Bazilika Panny Marie v Hanswijku, Mechelen
Barokní poutní kostel navržený Lucasem Faydherbe(m) (1617-1697) a zbudovaný mezi léty 1663-1681 byl jedním z prvních klenutých kostelů v tehdejším Nizozemí. Kupole měla být dokonce ještě vyšší, ale konstrukce stavby se nakonec ukázala ne dost mohutnou pro takovou stavbu.
Uvnitř se pod kupolí nacházejí dva pozoruhodně veliké reliéfy, jejichž autorem je rovněž Faydherbe. Až do bombardování během 2. světové války se o nich předpokládalo, že jsou z pískovce. Ten by však byl příliš těžký, proto autor použil raději štuk, tedy směs sádry. Přišlo se na to teprve při opravách poškozených reliéfů.
V přední části kostela je umístěna zázračná socha Panny Marie. Podle legendy v roce 988 bohatě naložená loď uvízla na břehu řeky Dijle a mohla znovu odplout až poté, co z ní byla na břeh řeky ve čtvrti Hanswijk vynesena socha Panny Marie. Lidé z toho vyvodili, že si Panna Maria přeje být uctívána právě na tomto místě.
Když v roce 1272 vypukla ve městě morová epidemie, lidé odnesli sochu v procesí do katedrály sv. Rumbolda, načež nákaza o několik dnů později ustoupila. Od té doby se každoročně v neděli před svátkem Nanebevzetí Panny Marie konají procesí jako vděčná vzpomínka na tuto událost. Od roku 1738, kdy se slavilo 750. výročí uctívání sochy, se každých 25 let pořádá také unikátní tzv. Hanswijkská kavalkáda, tedy slavnostní historický jezdecký průvod (naposledy se konal roku 2013).
Zvláštní pozornost zasluhují v interiéru dále především zpovědnice od Jana-Franse Boeckstuynse (1650-1734) a kazatelna od Theodoora Verhaegena (1701-1759).
V roce 1985 se v chrámu pomodlil tehdejší papež Jan Pavel II., načež byl kostel o dva roky později povýšen na baziliku u příležitosti 1000. výročí poutního místa.