Loading...
Nepřehlédnutelná budova válečného muzea se nachází na samém vrcholu areálu bojiště na Chlumu. Ke stavbě muzea dal popud u příležitosti 70 výročí bitvy, člen Komitétu pro udržování památek roku 1866, pan Josef Volf z Máslojed, který vlastním nákladem 44 000 Kč stavbu financoval. Budovu postavil, dle návrhu Ing. Františka Friedricha, stavitel Antonín Šandera. Slavnostní otevření se pro veřejnost uskutečnilo v den výročí bitvy 3. července 1936. Dnes je zřizovatelem válečného muzea Muzeum východních Čech.
V roce 2010 byla dokončena rekonstrukce a přístavba výstavních ploch. Částečné uvedení do provozu se uskutečněnilo na den výročí bitvy 3.7.2010.
Zajímavý článek k historii muzea je zde: www.hradecky.denik.cz/zpravy_region/muzeum-valky-1866-slavi-osmdesate-vyroci-20160812.html
Aktuální info o provozní době a vstupném je k získání zde: https://www.muzeumhk.cz/muzeum-valky-1866/oteviraci-doba-a-vstupne.html
Chlum u Hradce Králové byl jedním z našich cílů, když jsme se vraceli domů z dovolené v Českém ráji do Olomouce. Stalo se tak již dvakrát a mezi oběma návštěvami uběhly čtyři roky. Důvodů k naší zastávce bylo hned několik, ovšem tento příspěvek je věnován muzeu bitvy, která na tomto kopci a v okolí proběhla roku 3. července 1866 mezi pruskou a rakouskou armádou.
Při naší první návštěvě jsme auto nechali na parkovišti nedaleko památníku bitvy, do kterého jsme následně zašli. V pokladně staré budovy jsme koupili známku a prohlédli si muzeum, které bylo postaveno v roce 1936 a kde se nám nejvíce líbil model bojiště s malými vojáčky. Dále jsme si prohlédli výzbroj a výstroj všech armád zúčastněných v této druhé největší vojenské bitvě 19. století.
Jak jsme se dozvěděli, v bitvě padlo nebo bylo raněno 9 000 pruských vojáků, ale rakouská a saská vojska dopadla mnohem hůř - zabito nebo raněno bylo 43 000 mužů. Dále jsme se dočetli, že téměř ihned po skončení válečných událostí bylo zahájeno budování četných pomníků a památníků bitvy, z nichž jsme si některé prohlédli. V centrálním prostoru bojiště bylo v roce 1936 u příležitosti 70. výročí bitvy vybudováno válečné muzeum a přečetli jsme si, že budovu postavil podle návrhu Ing. Františka Friedricha stavitel Antonín Šandera. Expozice výzbroje a výstroje armád prusko-rakouské války 1866 převážně ze sbírek Muzea východních Čech v Hradci Králové, kterou jsme shlédli, zde byla až do roku 2008.
Když jsme si všechny expozice prohlédli, vystoupali jsme na rozhlednu a chvíli se prošli po okolí. Po necelé půlhodině jsme odjeli do Hradce Králové na oběd.
I podruhé jsme auto nechali zaparkované zdarma u muzea války z roku 1866, ovšem již na novém parkovišti. Poté, co jsme vyšplhali na rozhlednu a pokochali se krajinou, jsme se k muzeu zase vrátili. O naší první návštěvy byly budovy v letech 2008 až 2010 zmodernizovány a byla přistavěna také nová část muzea, ve které byla od 3. července 2010 umístěna expozice prusko-rakouské války 1866 a bitvy u Hradce Králové 3. července 1866. Dočetli jsme se, že v sobotu 31. března 2012 proběhlo slavnostní otevření muzea.
V pokladně jsme koupili vstupenku, získali razítka do památníku a razítka a pak jsme si již prohlíželi expozice muzea. Shlédli jsme také čtvrthodinový film o situaci roku 1866, který vysvětluje důvody, proč se válka odehrála a proč zrovna na našem území. Pak jsme si prohlédli moderní expozici a viděli na pětiminutovém filmu hrůzný osud vojáka v bitvě na Chlumu.
Z historie jsme se dozvěděli, že bitva na Chlumu byla největší, nejkrvavější a rozhodující bitvou prusko-rakouské války, která začala v červnu 1866. Dále jsme zjistili, že Prusko postupující ze severu východních Čech porazilo postupně ve všech bitvách rakouskou armádu (kromě bitvy u Trutnova) a postupovalo k Hradci Králové. Rakousko ve snaze postup zarazit soustředilo na Chlumu celou svou Severní armádu a zfomormovalo ji v půlkruhové linii v délce 12 km. Na pruské straně byly připraveny První, Druhá a Labská armáda, takže proti sobě stálo více než 400 000 mužů. Ke střetu došlo ráno 3. července 1866 a po celodenních bojích byla rakouská vojska zcela rozprášena. Důvodem rakouské porážky byla zastaralá taktika boje s použitím bodáků v sevřených útvarech a horší typ pušek, které měly až trojnásobně nižší rychlost střelby než pruské. Ztráty na životech a počty zraněných byly obrovské. Rakousko ztratilo 43 000 mužů, Prusko 13 000 mužů. V řadách rakouské armády zemřelo mnoho Čechů a Slováků.
Když jsme vyšli z muzea ven, prohlédli jsme si různé památníky v okolí bojiště – pomník rakouského I. Armádního sboru, kde syn našel kešku, pomník baterie mrtvých či v lesíku krásnou kostnici, u které je Fürstenbergův kříž s párem lvů. Na obě kamenné šelmy si dcera vylezla a syn zde našel další kešku. O všech těchto památnících se více dozvíte v mých dalších příspěvcích.
Potom jsme odjeli z Chlumu k obci Dlouhé Dvory, kde jsme shlédli malý pomník válečných událostí a Tomáš zde našel poslední kešku naší dovolené roku. Pak jsme již jeli domů do Olomouce.
http://www.chlum1866.cz/
Tip: virtuální prohlídka muzea
Otevírací doba a vstupné
1. Dubna - 30. září: denně mimo pondělí 9-17 hodin
1. říjen - 31. březen: soboty a neděle 10-16 hodin
Základní vstupné muzeum
Dospělí 50,-, děti 20,-, rodinné 100,- . Můžete také rovnou zakoupit zvýhodněné vstupné, které platí na rozhlednu i do muzea. V muzeu je možné objednat také komentované prohlídky expozice a komentované prohlídky bojiště.