Vlastivědné muzeum v Olomouci – zábava i poučení pro celou rodinu!
Sedm nových stálých expozic, které nabízejí zábavu i poučení pro celou rodinu a jsou doslova nabity nejmodernějšími audiovizuálními technologiemi, čeká na návštěvníky Vlastivědného muzea v Olomouci, nejstaršího českého muzea na Moravě, jehož počátky sahají až do roku 1883.
Příroda Olomouckého kraje představujerozmanité přírodní poměry regionu od nížin v okolí Olomouce přes hornaté prostředí Nízkého Jeseníku až po vysokohorský terén Hrubého Jeseníku a Králického Sněžníku zábavnou, interaktivní a hravou formou, která návštěvníky doslova vtahuje do děje. Expozice byla oceněna jako nejlepší muzejní expozice roku 2012 v národní soutěži Gloria musaealis.
Stálá expozice Olomouc – patnáct století města vypravujepříběh dějin města od drsné doby raného středověku až po naši současnost. Historický vývoj hanácké metropole je doložen archeologickými nálezy, památkami uměleckého řemesla a knižní kultury i dokumentárními němými filmy z historie 20. století. Autentický zážitek i odborné informace zprostředkují moderní technologie a interaktivní exponáty.
Panovníci, církevní hodnostáři, umělci, vědci, vojáci i sportovci, kteří během jedenácti století zanechali výrazný otisk na tváři olomouckého regionu, jsou hrdiny Galerie osobností Olomouckého kraje. Dozvíte se zde například i to, komu vděčíme za řízek v trojobalu, kdo vymyslel slovo slabikář, kdo v Olomouci doslova zanechal své srdce nebo která z osobností světové vědy měla slabost pro pravé olomoucké tvarůžky. Expozice získala Cenu Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti ochrany a popularizace kulturních hodnot za rok 2013.
Emoce vzbuzující expozice s názvem Od kolébky do hrobu o narození, smrti a zbožnosti venkovského člověka 19. století je zasazena do reálného prostředí hanácké vesnice. Expozice je určena všem, kdo se zajímají o každodenní život našich předků, který zde dokládá široké spektrum exponátů - lidový nábytek, keramika, kroje, předměty denní potřeby, kramářské tisky, obřadní textilie či předměty spojené s posledními věcmi člověka. Expozice získala v rámci ankety o nejvýznamnější počin v oboru Cenu České národopisné společností jako nejlepší výstava roku 2013.
Expozice geologie, archeologie a lapidária Příběh kamene nabízí fascinující pohled na řadu artefaktů z muzejních sbírek, jejichž společným jmenovatelem je kámen ve všech svých podobách – jako hornina, pracovní nástroj i umělecké dílo. Své místo zde nalezl také keltský monoxyl, ručně dlabaná loď z mladší doby železné, která mezi dalšími exempláři nalezenými na našem území patří k nejstarším.
Expozice Olomoucká univerzita / Universitas olomucensis vás provede historií i současností druhého nejstaršího vysokého učení v České republice. Představuje na pět desítek předmětů, jako jsou univerzitní typáře, medaile, univerzitní teze, chirurgické nástroje, kopie původního rektorského žezla ze 16. století, práce významných profesorů vydané tiskem či skleněná harmonika.
Ojedinělá „živá“ expozice Ohrožené druhy rostlin představuje botanickou podsbírku Vlastivědného muzea v Olomouci nazvanou Banka semen ohrožených druhů rostlin. Jsou zde umístěny i druhy, s nimiž se ve volné přírodě už téměř nesetkáte, a během vegetačního období zde můžete obdivovat vzácné rostliny ve všech fázích jejich růstu.
Kromě toho Vlastivědné muzeum v Olomouci připravuje přibližně dvacet krátkodobých výstav ročně, celou řadu animačních programů pro rodiny s dětmi a výukových programů pro školy. Více naleznete na www.vmo.cz.
Vlastivědné muzeum v Olomouci je také správcem vzácné národní přírodní památky. Arboretum v Bílé Lhotě se rozkládá se na jižně orientovaném svahu na ploše necelých tří hektarů. Nachází se zde asi 300 různých druhů a kultivarů dřevin, např. keřovité tisy v různých barvách a tvarech, túje, smrky, duby, různobarevné buky, cypřišky, javory, borovice, břízy, douglasky a lípy. V arboretu je pěstována i řada vzácných a sbírkových dřevin jako japonské javory, vilíny a magnólie. V parku jsou zastoupeny dřeviny z jižní Evropy, Asie, různých oblastí Severní Ameriky a z Mexika.
Doslova perlou na zelené podušce je další objekt ve správě Vlastivědného muzea v Olomouci. Klasicistní zámek Čechy pod Kosířem obklopený přírodně krajinářským parkem o rozloze 21, 5 hektaru, který patří k nejcennějším objektům historické zeleně na Moravě, je spjat se šlechtickým rodem Silva-Tarouca. Přítelem uměnímilovné hraběcí rodiny byl slavný český malíř Josef Mánes, který zdejší zámek navštěvoval a tvořil zde v letech 1849–1871. V současné době zámek prochází rozsáhlou rekonstrukcí, veřejnosti bude zpřístupněn v roce 2016. Zámecký park s pseudogotickou oranžérií, Mánesovým pavilonem a romantickou Červenou věží láká k rodinným výletům.