Branná - Mariánský pramen
Turistické cíle • Příroda • Pramen
Branná neboli Kolštejn je staré poutní místo. Nad zázračným pramenem stával dřevěný Kostelík a v něm dřevěná socha Panny Marie Utěšitelky. Sošku podle legendy přinesli ze Svaté země Maltézští rytíři. Prameni vody a sošce se přisuzoval řada zázraků a poutníků do Kolštejna přibývalo. V roce 1734 byl postaven nový poutní kostel a tím se obec stala významným poutním místem v Jeseníkách. Ovšem v r. 1789 za Josefínských reforem bylo poutní místo zrušeno a poutní kostel jako nadbytečný byl odsvěcen a zbořen. Soška byla přenesena do farního kostela Archanděla Michaela. Památkou na poutní místo tedy zůstal pouze pramen zázračné vody.
Ten ovšem poslední dobou značně chátral, nakonec však došlo k jeho obnově. Slavnostně bylo renovované místo vysvěceno při pouti 12.8.2012. Mariánská pouť se stává v Branné pomalu tradicí a navazuje tak na zaniklou tradicí z 18. století. Hlavní slavnost je ovšem přenesena do farního kostela Archanděla Michaela. V něm můžeme vidět kopii originálu sochy, která je v úschově na arcibiskupství v Olomouci.
Samotný pramen je nejsnáze dostupný od cesty od nádraží k hájovně Banjaluka. Asi 100m od rozcestníku narazíme na most k čističce odpadních vod a od něj na sever do svahu směřuje cesta k prameni.