TURISTIKU PODPORUJÍ
61 584 turistů a cestovatelů
112 698 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 405 216,- odměny za články
 
 Travel blog HKregion Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Jaroměř a okolí

Jaroměř leží severně od Hradce Králové na soutoku řeky Labe a Úpy.  a nedaleko ústí Metuje do Labe. Městská část Josefov je známa vybudováním rozsáhlé pevnosti Josefov. Nedaleko města najdete barokní hospital Kuks, z Hradce Králové sem dojedete pohodlně po Labské stezce. Oblíbeným turistickým cílem je Železniční muzeum výtopna Jaroměř.  

TIP:
   Trasy Jaroměř a okolí (2)
 
 
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Bažantnice u Jaroměře

Turistické cíle Přírodní park

Bažantnice (Jaroměř)
Bažantnice (Jaroměř)  •  Fotografie (8)  • Foto: Boris-Jelínek
Bažantnice (Jaroměř)

Toto pojmenování je dodnes určeno pro pozemky, jež jsou rozmístěny mezi jaroměřským Jakubským Předměstím a řekou Úpou a Rychnovkem a nacházejí se na holocénních nivních sedimentech (hlínách, píscích, štěrcích), které sem byly dlouhá staletí zanášeny jak řekou Úpou, tak jejími rameny, z nichž se později staly díky regulačním i melioračním pracím pouhé odvodňovací příkopy, mnohdy později zrušené a zasypané. Sám původ názvu je rovněž poměrně jasný, neboť v těchto místech byli svého času chováni bažanti.

Ještě předtím se tu však nacházela dvojice rybníků, jež vznikla někdy v raném středověku a vydržela zde až do konce 16. století, kdy byla zrušena a pouze u hráze uprostřed luk zůstalo malé loviště. Zdejší krajina bývala podmočená, takže se příliš nehodila na nějaké zemědělské účely, takže bylo rozhodnuto, že obec má pastvin již dost a lépe bude, když tu vznikne nový les, protože dřeva nebývalo v těch dobách nikdy dost. Rozhodnutím městské rady byla tato místa tedy osázena duby, z nichž se postupem času vytvořila velká a krásná dubina, o níž se hovoří k 1. říjnu 1753 v souvislosti s komisí "pro distracione" (pro prodej), jež sem zavítala z Hradce Králové.

Jak bylo již výše jmenováno, tak se v této dubině nacházela bažantnice, ale ve skutečnosti se jednalo o 2 samostatné a nepropojené části, jak píše Václav Hejna ve svých "Vzpomínkách ze staré i nové Jaroměře": "Když se šlo od Úpského mostu pěšinkou po lukách, přišlo se nejprve na první hráz, za kterou na pravo nacházela se malá bažantnice, dnes zbytek asi 25 dubů, pak se přišlo po hrázi k pěkné myslivně zděné, s mansardovou střechou šindelovou, za kteroužto se nacházel hlavní les, bažantnice, kterou vedla stezka na Zvolskou stráň do Zvole. Mezi velkou a malou bažantnicí v šíři asi 100 kroků byly lučiny a přes tyto se také chodilo z malé bažantnice do velké. Tato velká bažantnice měla výměry 54 korců, bylo v ní přes 700 dubů a asi 500 kusů stromů jiného druhu, podle odhadní listiny v roce 1872 vydané, městským lesním panem Karlem Knězourkem a odhadnuté celkem na 15.772 zlatých, mimo malé bažantnice." Jinou zmínku o městské bažantnici nalezneme k roku 1734, kdy obec koupila část tzv. Cikánovské chrasti "na schránku a pro chování ptactva bažantního".

Výše zmíněná myslivna byla v bažantnici, jejíž stav dokládá např. I. vojenské mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikace z let 1780-1783 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c079), vystavěna někdy na přelomu 17. a 18. století (podle Antonína Knappa až po roce 1758, protože tehdy měl ještě městský myslivec bydlet v Čáslavkách), protože město do té doby trpělo značným pytláctvím, takže nezbývalo nic jiného, než v ní zřídit stavení pro městského lesního správce, kterým však bývali většinou penzionovaní lesníci z jiných panství, neboť měsíční plat ve výši 8 zlatých by jinak k životu nestačil. Alespoň bydlení však měli víceméně výborné, protože přímo u zvolské cesty se nacházející stavení, číslem popisným obdařené poprvé v roce 1771, obsahovalo 2 pokoje, kuchyň, příslušenství pro lesního, byt pro hajného a pod ním byl ještě navíc chlév pro hovězí dobytek. Do roku 1860 tu působil lesní Brabec, jehož nahradil předem zmíněný Karel Knězourek (jeho jméno se uvádí i v nepřesné podobě Kněžourek), který sem přišel z bělohradského velkostatku.

Pak však přišlo období, kdy bylo rozhodnuto o vykácení této dubiny. Hovořilo se o tomto kroku sice dlouho, takže to nebylo jako blesk z čistého nebe, když městské zastupitelstvo 16. března 1873 odsouhlasilo vykácení dubiny velké bažantnice, aby na jejím místě vznikly pastviny a pole, což přinese obecní pokladně více financí než dlouho rostoucí listnatý porost. Oficiálně se však hovořilo o získání peněz ke zřízení reálky, opravě a výstavbě mostů a mnoha dalších věcech. Ještě na té schůzi došlo ke zvolení komise k prozkoumání lesní půdy a odpadu stromoví v bažantnici.

Tento krok však vyvolal mezi obyvatelstvem velkou nevoli, přičemž v čele všech protestujících stanul kupec a starosta Jakubského Předměstí Václav Zouzal (psán i jako Zauzal), jehož protestní dopis podepsalo 140 významných občanů obou jaroměřských předměstí. Těm však nebylo u městských zastupitelů dáno sluchu a 3. března 1873 byla zahájena veřejná dražba bažantnického stromoví, v níž bylo prodáno na 700 dubů, jejichž odhadní cena byla stanovena na 12 000 zlatých. Nakonec bylo utrženo 26 000 zlatých, protože zdejší duby měly opravdu kvalitní dřevo. K nim když se připočítaly ještě příjmy z předchozích let ve výši 5 564 zlatých, tak nám vyjde, že likvidace bažantnické dubiny přinesla městu celkem 31 564 zlatých. Z nich pak byl založen zvláštní fond ke kulturním a jiným městským potřebám. Samotné kácení probíhalo až do následujícího roku, kdy byla rovněž zbourána myslivna a její obyvatelé se přestěhovali do Hradce Králové. Pro obecní potřebu tu pak bylo ponecháno pouze 15 velkých dubů.

Následně se začalo s úpravou pařeziny na pole, která byla pronajímána zájemcům vždy na šestileté období. Zůstala tedy jen malá bažantnice, jež však byla později též postupně vykácena. Stejný osud měly ještě dosud dochované hráze středověkých rybníků, když došlo k jejich rozkopání a rozvezení (památkou na ně je pouze místní pojmenování "U poltruby"), aby se na jejich místě upravila pole nebo pastviny, které byly pronajímány nebo přímo prodány novým vlastníkům. Jak probíhala tato likvidace, tak o tom si můžeme udělat představu porovnáním indikační skici stabilního katastru z roku 1840 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=HRA169018400) s reambulací stabilního katastru z roku 1877 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=orm&idrastru=B2_a_4C_2486_4). Jak zmizel zdejší les, tak postupem času vymizela též pojmenování jeho částí - Dubina, Jesuitská, Kanovnická, Kominička, Louka bajrovská, Muzikantská louka, Na Úpě, Špitální louka (Špitálka) a V rybníce.

Mnozí z obyvatel Jaroměře po dlouhá léta usilovali o to, aby byl les v Bažantnici obnoven, ale k tomu nikdy nedošlo. Jedinou změnou se stalo scelování pozemků v rámci socializace vesnice a jejich postupné meliorování a jiné úpravy, zahájené již před 1. světovou válkou po celém okolí, např. regulace Úpy a meliorace přilehlých pozemků v letech 1901-1907, provedené jaroměřským vodním družstvem a znamenající odstranění zbylých dřevin z luk; v režimu nouzových prací řízené meliorace obecních luk v Bažantnici, které byly povoleny zemským výborem v roce 1931. Není tedy divu, že se s tímto dlouhá léta nemohli místní srovnat, když sem chodili na procházky, výlety (svého času sem několikrát prý zajel na vyjížďku i František Antonín hrabě Špork) a konaly se zde i různé kulturní a společenské akce a dokladem toho může být právě obsáhlá kapitola "Jaroměřská bažantnice" v již výše citované knize Václava Hejny "Vzpomínky ze staré i nové Jaroměře" z roku 1936, ale různé zmínky v řadě jiných periodik i knih. Na závěr není od věci nezmínit malé povzdechnutí Theodora Zouzala z roku 1906: "Prospěchy hospodářské zvítězily i zde jako všude jinde a nám jest vzíti v náhradu zahrady a umělý park." Jak symbolické i pro dnešní dobu!
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.360, 15.940)
Poslední aktualizace: 11.1.2025
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele Boris-Jelínek
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Jaroměř

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
2,1km od místa

Příspěvky z okolí Bažantnice u Jaroměře

Muzeum magie v Jaroměři
Muzeum magie v Jaroměři
Muzeum
Muzeum magie je zajímavým cílem v Kladském pomezí a unikátem nejen tuzemským, ale také evropským. Muzeum je rozděleno do tří částí. První se věnuje vzniku představ o nadpřirozenu, kouzel a…
0.5km
více »
Muzeum magie
Muzeum magie
Muzeum
Úvodní část uvádí vznik představ o nadpřirozenu, vznik kouzel a magických praktik. Muzeum dále uvádí doklady o historii českých kočovných kouzelných divadel a dokumentuje osobnosti…
0.7km
více »
Pomník Michala Silorada Patrčky v Jaroměři
Pomník Michala Silorada Patrčky v Jaroměři
Pomník
Pokud jedeme Jaroměří směrem na Náchod, uvidíme po pravé straně silnice v místech bývalého hřbitova u kostela sv. Jakuba pilíř bílé barvy, který je pomníkem Michala Silorada Patrčky. Ten tu sice byl pohřben, ale nikdo neví přesně kde, a tak se pomník nenachází na místě, kde spočívají jeho ostatky.Nejprve bych však rád čtenáře trochu seznámil s osobou tohoto národovce. Narodil s…
1km
více »
Jaroměř - kostel svatého Jakuba
Jaroměř - kostel svatého Jakuba
Kostel
hodnoceni 8/10
Kostel svatého Jakuba byl vystavěn před rokem 1347 a pozdně goticky přestavěn v první polovině 16. století. Výrazně přestavěn po požáru v roce 1670, kdy byla zbarokizována věž. Ve 2. polovině 19. století zrušen okolní hřbitov a nechybělo mnoho, byl by zbořen i kostel.
1km
více »
Jaroměř - kostel sv. Jakuba
Jaroměř - kostel sv. Jakuba
Kostel
hodnoceni 10/10
Kostel sv. Jakuba je na předměstí byl založen ve 14. století, připomíná se roku 1374. V 16. století, zřejmě v roce 1530 byl pozdně goticky přestavěn. Roku 1670 kostel vyhořel a následně byl barokně upraven, pozdně gotické portály se však dochovaly. To, že kolem kostela býval původní jaroměřský hřbitov připomíná pomníček M. S. Patrčky, který byl zakladatelem prvního kouzelného…
1km
více »
Jaroměřský (Heřmanický) rybník
Jaroměřský (Heřmanický) rybník
Rybník
Město Jaroměř mívalo od středověku také své rybniční hospodářství, a to již minimálně od 15. století. Tehdy se zde však nacházelo více vodních ploch, takže nejde někdy identifikovat, zda se jednalo o ten či jiný r…
1.1km
více »
Jaroměř - most s kapličkou
Jaroměř - most s kapličkou
Most
hodnoceni 9/10
Zajímavá jaroměřská památka, kterou je nenápadný most s kapličkou, se nalézá v Havlíčkově ulici, cca 200 metrů od Chrámu Sv. Mikuláše. Historie mostu sahá do 14, století, kdy zde byl postaven most kamenný. V původ…
1.2km
více »
Klenutý silniční most s kaplí Panny Marie v Jaroměři
Klenutý silniční most s kaplí Panny Marie v Jaroměři
Most
Tato místa, přes která vede dnešní most s kapličkou Panny Marie (podle jedné z pověstí byla zřízena na místě, kde se sličná dcera pána hořenického hradu vrhla dolů do vodních hlubin, aby tak unikla příkoří, která …
1.2km
více »
Dům čp. 17 v Havlíčkově ulici v Jaroměři
Dům čp. 17 v Havlíčkově ulici v Jaroměři
Měšťanský dům
Pokud se vydáme Havlíčkovou ulicí, potkáme řadu starých budov, z nichž některé si zachovaly svůj původní vzhled. Jednou z takových je rovněž dům čp. 17, což je řadový patrový objekt s tříosým průčelím a se sedlovou střechou, který byl vystavěn po požáru v roce 1670 (během tohoto požáru vyhořelo v celém městě 124 stavení), koncem 17. století byl přestavěn z původní renesanční po…
1.2km
více »
Jaroměř - sv. Jan Nepomucký
Jaroměř - sv. Jan Nepomucký
Socha
hodnoceni 8/10
Cca 50 metrů východně od chrámu sv. Mikuláše se nalézá zajímavá Socha sv. Jana Nepomuckého. Nejedná se však o původní dílo, které pocházelo zřejmě z dílny Jiřího Pacáka z období kolem roku 1740. Současná replika je prací Antonína Wagner ze Dvora Králové. Slavnostní vysvěcení obnovené sochy se uskutečnilo dne 17. června 2011. Originální dílo je uloženo v lapidáriu v bastionu č.…
1.3km
více »
Mechanická tkalcovna a šlichtovna Josef Pěnička a syn v Jaroměři
Mechanická tkalcovna a šlichtovna Josef Pěnička a syn v Jaroměři
Dům, budova
Původně se v těchto pravidelně zaplavovaných místech nacházel Podkostelní mlýn, o němž máme zmínku již z 22. listopadu 1465, kdy byl jmenován v narovnání mezi podkomořím království Českého Vaňkem (psán jako Vaniek…
1.4km
více »
smírčí kříž Libina
smírčí kříž Libina
Kříž
Smířčí kříž Libina Většina lidí naštěvuje hrady,zámky,vrcholy,rozhledny ale sakrální památky asi mnohem méně.A na Náchodsku jich je celkem dost,jmenují se Smírčí kříže,které se stavěly dalo by se říct za trest.Takže my naštívíme jeden z nich který najdete pod horou Libina(309 m.n.m) nedaleko Jaroměře.Kdysi se v tomto okolí stala…
1.4km
více »
Jaroměř - chrám sv. Mikuláše
Jaroměř - chrám sv. Mikuláše
Chrám
hodnoceni 9/10
Chrám sv. Mikuláše je nejstarší stavbou ve městě, je cennou památkou české lucemburské a vladislavské gotiky. Založen byl počátkem 14. století a stal se součástí Městského opevnění, dostavěn byl v druhé polovině 15. století. Do dnešní podoby byl upraven při rekonstrukci počátkem 20. století. Hlavní oltář s obrazem sv. Mikuláše pochází z let 1770-72, řezbářská výzdoba je dílem…
1.4km
více »
Jaroměř - městská brána se zvonicí
Jaroměř - městská brána se zvonicí
Zvonice
hodnoceni 9/10
Městská brána se zvonicí se nachází na konci východní strany náměstí v sousedství Chrámu Sv. Mikuláše. Na bráně je umístěna barokní jezdecká socha sv. Václava z roku 1707. Bránou ve středověku procházela tzv. polská cesta.
1.4km
více »
Jaroměř - Turistické informační centrum
Jaroměř - Turistické informační centrum
Infocentrum
hodnoceni 10/10
Jaroměřské informační centrum, kde návštěvník o městě a okolí najde vše potřebné, se nachází v budově městského úřadu na náměstí Československé armády 16. V infocentru je možno získat turistickou známku č. 1349 - …
1.5km
více »
Dům čp. 58 na nám. Československé armády v Jaroměři
Dům čp. 58 na nám. Československé armády v Jaroměři
Měšťanský dům
Stejně jako u ostatních objektů této řady jde o dům se středověkým původem, který tu stál již v období, kdy těmto místům vládla ještě gotika a snad dokonce i románský sloh. Různé prameny se však nemohou shodnout n…
1.5km
více »
Jaroměř - Masarykovy sady
Jaroměř - Masarykovy sady
Park
hodnoceni 9/10
Masarykovy sady (městský park) se nachází na pravém břehu Labe v lokalitě Na ostrově. Park byl založen v roce 1886 při dostavbě sousední Masarykovy školy (v té době chlapecká). Na místě, které je označeno Velkým balvanem stával původní pomník T.G.Masaryka, nejprve byl v roce 1940 zničen fašisty, v roce 1953 i komunisty. Současný pomník T.G.M. se nachází na okraji sadů u…
1.5km
více »
Jaroměř - železný most přes Labe
Jaroměř - železný most přes Labe
Most
hodnoceni 8/10
Železný most přes Labe, který spojuje centrum města s částí zvanou Na ostrově, byl dle štítku zhotoven v roce 1884. Boční lávka byla věnována veřejnosti Občanskou záložnou v roce 1931. Dnes most slouží pouze pěším…
1.6km
více »
Jaroměř - náměstí ČS armády
Jaroměř - náměstí ČS armády
Náměstí
hodnoceni 9/10
Náměstí ČS armády v Jaroměři je lemováno renesančními a barokními domy s podloubím na severní straně. Na domě čp. 61 je dochován vstupní portál z roku 1568. Budova radnice je původně renesanční ze 16. století, do …
1.6km
více »
Jaroměř - Mariánský sloup
Jaroměř - Mariánský sloup
Pomník
hodnoceni 10/10
Mariánský sloup postavený v letech 1723-1727 je největší dominantou dnešního náměstí ČS armády. Je dílem Matyáše Bernarda Brauna a jeho sochařské dílny (R. Thényho a J. Pacáka). V 90. letech minulého století byly…
1.6km
více »
Jaroměř - Tyršův most přes Labe
Jaroměř - Tyršův most přes Labe
Most
hodnoceni 10/10
Tyršův most přes Labe se nachází v místě staršího řetězového mostu, který byl postaven v letech 1831 - 33, tehdy patřil mezi první řetězové mosty v Evropě. V roce 1884 byl řetězový most rozebrán a nahrazen příhrad…
1.8km
více »
Jaroměř
Jaroměř
Město
hodnoceni 8/10
Jaroměř leží ve Východních Čechách, severním směrem od Hradce Králové. Město najdeme u soutoku řeky Labe a Úpy a nedaleko ústí Metuje do Labe. Východním směrem od Jaroměře se rozkládá Vodní nádrž Rozkoš. U severní…
1.9km
více »
Josefov
Josefov
Městská část
hodnoceni 8/10
Josefov je městská část Jaroměře a může se pochlubit unikátní památkou, kterou je podzemní labyrint chodeb. Ten je dlouhý několik kilometrů a pro zájemnce prohlídky bude jistě velice poučné, vyzkoušet si na vlas…
2.4km
více »
Josefov - smírčí kříž
Josefov - smírčí kříž
Kříž
hodnoceni 10/10
Nenápadný smírčí kříž najdeme na Masarykově náměstí, nedaleko kostela Nanebevstoupení Páně, v roští.... Umístění kříže však není původní, na současné místo přenesen v roce 1924 z pole Jaroměřského rolníka Karla Jakubce. Kříž je 150 cm vysoký a zřejmě sloužil k vyznačení hranic Smiřického panství.
2.4km
více »
Josefov - kostel Nanebevstoupení Páně
Josefov - kostel Nanebevstoupení Páně
Kostel
hodnoceni 9/10
Původně vojenský posádkový kostel Nanebevstoupení Páně se nalézá ve východní části Masarykova neměstí. Postaven byl v empírovém stylu v letech 1805-1810 podle projektu ing. Hatzingera a hraběte ď Andreise. Základní kámen byl slavnostně položen 22. dubna 1805, vysvěcení kostela se uskutečnilo 8. září 1811. Na počest císaře Františka II byly nad portál průčelí umístěna deska s…
2.4km
více »
Josefov - kašna
Josefov - kašna
Kašna
hodnoceni 7/10
Kašna s figurální výzdobou od Josefa Malínského z roku 1817 se nachází uprostřed dnešního Masarykova náměstí, bohužel mezi jízdními pruhy silnice... Místo, kde Kašna stojí bylo geometrickým středem pevnosti, od kt…
2.4km
více »
Josefovská pevnost
Josefovská pevnost
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Míříme do východních Čech, cca 25 km severovýchodně od Hradce Králové, za poznáním jedné z našich nejvýznamnějších fortifikačních památek ,do pevnostního města Josefov. Jedeme za poznáním jedné z našich nejvýznamn…
2.4km
více »
Pevnost Josefov
Pevnost Josefov
Pevnost, opevnění
hodnoceni 8/10
Pevnost Josefov najdeme v severovýchodních Čechách, nedaleko Jaroměře, u Josefova. Habsburská monarchie prošla v letech 1756 až 1763 tzv. Sedmiletou válkou s výbojným Pruskem. V této válce císařovna Marie Terezie …
2.5km
více »
Josefov - pevnost, vstup do podzemí
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Josefov - pevnost, vstup do podzemí
Pevnost, opevnění
hodnoceni 9/10
Pevnost Josefov byla postavena z popudu císaře Josefa II v letech 1780 až 1787 jako obranný prvek proti Prusku. Základní kámen položil sám císař Josef II dne 3.10.1780. Hradby pevnosti byly postaveny podle francou…
2.7km
více »
Kuks - Hospital
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Kuks - Hospital
Muzeum
hodnoceni 9/10
Počátkem osmnáctého století nechal hrabě Sporck na svém panství, u obce Kuks, zbudovat velkolepý areál, který dodnes okouzluje návštěvníky. Kromě proslulých lázní, které patřily k nejslavnějším v tehdejší Evropě, vyrostl v nádherném labském údolí také klášterní Hospital, který ozdobily sochy Ctností a Neřestí z dílny mistra Matyáše Bernarda Brauna. Špitálnímu komplexu, který připomíná zámek, vévodí kostel Kostel Nejsvětě…
5.5km
více »