Loading...

Chlum u Hradce Králové a rozhledna v místě největší bitvy na našem území

Turistické cíle Technické zajímavosti Rozhledna

Rok 1866 je znám ve střední Evropě především krvavým konfliktem, který se nazývá Prusko-rakouská válka, Německá válka či Sedmitýdenní válka. Válka skončila vítězstvím Pruska, následovalo vyjednávání v Mikulově a podpisem mírové smlouvy 23. srpna 1866 v Praze (Pražský mír). Je zajímavé, že se nejednalo o válku dobyvačnou, jelikož po jejím skončení zůstalo území poraženého Rakouska ze strany Pruska nedotčené. V konfliktu šlo o upevnění pozic v regionu, kde původně mělo největší moc Rakousko, ale po válce ho vystřídalo Prusko, které tím posílilo svou moc a chystalo se na vytvoření Pruského císařství a později jednotného státu Němců. V Rakousku se naopak oslabila centralizovaná moc a následně došlo k rozdělení země na dva polické útvary (byť s jedním panovníkem), na Rakousko a Uhersko.

Bojů bylo více, ale rozhodující byla krvavá bitva u Chlumu, která se odehrála 3. července 1866 na nejvyšším místě v rovině před Hradcem Králové. Jednalo se o druhou největší polní bitvu 19. století a co do počtu bojujících vojáků (440 000 mužů) šlo o největší bitvu svedenou na našem současném území. Boje vypukly před osmou hodinou ranní a síly byly na začátku vyrovnané. Ale po celodenním válečném zápolení bojiště jako poražená opustila nakonec rakousko-saská armáda.

Foto: Bubinga

Na podzimu roku 1866 se započalo s budováním pomníkům či jednodušších křížů a prostor bojiště nabýval své charakteristické podoby. Nakonec zde vyrostlo v blízkém či vzdálenějším okolí místa bitvy více než čtyři stovky pomníků a památníků. A také železná, 25 metrů vysoká vyhlídková věž, která byla vysvěcena 2. listopadu 1899. Téhož roku byl u ní postaven hostinec. Věž se ale kvůli špatnému technickému stavu nedožila svého stého výročí. V dubnu 1999 byla kovová konstrukce rozebrána a odvezena do šrotu.

Ale naštěstí se okamžitě začala stavět na původním místě nová telekomunikační věž vysoká 56 metrů s vyhlídkovou plošinou ve výšce 35 metrů. Rozhledna byla slavnostně otevřena 3. července 1999, tedy v den 133. výročí bitvy.

Vstup na vyhlídkovou plošinu rozměrů 6,9 x 6,9 metru zajišťují dvě nezávislá osmiboká schodiště. Rozhled na bojiště i do širokého okolí je krásný, ale je potřeba kvůli němu vyšlápnout 182 schodů. Spatřit lze při dobrém počasí Krkonoše, Orlické hory, Hradec Králové, Kunětická hora nebo Železné Hory.

Rozhledna společně s muzeem bitvy je otevřena od 1. dubna do 30. října denně mimo pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. Potřebné i zajímavé informace se lze dočíst na internetu: http://www.chlum1866.cz/aktuality/u-kralovyho-hradce.

Foto: Bubinga

Něco málo o zmíněné bitvě:

- bitva u Chlumu: https://www.turistika.cz/mista/chlum-u-hradce-kralove-a-nejvetsi-bitva-na-nasem-uzemi

Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: http://bubinga.blog.cz/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/

Podobné příspěvky
Bojiště na Chlumu - rozhledna na Chlumu

Ke konci 19. století, kdy na bojišti vzniklo větší množství pomníků nechal dobřenický statkář Karel Weinrich roku 1894 postavit na Chlumské pláni domek pro strážce pomníků, který dodnes stojí mezi budovou muzea a rozhlednou. V roce 1899 byla Ústředním spolkem financována stavba vyhlídkové věže vysoké 25 metrů. Věž byla slavnostně vysvěcena společně s ossariem dne 2. listopadu 1899. Nedaleko rozhledny byla téhož roku postavena i Restaurace, která dodnes slouží hostům. Původní rozhledna sloužila návštěvníkům bojiště 100 let. Na jaře roku 1999 byla věž demontována a na jejím místě byla postavena nová ocelová příhradová věž vysoká 56metrů. Vyhlídková plošina je ve výšce 35 metrů, je tedy o 11 m výše než byl Ochoz staré rozhledny.

Za jasného počasí nám budou odměnou za výšlap na vrcholovou plošinu impozantní výhledy na Český ráj (Prachovské skály, Brada, Přivýšina, Zebín a Trosky), Mlázovický a Hořický Chlum, Podzvičinsko se Zvičinou, Krkonoše, Kladské pomezí s Borem a Hejšovinou, Orlické hory, ale i Suchý vrch, Železné hory a samozřejmě i na prostor bojiště.

Aktuální informace o vstupném a otevírací době je zde: https://www.muzeumhk.cz/muzeum-valky-1866/oteviraci-doba-a-vstupne.html

Rozhledna na Chlumu u Hradce Králové, bojišti z roku 1866

Pokud si chcete prohlédnout pěkně z výšky bojiště, kde se dne 3. července 1866 odehrála rozhodující bitva prusko – rakouské války, navštivte rozhlednu na Chlumu vzdálenou deset kilometrů severozápadně od Hradce Králové. Chlum sice není žádný výrazný kopec, jeho nadmořská výška je pouhých 334.4 m, ale i tak se dá odtud dohlédnout poměrně daleko, jak ještě popíšu později.

Původní 25 vysoká železná rozhledna zde stála již roku 1899. Postavit ji nechal Ústřední spolek pro udržování válečných památek z roku 1866 v Čechách. Dne 2. listopadu 1899 byla rozhledna slavnostně vysvěcená současně s nedalekou kostnicí (Ossariem). A protože téhož roku byla u paty rozhledny postavená i malá restaurace, místo se stalo vyhledávaným.

Stará rozhledna sloužila celých sto let. Její technický stav byl však špatný, proto byla během jediného dne 20. dubna 1999 demontovaná a odvezená do šrotu. Okamžitě byla na stejném místě postavená nová ocelová trubková příhradová konstrukce vysílače. Věž je vysoká 55,6 m (s vysílacím nástavcem 60 m), její hmotnost je 63 tuny. Vyhlídkový Ochoz ve výšce 34,8 m je rozměrů 6,9 m x 6,9 m při šířce lávky 1,30 m. Výstup na něj a sestoupení zpět umožňují dvě na sobě nezávislá lomená osmiboká schodiště, každé se 182 schody širokými 70 centimetrů. Ramena schodišť s přípustnými 16 stupni střídají malé podesty.

Eurotel pořídil vysílač za 14 milionů korun českých s přispěním Města Hradce Králové (1 milion Kč) a Okresního úřadu Hradec Králové (1 milion Kč). Nová rozhledna byla pro veřejnost otevřená 3. července 1999, přesně v den 133. výročí bitvy. Jejím provozovatelem je Muzeum východních Čech v Hradci Králové.

Z ochozu rozhledny jsou za pěkného počasí daleké výhledy. V severním směru za Zvičinou vystupují Krkonoše, od severovýchodu po jihovýchod se modrají Orlické hory. Dobře viditelný je Hradec Králové jihovýchodně, ba i sousední Pardubice na jihu. V témže směru na sebe upozorňuje Kunětická hora a komíny Opatovické elektrárny. V jihozápadním směru lze před Železnými horami zahlédnout i Chvaletickou elektrárnu a v severozápadním azimutu zříceninu hradu Trosky.

V nejbližším okolí jsou na dosah místa zmíněné bitvy a ležení pruské, rakouské a saské armády. Především les Svíb, Chlum, Rozběřice, les u Horních Dohalic, Lípa a další.

Otevírací dobu a vstupné přepisovat nabudu, obojí najdete na přiložených fotografiích z konce května 2013. Děti do 12 let mají na rozhlednu z bezpečnostních důvodů přístup pouze v doprovodu dospělé osoby. Na plošině rozhledny může najednou stanout nejvíce 40 návštěvníků. Návštěvní řád visí pod rozhlednou.

Tak až pojedete z Hradce Králové na Jičín (nebo obráceně) a bude dobrá viditelnost, odbočte na Chlum a udělejte si pauzu. Můžete kromě rozhledny navštívit i Muzeum války 1866 na Chlumu nebo se pod rozhlednou v chládku občerstvit. Parkování je bez problémů, zdarma. Kolem rozhledny vede červená turistická značka ze Všestar do Hořiněvse.

Po vystoupání na rozhlednu se vám asi nestane, aby na vaši počest kroužilo nad bojištěm 30 letadel, jak tomu bylo 6. května 1923, když na jejím Ochozu stanul francouzský maršál Ferdinand Foch. Ale zase vás nebude při kochání se pohledy do dálek rušit hluk motorů nad hlavouSmile.

Chlum u HK - rozhledna a telekomunikační vysílač

Chlum u Hradce Králové byl jedním z našich cílů, když jsme se vraceli domů z dovolené v Českém ráji do Olomouce. Důvodů k naší zastávce bylo hned několik, nicméně tento příspěvek je věnován hlavní dominantě tohoto zalesněného kopce, kterou je jistě železná rozhledna a vysílač mobilního operátora v jednom.

Auto jsme nechali zaparkované zdarma u muzea války z roku 1866 a vydali se k rozhledně, která vrhá stín právě na budovu muzea, protože její celková výška činí téměř 56 metrů. V pokladně u paty věže jsme zakoupili vstupenky a po 182 točitých schodech jsme vystoupali na vyhlídkovou plošinu ve výšce 35 metrů.

Za náročný výstup jsme byli odměněni výhledem na Krkonoše, Orlické hory, Hradec Králové, Kunětickou horu či Železné Hory. Kývání věže nám poněkud opepřilo daleké rozhledy a tak jsme po chvilce zase sešli dolů.

Z historie jsme se dozvěděli, že současná rozhledna zde byla vystavěna roku 1999. Její předchůdkyní byla železná věž z roku 1899, která byla vysoká 25 metrů. Dle starých fotek na naučné tabuli nám připadalo, že výstup na ni musel být velkým dobrodružstvím. Dále jsme se dočetli, že výstavbu první věže financoval Ústřední spolek pro udržování památek z války 1866 a společně s nedalekou kostnicí byla vysvěcena 2. listopadu 1899. Zaujalo nás, že ve stejný rok poblíž rozhledny vyrostla restaurace sloužící dodnes.

Dále jsme se dozvěděli, že původní rozhledna sloužila návštěvníkům bojiště 100 let. Dne 20. dubna 1999 byla pro špatný technický stav demontována, odvezena do šrotu a nás celkem překvapilo, že vše se stihlo za jeden jediný den. A na jejím místě byla posléze postavena nová ocelová konstrukce společnosti Eurotel za 14 miliónů korun.

Když jsme se dozvěděli vše potřebné o rozhledně, navštívili jsme vedle stojící muzeum bitvy z roku 1866. o kterém se více dozvíte v mém dalším článku.

http://rozhledny.webzdarma.cz/chlumhk.htm

Otevírací doba: Rozhledna společně s muzeem bitvy je otevřena od 1. dubna do 30. října denně mimo pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. V době od 1. listopadu do 30. března pouze na základě telefonické nebo písemné objednávky.

Vstupné: základní 15 Kč, snížené 5 Kč

Rozhledna na Chlumu u Hradce Králové
Původní železná rozhledna, u jejíhož vzniku stál Komitét pro udržování pomníků na bojišti královéhradeckém (původně měla stát již v roce 1897, ale kvůli nedostatku peněz nebyl tento plán tehdy realizován) a věnována byla Ing. Josefem Friedländrem z Vídně, byla již roku 1902 poprvé opětovně natřena, ale později se i při vzorné údržbě začaly objevovat problémy, takže přišel úřední zákaz vstupu na ni. Po delším čase znepřístupnění byla opravena roku 1934 (zejména šlo o ztužení konstrukce a jejích základů, náklad vyšel na 5 400 Kč) a pokud odhlédneme od její úpravy, tak zde vydržela málem 100 let, protože k jejímu slavnostnímu posvěcení došlo 2. listopadu 1899. 20. dubna 1999 však byla vyhlídková věž demontována a nahrazena novou příhradovou konstrukcí o výšce 55,60 m s půdorysem 8 x 8 m, na níž byla ve výšce 34,6 m umístěna vyhlídková plošina. K jejímu slavnostnímu otevření došlo 3. července 1999 a jak vypadá výhled z ní dnes, tak to můžete vidět z následujících snímků.
Poslední aktualizace: 8.8.2024
Nadmořská výška:
335 metrů nad mořem
WWW stránky:
Chlum u Hradce Králové a rozhledna v místě největší bitvy na našem území na mapě
Autor: Bubinga
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Chlum u Hradce Králové a rozhledna v místě největší bitvy na našem území

Areál Bojiště bitvy r.1866 na Chlumu
Areál Bojiště bitvy r.1866 na Chlumu
Muzeum
Areál bojiště bitvy u Hradce Králové (u Sadové) ze dne 3.7.1866 se nachází…
0.2km
více »
Pomník "Baterie mrtvých" na Chlumu
Pomník "Baterie mrtvých" na Chlumu
Pomník
Komitét pro udržování pomníků na bojišti kralohradeckém, založený roku 1889 z popudu setníka ve výslužbě Jana Steinského, se usnesl …
0.2km
více »
Bojiště na Chlumu - Baterie mrtvých
Bojiště na Chlumu - Baterie mrtvých
Pomník
Baterie mrtvých.  Pomník rakouské jízdní dělostřelecké baterie č. 7. - M…
0.2km
více »
Chlum u Hradce Králové a největší bitva na našem území
Chlum u Hradce Králové a největší bitva na našem území
Památník
Rok 1866 je znám ve střední Evropě především krvavým konfliktem, který se…
0.2km
více »
Bojiště na Chlumu - rozhledna na Chlumu
Bojiště na Chlumu - rozhledna na Chlumu
Rozhledna
Ke konci 19. století, kdy na bojišti vzniklo větší množství pomníků nechal dobřenický statkář Karel Weinrich roku 1894 postavit na…
0.2km
více »
Rozhledna Chlum u Hradce Králové
Rozhledna Chlum u Hradce Králové
Tipy na výlet
V roce 1866 došlo na území na severozápad od Hradce Králové k jedné z…
0.2km
více »
Hostinec U Polních myslivců v Lípě u Hradce Králové
Hostinec U Polních myslivců v Lípě u Hradce Králové
Cyklo bar - hospůdka
Tento hostinec čp. 34 připomíná svým vzhledem lovecký zámeček, který…
0.2km
více »
Chlum – rozhledna a Památník bitvy 1866
Chlum – rozhledna a Památník bitvy 1866
Tipy na výlet
Při návratu z dovolené projíždíme Královéhradeckem a protože milujeme rozhledny, musíme i na Chlum, kde je rozhledna součástí Památn…
0.2km
více »
bojiště na Chlumu - les Svíb
bojiště na Chlumu - les Svíb
Trasa
Ten kdo navštíví bojiště na Chlumu by měl využít možnosti a zavítat do nedalekého lesu Svíb. Nejedná se les „obyčejný“, ale místo…
0.2km
více »
turistické rozcestí bojiště na Chlumu - u rozhledny
turistické rozcestí bojiště na Chlumu - u rozhledny
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází mezi rozhlednou a muzeem v areálu…
0.2km
více »
Muzeum bitvy u Chlumu
Muzeum bitvy u Chlumu
Tipy na výlet
Oblast na severozápad od Hradce Králové byla v roce 1866 svědkem jedné z…
0.2km
více »
Bojiště na Chlumu - Muzeum války 1866 na Chlumu
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Bojiště na Chlumu - Muzeum války 1866 na Chlumu
Muzeum
Nepřehlédnutelná budova válečného muzea se nachází na samém vrcholu areálu…
0.2km
více »
Pomník Antonína Švehly na Chlumu
Pomník Antonína Švehly na Chlumu
Pomník
Všude po Československu nastal v prvních letech existence republiky velký boom výstavby různých pomníků svobody nebo padlým v 1. svě…
0.3km
více »
Fürstenberský kříž na Chlumu
Fürstenberský kříž na Chlumu
Kříž
Pojem ossarium je známý každému, reálií znalému návštěvníkovi bojiště pruskorakouské války roku 1866, ale o nedalekém Fürstenberském…
0.5km
více »
Bojiště na Chlumu - Ossarium
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Bojiště na Chlumu - Ossarium
Památník
Pseudogotické ossarium najdeme na vrcholové ploše Chlumu západně od muzea. Současné ossarium, postavené z hořického pískovce,…
0.5km
více »
Bojiště na Chlumu - Mauzoleum
Bojiště na Chlumu - Mauzoleum
Pomník
Mauzoleum s kaplí věnované památce padlých rakouských a saských bojovníků najdeme na severozápadním svahu Chlumu nad obcí Lípa u…
0.5km
více »
Rozhledna, muzeum - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu
Rozhledna, muzeum - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu
Tipy na výlet
Cílem naší cesty je areál bitvy r. 1866 u obce Chlum, který se nachází cca…
0.5km
více »
Lípa (Všestary)
Lípa (Všestary)
Místní část
Podle tradice se zde musela nacházet památná lípa, jež dala posléze obci…
0.6km
více »
Bojiště na Chlumu - Pruský hřbitov
Bojiště na Chlumu - Pruský hřbitov
Hřbitov
Pruský hřbitov najdeme na vrcholové pláni Chlumu mezi kostelem, novým…
0.6km
více »
Památník bitvy na Chlumu – tip na výlet do historie
Památník bitvy na Chlumu – tip na výlet do historie
Cestopisy
Na vyvýšenině Chlum, která leží kousek od Hradce Králové, byla v roce 1866 svedena jedna z nejtěžších bitev Prusko-rakouské války.…
0.6km
více »
Kostel Proměnění Páně na Chlumu
Kostel Proměnění Páně na Chlumu
Kostel
Podle některých teorií mohl na tomto místě stát již románský svatostánek z…
0.7km
více »
Chlum (Všestary)
Chlum (Všestary)
Místní část
Toto místo bylo osídleno již v době kamenné, což dokazuje množství…
0.7km
více »
Chlum - kostel Proměnění Páně
Chlum - kostel Proměnění Páně
Kostel
Chlum - obec připomínaná roku 1352. Původní gotický kostel je datován…
0.7km
více »
Bojiště na Chlumu - Pomník rakouského I. armádního sboru (Orlice)
Bojiště na Chlumu - Pomník rakouského I. armádního sboru (Orlice)
Pomník
Orlici, pomník rakouského I. armádního sboru najdeme několik desítek metrů za silnicí spojující obec Chlum s hlavní silnicí č. 11…
0.8km
více »
Lípa (pod Chlumem)
Lípa (pod Chlumem)
Vesnice
První písemná zmínka o Lípě pochází z roku 1339, kdy jsou zmiňováni majitelé Jan z Lípy a syn Mikuláš. Jméno obce Lípa zřejmě…
0.8km
více »
turistické rozcestí bojiště na Chlumu - Úvoz mrtvých
turistické rozcestí bojiště na Chlumu - Úvoz mrtvých
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází v obci Chlum ukazuje cestu k…
0.8km
více »
Bojiště na Chlumu - pomníky u křižovatky cest do Nedělišť
Bojiště na Chlumu - pomníky u křižovatky cest do Nedělišť
Pomník
Na křižovatce cest z Chlumu do Nědělišť a Rozběřic najdeme Boží muka z r.…
1.1km
více »
Bojiště na Chlumu - Úvoz mrtvých
Bojiště na Chlumu - Úvoz mrtvých
Památník
Úvoz mrtvých - místo, kde se střetla Rakouská Severní armáda a Saský sbor se třemi pruskými armádami. Zde během dvacetiminutového…
1.1km
více »
Rozběřice - Hejcmanka - pomníky bitvy r. 1866
Rozběřice - Hejcmanka - pomníky bitvy r. 1866
Pomník
Rozběřice - soubor pomníků se nachází při pravé straně silnice č. 35 v lokalitě zvané Hejcmanka ve směru od Hradce Králové na Jičín.…
1.4km
více »
Holá - pomník bitvy r. 1866
Holá - pomník bitvy r. 1866
Pomník
Pomník na Holém najdeme u státní silnice mezi č. 35 mezi Lípou a Sadovou. Jedná se o monumentální obelisk z litiny věnovaný rakouskému …
1.6km
více »
zavřít reklamu