Břest - kostel sv.Jakuba Staršího
Stojí ve středu obce na protáhlé návsi, od které je oddělen ohradní zdí, za níž se v minulosti u chrámu rozprostíral hřbitov. Jedná se o obdélný jednolodní orientovaný svatostánek, nad západním průčelím se vypíná vysoká věž zvonice. Vstup do chrámu je veden pod kamenným ostěním přízemím věže. Okolo kostela rostou památné lípy zasazené v 19.století.
První farář jménem Jiří z Břestu je v análech zmiňován LP 1575. Kostel je o něco mladšího data – vznikl před koncem 16.století, stejně jako dnes památkově chráněná ohradní zeď se střílnami. Za Valašského povstání byly kostel i fara poničeny.
Značná část dnešního chrámu pochází až z roku 1707, kdy byl po předchozím požáru opraven. Roku 1742 se mu dostalo nového zaklenutí, sakristie a hudební kruchty. 1780 přistavěny boční kaple zasvěcené sv.Anně a Panně Marii. Léta Páně 1893 prošel kostel poslední větší stavební úpravou, při níž dostala střecha novou krytinu a interiér zkrášlila nová dlažba, barevná okna a nový hlavní oltář. Věž zvonice byla navýšena o 5.5 metru. Visí v ní zvon, který roku 1744 odlil olomoucký zvonař Olas Oberg a ozdobil jej reliéfy sv.Petra a Pavla. Po opravách vykonal v srpnu 1893 slavnostní vysvěcení chrámu arcibiskup Theodor Kohn.
Další opravy sakrálního objektu provedeny v poslední čtvrtině minulého století a v prvním roce nového tisíciletí do něj přibyly nové varhany. Nedávno bylo provedena revize elektroinstalace a mobiliář interiéru pocházející z půle 19.století se zviditelnil díky novému osvětlení.
K areálu kostela patří kamenný kříž z 18.století, jenž byl roku 1998 restaurován pražským akademickým sochařem Jiřím Lendrem. O rok později se obnovy dočkala i ohradní zeď. Před ní stojící barokní socha sv.Jana Nepomuckého, o jejíž vznik se přičinil břestský farář Ognác Jan Frey, byla restaurována rovněž v roce 1998.