Čerňava - Přírodní rezervace
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Rezervace
Přírodní rezervaci Čerňava (18,13 ha) nalezneme na severovýchodním svahu vrchu Čerňava (843,8 m) v Hostýnských vrších, na východním úbočí této hory se sklonem svahu až 45°, (levý údolní svah Rosošného potoka), v nadmořské výšce 570-730 m, 4 km jihozápadně od obce Rajnochovice, asi 1,5 km severozápadně od rekeačního střediska na Tesáku. Na dolním okraji rezervace na Rosošném potoce se nachází malá vodní nádrž, tzv. klauza, která sloužila v minulosti k zadržování vody pro plavení dřeva Do Rajnochovic. Vyvěrá zde také poměrně silný pramen (Fons Theodori), upravený v r. 1900 a pojmenovaný podle olomouckého arcibiskupa Theodora Kohna.
Rezervace chrání původní karpatský les pralesovitého charakteru starý asi 280 let s četnými vyvrácenými a trouchnivějícími kmeny. Rostlinná společenstva zastupuje převážně květnatá jedlobučina a suťový les. Z lesních typů převažují jedlobučiny a jasanové javořiny, v horní části přechází v suťovou javořinu a travnatou loučku s pískovcovými skalisky. Ve stromovém patře dominuje buk lesní (Fagus sylvatica) a javor klen (Acer pseudoplatanus), vpříměsi se řídce vyskytuje jedle bělokorá (Abies alba), javor mléč (Acer platanoides) a jasan ztepilý (Fraxinus excelsior). .
V bylinném patře dominuje kyčelnice devítilistá (Dentaria enneaphyllos) a bažanka vytrvalá (Mercurialis perennis). Hojné jsou kapradiny, např. kapraď samec (Dryopteris filix-mas), kapraď rakouská (Dryopterix austriaca), kapraď rozložená (Dryopteris dilatata), kapradina laločnatá (Polystichum aculeatum), papradka samičí (Athyrium filix-femina).
Rezervace je lokalitou vzácných dřevokazných hub, např. hlívy dřevní (Pleurotus lignitatis), údajně jde o jediné naleziště v ČR. Dále zde roste např. vzácný korálovec jedlový (Hericium flagellum), korálovec bukový (Hericium clathroides) aj.
Z obojživelníků zde byl zjištěn čolek karpatský (Triturus montandoni ) na západní hranici areálu rozšíření, čolek horský (Triturus alpestris), skokan hnědý (Rana temporaria) a mlok skvrnitý (Salamandra salamandra), z plazů ještěrka živorodá (Zootoca vivipara).
Území je také významným hnízdištěm a útočištěm řady druhů ptactva. Byl zde pozorován silně ohrožený čáp černý (Ciconia nigra), strakapoud bělohřbetý (Dendrocopos leucotos), kos horský (Turdus torquatus) a žluva hajní (Oriolus oriolus), z ohrožených druhů jestřáb lesní (Accipiter gentilis) a krkavec velký (Corvus corax).
Dolní hranici rezervace, podél Rosošného potoka tvoří cesta, po které prochází Naučná stezka Hostýnské vrchy, spolu scyklostezkou č. 5120.