61 621 turistů a cestovatelů
113 428 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 414 750,- odměny za články
|
|
Jaroměř - Turistické cíle
140 příspěvků
v lokalitě Jaroměř.
Vyberte, co Vás zajímá.
seřadit podle:
upřesnit
Tipy na výlet
↓
Turistické cíle
↓
Trasy
↓
Cestopisy
Tipy a novinky
Rady a tipy
↓
Moje dovolená
↓
Fotogalerie
zobrazit výsledky

Dům čp. 49 na nám. Československé armády v Jaroměři
Měšťanský dům
Při pohledu z náměstí na tento, několikrát přestavovaný jednopatrový dům sotva někomu dojde, že se jedná o jednu z nejstarších jaroměřských nemovitostí. Původnímu domu, který vznikl na místě 2 starších gotických o…
více »

Dům čp. 47 na nám. Československé armády v Jaroměři
Měšťanský dům
Tento jednopatrový objekt s jedním arkádovým obloukem v přízemí a sedlovou střechou vznikl na místě mnohem staršího gotického objektu, čehož důkazem je zejména valeně zaklenutý sklep z 15. století. Během času prošel mnoha úpravami a přestavbami, např. v 18. století byl upraven do barokní podoby a na konci téhož století získal klasicistní fasádu. Jeho adaptace proběhla v roce 19…
více »

Dům čp. 32 na nám. Československé armády v Jaroměři
Měšťanský dům
Tento jednopatrový měšťanský klasicistní dům s přední novobarokní fasádou a se sedlovou střechou vznikl na místě 2 původních gotických domů, což dokazují dochované sklepy z té doby, jež jsou datovány někdy do období 15. století.První zmínka o čp. 32 pochází z roku 1553, kdy ho Vaněk Krajčí prodal Řeháku Vraštilovi. O rok později se koupí dostal do rukou Václava Marků a v roce 1…
více »

Dům čp. 18 na nám. Československé armády v Jaroměři
Dům, budova
Na tomto místě se nacházel původně tzv. „Podzidní“ („Podzední“) mlýn, který vznikl pod městskými zdmi a díky tomu obdržel tedy svůj název, i když lidově byl nazýván také jako „Podžidní“ neboli „pod Židy“. V někter…
více »

Dům čp. 41 na nám. Československé armády v Jaroměři
Měšťanský dům
Tento jednopatrový měšťanský dům s přízemním loubím na trojici arkád a se sedlovou střechou byl postaven kolem roku 1600 na místě 2 gotických parcel, na nichž původně stávaly nejspíše roubené nebo poloroubené obje…
více »

Dům čp. 59 na nám. Československé armády v Jaroměři
Měšťanský dům
Tento jednopatrový řadový měšťanský dům se sedlovou střechou a podloubím je středověkého původu. Již od dávných dob se mu říkalo „Černý“, snad od toho, že se zde vařil černý ležák, i když o původu tohoto pojmenová…
více »

Dům čp. 62 na nám. Československé armády v Jaroměři
Měšťanský dům
Tento jednopatrový a v patře pětiosý dům se dvojicí přízemních arkád a se sedlovou střechou vznikl na místě původního gotického objektu z 15. století, což dosvědčují zachované sklepy z tohoto období. K jeho přestavbě došlo někdy v 16. století a svoji poslední podobu spolu s novorenesanční fasádou získal v roce 1881.První zmínka o existenci domu pochází z roku 1551, kdy ho od Ví…
více »

Dům čp. 60 na nám. Československé armády v Jaroměři
Měšťanský dům
Jedná se o dvoupatrový měšťanský dům se sedlovou střechou a s podloubím, který byl vystavěn na 2 středověkých parcelách, kde stávaly původní gotické objekty, hypoteticky nahrazující předchozí v románském slohu vystavěné. K jeho barokní přestavbě došlo koncem 17. století, o století později získal klasicistní podobu a svůj novorenesanční vzhled obdržel po požáru v roce 1896, kdy …
více »

Domy čp. 44-45 na nám. Československé armády v Jaroměři
Dům, budova
Na místě tohoto dvoupatrového řadového objektu, který vznikl v roce 1926 spojením dvojice domů čp. 44 a 45, existovala již ve středověku pravidelná zástavba, jež mívala původně samostatnou historii, přičemž oba do…
více »

Dům čp. 52 na nám. Československé armády v Jaroměři
Měšťanský dům
Předchůdce tohoto jednopatrového domu se sedlovou střechou a s loubím se dvojicí arkád, který dnes na dálku upoutá pozornost svojí pestrou fasádou, jíž dominuje kombinace červené a růžové barvy, musel být vybudován již v 15. století, což nám dokládají dochované valeně zaklenuté sklepy pod ním.O jeho prvních majitelích však máme zmínku až z počátku 17. století, kdy v roce 1606 k…
více »
Jaroměř
Vyhledání vlakového spojení

Tyršův most v Jaroměři
Most
Na tomto místě stával původně dřevěný krytý most, který byl až do roku 1885 jedinou spojkou s částí města na pravém břehu Labe, pokud nepočítáme úzkou lávku z téhož materiálu, na níž se chodilo fortnou pod radnicí…
více »

Komenského most v Jaroměři
Most
Od dávných dob byla v těchto místech pouze úzká dřevěná lávka, a to o něco nížeji ve směru toku řeky Labe. Chodilo se k ní fortnou pod radnicí a bylo to jediné přímé spojení jaroměřského náměstí s lokalitou „Na os…
více »

Bažantnice u Jaroměře
Přírodní park
Toto pojmenování je dodnes určeno pro pozemky, jež jsou rozmístěny mezi jaroměřským Jakubským Předměstím a řekou Úpou a Rychnovkem a nacházejí se na holocénních nivních sedimentech (hlínách, píscích, štěrcích), které sem byly dlouhá staletí zanášeny jak řekou Úpou, tak jejími rameny, z nichž se později staly díky regulačním i melioračním pracím pouhé odvodňovací příkopy, mnohdy…
více »

Pomník padlým v 1. světové válce v Jezbinách
Pomník
Přišel 28. říjen 1918 a vznikla nová Československá republika, k tomu 11. listopadu téhož roku byla oficiálně zakončena 1. světová válka. Lidé si nesmírně oddechli, že předchozí léta, plné bolesti, smutku a odříkání skončila. Zprvu se všichni radovali z toho všeho, co je potkalo a na uctění památky padlých nebyly myšlenky. Bylo totiž mnohem více potřebných věcí, jejichž vzniku …
více »

Dům čp. 5 na nám. Československé armády v Jaroměři
Měšťanský dům
Jak je téměř u každého objektu, který je řazen k jaroměřskému rynku, dnes zvanému jako náměstí Československé armády, z doložených listin i hmotných nálezů jasné, tak i jednopatrové čp. 5 s tabulovým dvouosým štítem patřilo původně k středověkým měšťanským domům, jejichž počátky jsou doložitelné v 15. století, ale podle všeho zde stály ještě mnohem dříve, což však zůstává spíše…
více »

Dům čp. 21 na nám. Československé armády v Jaroměři
Dům, budova
Tento objekt je řazen do jaroměřského rynku, ale po svém vybudování náležel nějakou dobu do Komenského ulice, která vznikla na místě domů čp. 18, 19 a 20, jež byly vykoupeny městem roku 1884 a následně zbořeny. Pů…
více »

Dům čp. 8 na nám. Československé armády v Jaroměři
Měšťanský dům
Když se podíváme na tento řadový jednopatrový dům, který byl vystavěn kolem roku 1600, tak již od pohledu dojdeme k závěru, že současná, v renesančním období vzniklá dispozice se zrodila spojením 2 gotických parcel, i když pro tuto teorii není žádný prokazatelný důkaz v podobě gotického sklepa či jiných zbytků ve zdivu objektu. Avšak podle řady objevů různých zbytků po osídlení…
více »

Dům čp. 58 na nám. Československé armády v Jaroměři
Měšťanský dům
Stejně jako u ostatních objektů této řady jde o dům se středověkým původem, který tu stál již v období, kdy těmto místům vládla ještě gotika a snad dokonce i románský sloh. Různé prameny se však nemohou shodnout n…
více »

Dům čp. 14 v Havlíčkově ulici v Jaroměři
Měšťanský dům
Pohledově jde zdánlivě o dvoupatrový dům s valbovou střechou, jenž vznikl na širší parcele na tzv. Velké vartě jako jednopatrový dům výstavbou v 16. století, ale několikrát byl přestavěn, a to po požáru v roce 1670 a na přelomu 18. a 19. století, kdy získal klasicistní vzhled, přičemž roku 1905 byl snížen val tzv. Varty, o níž Jan Stanislav Polický napsal v publikaci "Kniha o J…
více »

Dům čp. 17 v Havlíčkově ulici v Jaroměři
Měšťanský dům
Pokud se vydáme Havlíčkovou ulicí, potkáme řadu starých budov, z nichž některé si zachovaly svůj původní vzhled. Jednou z takových je rovněž dům čp. 17, což je řadový patrový objekt s tříosým průčelím a se sedlovou střechou, který byl vystavěn po požáru v roce 1670 (během tohoto požáru vyhořelo v celém městě 124 stavení), koncem 17. století byl přestavěn z původní renesanční po…
více »

Jaroměřský (Heřmanický) rybník
Rybník
Město Jaroměř mívalo od středověku také své rybniční hospodářství, a to již minimálně od 15. století. Tehdy se zde však nacházelo více vodních ploch, takže nejde někdy identifikovat, zda se jednalo o ten či jiný r…
více »

Dům čp. 65 na nám. Československé armády v Jaroměři
Měšťanský dům
Pokud se vydáme z náměstí k městské bráně se zvonicí, za níž již začíná Havlíčkova ulice, tak po levém boku uvidíme jednopatrový řadový objekt s podloubím, který navazuje na budovu děkanství. Vzhledem k tomu, kde …
více »

Dům čp. 40 na nám. Československé armády v Jaroměři
Měšťanský dům
Na první pohled by málokdo v tomto nárožním domě se sedlovou střechou hledal památkově chráněný objekt, ale skutečně je tomu tak. Původně šlo o 2 spojené gotické objekty (některé prameny usuzují, že mohlo jít již …
více »

Dům čp. 4 na nám. Československé armády v Jaroměři
Měšťanský dům
Tato místa byla zastavěna již v 15. století, kdy se zde nacházel gotický objekt, z něhož se do dnešní doby zachovala dispozice, sklepy a částečně obvodové zdi 1. patra. O jeho prvních majitelích nemáme žádné znalosti, teprve k roku 1576 víme, že ho ujala po matce Kateřina Rybaříková. V roce 1602 byl jeho držitelem Jan Rybařík. Během třicetileté války byl objekt zpustošen, ale p…
více »

Podklasný mlýn v Josefově
Mlýn
Tento mlýn, který od dávných časů náležel rodině Šiffnerově (Schiffnerově, ale matriční i úřední listiny obsahují i jiné verze tohoto příjmení), je památkou na původní obec Ples, neboť nebyl zbourán při výstavbě p…
více »

Památník osvobození v Jaroměři
Památník
Po srpnové invazi v roce 1968 přišlo období normalizace, jež se vyznačovalo rovněž tím, že se nové vedení KSČ i samého státu snažilo ukazovat všemi způsoby, jak je věrné Sovětskému svazu a jím ražené politice. Jed…
více »

První česká přádelna a tkalcovna juty Josefa Etricha v Jaroměři
Dům, budova
Jaroměř bývá nazývána jako město tří řek, což plně dokládá existenci mnoha zdejších mlýnů, z nichž se v průběhu staletí staly jiné provozy. Jako vznikla na místě Podzedního mlýna městská elektrárna, tak nedaleký m…
více »

Městská elektrárna v Jaroměři
Elektrárna
Přelom 19. a 20. století byl v českých zemích ve znamení zavádění pokroku v různých oblastech, zejména však v průmyslu a ve službách. Jedním z takových věcí bylo budování plynáren a elektráren, protože nešlo jen o…
více »

Mechanická tkalcovna a šlichtovna Josef Pěnička a syn v Jaroměři
Dům, budova
Původně se v těchto pravidelně zaplavovaných místech nacházel Podkostelní mlýn, o němž máme zmínku již z 22. listopadu 1465, kdy byl jmenován v narovnání mezi podkomořím království Českého Vaňkem (psán jako Vaniek…
více »

Věžový vodojem v Jaroměři
Technická památka
Již od dávných dob byla hnána voda do náměstí různými způsoby. Přímo na náměstí byla zřízena během raného středověku studna. První skutečný vodovod tímto směrem byl vybudován v roce 1636, a to díky řeznickému cechmistru, konšelu a pozdějšímu císařskému rychtáři Janu Jiřímu Mannovi. Jeho základem bylo to, že voda byla od podkostelního mlýna hnána vodním kolem do nádrže vodárensk…
více »
stránka 1 z 5
Doporučujeme od našich turistů
Jezera a rybníky (1410)
Máchovo jezero
Turistické oblasti
Výlety Česká republika
Výlety Praha a okolí (473)
Hory a údolí (3029)
Jezerní slať
Východní Morava
Výlety Jižní Čechy (829)
Výlety Brno a okolí (210)
Skály a jeskyně (1833)
Vodní nádrž Lipno
Jižní Morava
Výlety Český ráj (212)
Výlety Plzeňsko (86)
Technické památky (3 232)
Propast Macocha
Hrubý Jeseník
Výlety Šumava (230)
Výlety Středočeský kraj (1072)
Muzea (1724)
Hrad Kost
Beskydy & Valašsko
Výlety Jizerské hory (212)
Výlety Vysočina (251)
Zábava & zážitky (632)
Praděd
Krkonoše
Výlety Hrubý Jeseník (499)
Výlety Jižní Morava (755)
Pěší trasy (6258)
Prachovské skály
Moravský kras a okolí
Výlety Krkonoše
Výlety Karpacz
Cyklotrasy (753)
Stezka v oblacích
Orlické hory a podhůří
Výlety Krušné hory
Výlety a trasy na kolo
Cestopisy (5411)
Hrad Houska
Český ráj
Výlety Plzeňsko (86)
Virtuální prohlídky
Videotrasy (416)
Český Krumlov
Vysoké Tatry
Treking.cz
Ochrana osobních údajů