoládového vlaku o délce 340 cm a hmotnosti 520 kg, který svítí a vydává zvuky jedoucího vlaku. V muzeu potkáte určitě i Fínu čokoládu nebo zahořklého Čokožrouta.
Pokud byste chtěli s dětmi zažít trochu toho středověku, určitě si nenechte ujít návštěvu Housova mlýna, což je zážitkový husitský skanzen, kde poznáte, jak husité žili, hodovali a válčili. V unikátní filmové zbrojnici si prohlédnete zbroje a zbraně, které se používaly při natáčení různých historických filmů, některé z nich si můžete i sami vyzkoušet! O letních víkendech si vyzkoušíte metání husitským prakem, sekerou nebo hod do chřtánu a potom si můžete nacpat pupíky v husitské krčmě.
Prohlídka města nejen s kačery
Pokud dáváte přednost prohlídce města zvenku a s akčnějším rázem, můžeme vám doporučit hru na bázi geocachingu Kačeři v Táboře. Můžete si vybrat ze dvou okruhů – první po pamětihodnostech o délce 1,5 km, kde hledáte indicie v historické části města, a druhý vás provede po přírodních zajímavostech v blízkém okolí centra a měří 10 km. Pokud nemáte vlastní GPS přístroj, v infocentru na Žižkově náměstí je možné si jej půjčit, pouze za vratnou kauci 500 Kč na přístroj. Pokud se vám podaří i správně zodpovědět otázku na konci okruhu, na infocentru na vás bude čekat malá odměna.
Dalším netradičním způsobem, jak si prohlédnout město, je hra Hejtmanův rekrut v rámci výletních her do telefonu Geofun. Aplikaci GEOFUN lze zdarma stáhnout pro chytré telefony se systémy Android a iOS. Po stažení konkrétní hry (geosrandy) již není potřeba internetové připojení. Stačí dorazit na startovní bod a užít si příjemný výlet. Hry jsou vhodné pro jednotlivce, rodiny s dětmi, ale odehrát je může každý, kdo má chuť zažít nové věci.
Další podobnou hrou jsou Skryté příběhy, konkrétně Práčecí průšvih. Píše se rok 1420 a husitské práče Matěj zaútočil se svou partou na špatného „nepřítele" a musí to nějak odčinit, pomozte mu na 2 km dlouhé trase s 9 zastaveními. Hra vám zabere přibližně 1,5 hodiny. Trasa vede krásným historickým centrem, přes romantické hradby, parkem s dětskými hřišti ke středověké krčmě a muzeu filmových zbraní v Housově mlýně, přes hrad až k Muzeu čokolády a marcipánu. Jak to funguje? Stáhnete si aplikaci zdarma. Vyberete si trasu, na kterou se chcete vydat a stáhnete si ji do mobilu (stáhne se automaticky včetně mapy a úkolů), později v terénu už nepotřebujete datové připojení. Vydáte se na výlet, na jednotlivých zastaveních posloucháte příběh nahraný v audiu profesionálními herci, malý mimozemšťan To-to vám dává úkoly, které s dětmi plníte.
Výlety do blízkého okolí
V blízkosti historického centra se můžete dojít podívat i na druhou nejstarší Botanickou zahradu v České republice, kde se potkáte s mnohými nezvyklými rostlinami, jako jsou masožravé rostliny, orchideje, mučenky nebo kaktusy. Krásná procházka vás čeká v arboretu s jezírkem a mnoha cizokrajnými dřevinami a můžete dojít pozdravit i zvířecí obyvatele botanické zahrady – například výra, káňata, morčata a lišku.
Asi 4,5 km od historického centra se nachází areál ZOO Tábor, která se podílí na návratu zubra evropského do české přírody a naleznete zde i další jedinečné druhy, jako je tygr ussurijský či vlk arktický. V současné době si zde můžete prohlédnout šedesát druhů zvířat, přičemž více než třetina z nich patří mezi chráněné druhy. Zoologická zahrada v Táboře nabízí komentovaná krmení zvířat, vzdělávací programy, pravidelné tematické akce pro rodiny s dětmi, teambuildingové akce pro firmy nebo letní večerní prohlídky. V areálu je připraveno bezplatné parkování. Návštěvníci nejvíce oceňují přírodní areál ZOO, blízký kontakt se zvířaty, restauraci se skvělou kuchyní a krásný výhled do krajiny nad kaňonem Lužnice. Zažijte se svými blízkými opravdovou divočinu v táborské zoologické zahradě.
Kulturní akce
Město Tábor nabízí v průběhu roku také mnohé zajímavé akce nejen pro dospělé. Už v únoru bývá karneval pro děti, v dubnu jsou tradiční velikonoční akce, jako například Velikonoční výstava nebo jarmark. V květnu se ve městě představuje to nejlepší z českého loutkového divadla na akci Loutkohrátky a bohatý kulturní i sportovní program si každoročně užijete na Otevírání turistické sezóny. Dalšími oblíbenými akcemi jsou Husitské dny, Muzejní noc nebo Den dětí. V rámci Táborského kulturního léta vás čekají dětská zábavná odpoledne, pohádky pod širým nebem nebo kinematograf na cestách a rozhodně nesmíme zapomenout na mezinárodní festival pouličních umělců Komedianti v ulicích. Druhý víkend v září se město vrací zpátky v čase do středověku na největší městské akci Táborská setkání. Mnoho tematických akcí si s dětmi užijete i v rámci Táborských Vánoc – od rozsvěcení stromku na Žižkově náměstí, přes čertovské rojení, staročeský vánoční trh až po tradiční Vánoční výstavu.