Olomouc, El Grecovi pastýři, Štreitův Sovinec a jiné druhy umění
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Mnozí milovníci umění i běžní turisté a cestovatelé již dávno zaznamenali, že některé muzejní instituce může Olomouci beze studu závidět snad polovina Evropy. Koneckonců ono hned tak někomu by asi newyorské Metropolitní muzeum El Grecovo Klanění pastýřů nezapůjčilo. A právě tento obraz je jeden z důvodů, proč se v současné době do hanácké metropole vypravit. Navíc – bez ohledu na bohatou nabídku stálých expozic i krátkodobých výstav - olomoucké Muzeum umění, které tvoří Arcidiecézní muzeum a Muzeum moderního umění, je také skvělým místem, kde se dají přečkat jak vražedná letní vedra, tak nepříjemné dny deštivé.
My jsme vyrazili na tento výlet hned z několika důvodů, ale meteorology slibované počasí mezi nimi nebylo. Ani jisté problémy s pravou dolní končetinou, které autorovi článku zabránily v tradiční účasti na vizovickém festivalu Masters of Rock, tou příčinou nebyly, a přinutily nás pouze dopravně zkombinovat auto, vlak, pěškobus a tramvaj. Ve skutečnosti se prostě jenom nečekaně naskytl volný víkend a současná nabídka MUO byla už pár týdnů více než lákavá. A my se rádi zlákat nechali …
Za čím jedeme?
Po příjezdu do Olomouce jsme se pěšky vydali k AMO. Skvělé načasování nám umožnilo vstoupit do arcidiecézních prostor jako první. Zde jsme hned vyrazili do druhého sálu obrazárny, kde El Grecův obraz visí. Díky tomu byla alespoň chvíle času na klidné kochání se i focení. Náš obdiv patřil asi 1,5 metru vysokému obrazu z pozdního období (cca 1605 až 1610) tohoto významného španělského manýristického malíře, který se ve skutečnosti jmenoval Doménikos Theotokópulos. Tento obraz se do Olomouce dostal zápůjčkovou výměnou za „kroměřížský“ obraz Apollón a Marsyas od italského renesančního malíře Tiziana. A sluší se ještě dodat, že společnost mu zde – a velmi vkusně – dělá Gutfreundova socha Úzkost.
El Grecovo Klanění pastýřů, které zde bude k vidění až do 4. září 2016, významně přispělo k oslavám 10. výročí otevření areálu Arcidiecézního muzea, ale změny můžeme pozorovat v celém AMO. Exponátů možná nepatrně ubylo, ale prostory muzea se tím evidentně prosvětlily. A najdeme zde několik zcela nových záležitostí v čele s oltářními obrazy z Lubiny, Hodslavickou Madonou a Oplakáváním. My jsme se tradičně nejdéle zdrželi v gotické sekci a Zdíkově paláci, ale za zhlédnutí stálo tradičně celé muzeum, tedy II. verze expozice Ke slávě a chvále. Přízemní expozici, nazvanou Obrazárna IV., jsme si prohlédli už podruhé a opět to u nás vyhráli Váchal, Courbet a Pirner. Tato výstava potrvá do 25. září letošního roku a ve stejnou dobu skončí další bonus, který AMO v ambitu Zdíkova paláce nabízí. Jedná se o výstavu Ad maiorem Dei gloriam, která tímto připomíná 300 let od vysvěcení olomouckého kostela Panny Marie Sněžné.
V Arcidiecézním muzeu jsme se „zdrželi“ více než dvě hodiny, takže nás začal trošku tlačit čas. Naštěstí jsme ale měli v plánu v MMU shlédnout pouze fotografie Jindřicha Štreita, jehož výstava byla nazvána (Ne)známé fotografie 1978–1989. Již vzhledem k tomu, že s fotografiemi téměř sedmdesátiletého Štreita se můžeme setkat ve sbírkách v New Yorku, Washingtonu, Londýnu nebo Tokiu, lze očekávat nevšední zážitek. Výstava je opravdu velmi zajímavá, ale nám se více líbila je jí druhá část s pracovním názvem Černý pás. Jedná se o dvacetimetrový pás černého papíru, na kterém je umístěno 176 fotografií z cyklu Vesnice je svět. Tyto snímky pochází z období let 1978 až 1988. Výstava končí 30. října 2016 a rozhodně stojí za vidění.
Tím byl náš olomoucký pobyt takřka u konce. Stálou expozici s názvem Století relativity ani výstavu Květy a jiné světy jsme tentokrát v plánu neměli. Skvělou výstavu Uhlem, štětcem, skalpelem … jsme viděli nedávno, ale i tak jsme zašli alespoň v rychlosti opět pozdravit pány Váchala, Preislera, Koláře, Diviše a Zrzavého. Tato pozoruhodná část expozice MMU bude ukončena 25. září 2016 a také ji nelze než doporučit.
Poté už nás opravdu čekala jen cesta na tramvajovou zastávku, setkání s duem gogolovských revizorů (na rozdíl od dvojice jakýchsi mladých Pražáků se psem jsme my žádné problémy neměli), přímý osobní vlak (s tradičním 10 minutovým zpožděním) a dojezd autem domů. Noha naštěstí vydržela, takže jsme si mohli dát i krátkou tradiční tiskovku na Koupáku.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Tentokrát jsme olomoucký výlet zvládli v čase takřka rekordním, takže jsme i oběd nechali na domácí kuchyni šumperské. Různých podniků se stravou pevnou i tekutou však hanácká metropole nabízí opravdu více než dost. Lokalitu mezi oběma muzejními komplexy nevyjímaje.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo se nám v podstatě – a v MMU celkem tradičně - úplně všechno, přičemž to nejzajímavější je zdůrazněno v předchozím textu. Pokud bychom měli uvést také nějaké negativum, tak snad jen fakt, že jedna informace zůstala dopředu autorovi článku zcela utajena. V den naší návštěvy Olomouce se zde totiž konal také koncert britské punkové legendy, skupiny Chelsea. Časově ani finančně už se však již účast na této akci, bohužel, do programu dne zakomponovat nepodařilo. A možná ještě jedna technická: Díky osvětlení v obrazárně (AMO) nebo umístění děl pod sklem proti oknům (MMU) jsou některé exponáty velmi špatně vidět (o tom, že jsou zcela nefotografovatelné, ani nemluvě).
Ostatní informace
Olomoucké Muzeum moderního umění najdeme na Denisově ulici č. 47, Arcidiecézní muzeum pak na Václavském náměstí č. 3. Vstupné do jednoho objektu stojí 70,- Kč (snížené 35,- Kč, rodinné 140,- Kč), do obou objektů pak 100,- Kč (snížené 50,- Kč, rodinné 230,- Kč). Otevřeno mají obě muzea denně kromě pondělí, a to v čase od 10.00 do 18.00 hod. Volný vstup je každou neděli a rovněž každou první středu v měsíci, kdy je také otevřeno až do 20.00 hodin.
A ještě malá poznámka na závěr. Do fotogalerie jsem se pokusil dát fotografie exponátů, které se v olomouckých muzeích objevily nově, nebo snímky z výstav, o kterých jsem na Turistice ještě nepsal. Přesto si myslím, že mapují téměř vše, co v současné době MMU Olomouc svým návštěvníkům nabízí ...