Bezděkov u Úsova – Levandulový Krámeček s destilérií a galerií
O tom, že jsou drobné fialové kvítky symbolizující zejména francouzskou Provence už nějaký čas „in“, nepochybuje asi nikdo. Důkazem, že to platí i pro země české a moravské, může být například malá víska Bezděkov, nacházející se v šumperském okrese. Zdejší Levandulový statek se pomalu, ale jistě, stává – když už ne legendou, tak alespoň - velmi oblíbeným výletním místem.
Neodmyslitelnou součástí této „atrakce“ je také nevelký – ale jen velmi těžko přehlédnutelný - fialový domek v centru obce, který v minulosti býval obecním úřadem i hasičskou zbrojnicí a který je dnes znám jako Levandulový Krámeček, galerie a destilérie nebo Levandulová expozice s krámečkem. A jedná se o prostory, kam se skutečně chodí, kde se skutečně destiluje a – to hlavně – kde se utrácí za „blbůstky“, které někomu udělají radost.
V někdejších obecních kancelářích je umístěna Galerie (Levandulová expozice) s fotografiemi z levandulových svateb a festivalů, infotabulemi o historii Levandulového statku i o pěstování levandule, pár exponáty ve stylové – tedy fialovo-bílé – kombinaci a také několika díly místní malířky Marie Janoščákové.
Bývalá hasičská zbrojnice se změnila v Levandulový Krámeček, tedy malý obchůdek, kde si můžete zakoupit levandulové produkty, vyráběné přímo na bezděkovském statku. Ceny různé, ale dají se zde pořídit i drobné dárky za několik desetikorun. V nabídce jsou, samozřejmě, i záležitosti mnohonásobně dražší.
Vedle Krámečku se nachází malá místnost sloužící jako destilérie. Právě zde vzniká každý rok voňavý levandulový olej a květová voda. Prohlídka destilérie je součástí komentované prohlídky Levandulového statku.
Zapomenout, pochopitelně, nesmíme ani na historický záchod hasičů, který se nachází pod schodištěm do Galerie.
Otevírací doba Krámečku se nikde neprezentuje a je zřejmě víceméně sezónní záležitostí (květen až srpen). S ověřenou jistotou mohu napsat pouze to, že je zde otevřeno v červenci denně, a to od 10,00 do 18,00 hod.